A Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány sorsa is veszélybe kerülhet az "átláthatósági" törvény következményei miatt.

Márciusban a Szuverenitásvédelmi Hivatal listájára kerültek, miután uniós forrást nyertek egy gyermekjogi és környezetvédelmi kezdeményezésükhöz. Amennyiben a törvény így lép érvénybe, az komolyan veszélyeztetheti tevékenységük fennmaradását.
A gyermekvédelmi rendszert meg kellene erősíteni, ez a téma nem lehet a politika áldozata - erről beszélt Gyurkó Szilvia gyermekjogi szakember, a Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány alapítója az Indexnek, hozzátéve, hogy az átláthatóságinak nevezett törvény hatályba lépésével kétséges, hogy folytatni tudják-e a munkájukat.
A szervezet hivatalos weboldalán található információk szerint márciusban bekerültek a Szuverenitásvédelmi Hivatal által összeállított listára, miután uniós támogatást nyertek egy gyermekjogokkal és környezetvédelemmel foglalkozó projektjükhöz.
Ahogy említette, 2016 óta működésük során évente publikálnak gyermekjogi jelentéseket (a legfrissebb, 2024-es jelentés itt érhető el), amelyek részletes betekintést nyújtanak a zárt intézmények, az állami gondozás helyzetébe, valamint a szakemberek és döntéshozók számára hiteles képet adnak a gyermekek és a gyermekekkel foglalkozó szervezetek előtt álló kihívásokról az elérhető adatok alapján. Nemzetközi kutatásaik keretében a gyerekek online bántalmazásával és visszaéléseivel foglalkoznak, valamint a sport, az iskola és a közösségi környezet aspektusait is elemzik a V4 országokban. Akkreditált képzéseiken eddig több tízezer résztvevő tanult, és évente átlagosan 300-400 gyermekjogi tanácsadást nyújtanak szülőknek és szakembereknek. A nagy ügyvédi irodákkal való együttműködésük révén széleskörű támogatást biztosítanak. Gyakran érkeznek hozzájuk megkeresések gyermekjóléti szolgálatokból, óvodákból és iskolákból, amelyek szexuális visszaélések gyanújával kapcsolatos információkat tartalmaznak.
Gyurkó Szilvia kiemelte, hogy a magyar gyermekek helyzetével és a gyermekvédelmi rendszerrel kapcsolatban politikamentes, hiteles szakmai jelentést kívántak készíteni. Azonban, ha június 1-jétől életbe lép az átláthatósági törvény, az komoly akadályokat gördíthet az alapítványuk működése elé, hacsak nem sikerül hazai adományokat szerezniük. Hozzátette, hogy azért pályáztak külföldi forrásokra, mert céljuk az, hogy ezeket a támogatásokat itthon használják fel, hiszen gyermekjogi szolgáltatásaik kizárólag Magyarország területén valósulnak meg.
Az évek alatt mintegy 100 millió forintnyi uniós és más európai pályázati forrást fordítottak a magyar gyerekekkel kapcsolatos tanácsadásra, felmérésekre, támogató szakmai munkára. "Magyarországon kívül értelmezhetetlen a Hintalovon Alapítvány munkája", fogalmazott. Szerinte az elmúlt évben sok jó szakember hagyta el a már korábban is humánerőforrás-hiányos gyermekvédelmi rendszert, tapasztalataik szerint még inkább szükség van szakmai támogatóként a munkájukra.