130 év elteltével újra formálódhat az Országház épülete.
Titkos alagutak húzódnak a Parlament alatt? Egy különleges, föld alatti labirintus, amely évtizedekre eltűnt a köztudatból, most újra felfedezésre vár.
A budapesti Országház egy impozáns építészeti remekmű, amelyhez egyedülálló, föld alatti technológiai megoldások is kapcsolódnak. A parlament-alagutak eredetileg az épület hűtő-fűtőrendszerének működését segítették, kihasználva a természetes légmozgás és a vízhűtés előnyeit. Az úttörő megoldás biztosította, hogy a képviselőház és a felsőház termeiben mindig megfelelő hőmérséklet uralkodjon. A Kossuth tér történetének változásai azonban az idők során megpecsételték ennek a különleges rendszernek a sorsát.
Az Országház-hűtő-fűtőrendszerének létfontosságú elemei a két hatalmas vízmedence voltak, amelyek a Kossuth tér pázsitos területein kaptak helyet.
Ezeket föld alatti parlament-alagutak kötötték össze az épület légcsatornáival, ezzel biztosították a hideg és meleg levegő szabályozását. A fűtést a mai Balassi Bálint utcában található kazánház biztosította, ahonnan a meleg levegő szintén a föld alatt áramlott az épületbe.
A hűtés még speciálisabb megoldáson alapult. Az egyik alagút végében található rotunda tér közepén egy hatalmas, tálszerű szerkezet állt, amelybe folyamatosan vizet juttattak. Ez a víz a peremen túlfutva vízfüggönyt hozott létre, amely megtisztította és lehűtötte a beáramló levegőt.
A hosszú, masszív téglafalakból épült alagutak a borospincékhez hasonlóan működtek, így folyamatosan fenntartották az állandó hűvösséget az Országház termeiben.