A fiatalok alacsony politikai részvételét tovább súlyosbíthatja, hogy 14...
A Republikon Intézet egy érdekes kutatást végzett, amely a magyar, olasz és lengyel 18-29 éves fiatalok politikai aktivitását vizsgálta. A hvg.hu által hivatkozott felmérés eredményei alapján világosan látszik, hogy a fiatal generációk körében a politika és a közélet iránti érdeklődés alacsonyabb, mint a felnőtt lakosság többi csoportjában. Ennek következtében a választásokon való részvételük is jelentősen elmarad a teljes választókorú népesség arányaitól.
Az Eurobarométer 2024-es európai parlamenti választásokkal kapcsolatos felmérései rávilágítanak arra, hogy a fiatal választók részvétele jelentősen elmarad az idősebb korosztályokétól.
Magyarországon az idei júniusi hónap különleges eseményekkel és élményekkel gazdagította a nyári időszakot.
Lengyelországban és Olaszországban a teljes népesség körében jóval alacsonyabb volt a részvétel, az életkori bontás hasonló mindhárom országnál, mindegyikben a legidősebbek voltak a legaktívabbak, a fiatalok pedig a legkevésbé.
A Republikon intézet a 2024-es választásokkal összefüggésben külön figyelmet szentelt a fiatalok kampányban való részvételének is.
A kutatóintézet szerint legalábbis részleges magyarázatnak tűnik, hogy az országok eltérő politikai jelene és közelmúltja miatt láthatunk ekkora különbséget.
Lengyelország fiatal generációja friss élményekkel gazdagodott 2023-ban, amikor a Jog és Igazságosság (PiS) párt nyolc év után átadta a hatalmat. Ezzel szemben Magyarországon a fiatalok már 14 éve tapasztalják, hogy a Fidesz kormányzása alatt az ellenzék folyamatosan vereségeket szenved el a választások során. Az eltérő politikai szituációk a két országban különböző kihívásokat és lehetőségeket teremtenek a fiatalok számára.
A politikai preferenciáktól függetlenül az a tapasztalat, hogy a liberális demokráciákban a különféle politikai irányzatok képesek hatalomra kerülni vagy azt elveszíteni, jelentős hatással lehet a fiatalok politikai aktivitására. Ez a dinamikus környezet lehetőséget teremt arra, hogy a fiatalok aktívan részt vegyenek a politikai folyamatokban, és saját véleményüket kifejezve formálják a jövőt.
- A jelentésben megfogalmazták.
A legfrissebb kutatások alapján a fiatal magyar választók véleménye szerint az ország legfontosabb közéleti kihívásai a következő öt területet ölelik fel:
A fiatalok által legfontosabbnak tartott gondok a sorrendtől eltekintve nagyrészt megegyeznek Lengyelországban és Olaszországban is, de a korrupció csak nálunk került fel a toplistára.