A Gazprom bejelentette, hogy felfüggeszti a gázszállítást Moldovába.

A Gazprom hivatalosan tájékoztatta a Moldovagaz vállalatot, hogy a fennálló fizetési késedelem a szerződés lényeges megszegésének minősül. Ennek következtében a gázszállítás felfüggesztése addig lesz érvényben, amíg a Gazprom írásban vissza nem vonja ezt a döntést, és nem értesíti a Moldovagazt a változásról.

A vállalat hivatalos nyilatkozata nem utal arra, hogy Ukrajna ebben az időszakban felfüggeszti az orosz gáz tranzitját a saját területén keresztül Európába. Moldova már két éve nem vásárol közvetlenül gázt a Gazpromtól, ugyanakkor energiaellátása továbbra is jelentős mértékben a moszkvai forrásoktól és Vlagyimir Putyin orosz elnöktől függ.

A Dnyeszter Menti Köztársaság évente kétmilliárd köbméter orosz gázt kap Ukrajnán keresztül tranzitként. Ez a gázforrás kulcsszerepet játszik a Moldovai Állami Hőerőmű működésében, amely Moldova elektromosenergia-ellátásának 90 százalékát fedezi.

Ukrajna január 1-jétől felfüggeszti az orosz gáz tranzitját, ami aggodalmat kelt a régióban. Robert Fico, Szlovákia miniszterelnöke, többször is szankciókkal riogatott, de ukrán energiaipari források szerint ez nem jelent veszélyt az ország energiaellátására. A szakértők úgy vélik, hogy más szomszédos országok képesek átvenni a szlovákiai tranzit szerepét, így Ukrajna energiaigényei biztonságban maradnak.

Az orosz-ukrán háború jelentősen befolyásolja az európai gáztranzitot. Oroszország mint jelentős földgázexportőr korábban Ukrajnán keresztül szállította gázát Nyugat-Európába. A háború kitörése óta azonban jelentősen visszaesett a szállított mennyiség.

Érdekes megfigyelni, hogy miután az orosz Gazprom és az osztrák OMV közötti gázszállítások megszűntek, más helyi kereskedők azonnal akcióba léptek, és felvásárolták a kiesett mennyiséget – hívta fel a figyelmet Hortay Olivér a közösségi médiában. A Századvég klíma- és energiapolitikai üzletágának vezetője emlékeztetett arra, hogy gyakran felvetődik a kérdés: vajon miért lenne szükség arra, hogy a régiónk teljesen függetlenedjen az orosz gáztól, ha az alternatív források drágábbak? "Ha valóban így lenne, akkor hogyan magyarázható, hogy a piaci szereplők azonnal lecsapnak a szállítási kapacitásokra?" – tette fel a kérdést a szakértő. Hortay Olivér hangsúlyozta, hogy a kereskedők célja a profit, amit csak olcsó beszerzéssel és drága értékesítéssel érhetnek el, ezért döntöttek az orosz gáz megvásárlása mellett.

Related posts