Az elmúlt fél évben a Nagyberegi Tájház színes eseményekkel és programokkal gazdagította a helyi közösséget. A látogatók számára különleges élményeket kínáltunk, amelyek a hagyományaink megőrzésére és a helyi kultúra bemutatására összpontosítottak. A tá

A Pro Cultura Subcarpathica ismét sikeres tájházi évadot tudhat maga mögött. A szervezet a 2024-es év őszi félévében is számos érdekes programot rendezett a Nagyberegi Tájházban. A félév elején kitűzött programokat sikerült megvalósítani. Ezúttal is számos magyar és ukrán anyanyelvű gyermek, iskolás és felnőtt tapasztalta meg, milyen egy játékos, élményekkel teli hagyományőrző foglalkozás, ahol nemcsak alkotni lehet, hanem észrevétlenül tanulni, részesei lenni a kultúránknak.

Szeptemberben vette kezdetét a tájház programsorozata, amely december közepén ért véget. A rendezvények sorát egy szüreti évadnyitó ünnepség nyitotta meg, amelynek fénypontja a "Lajbi, kabát, pendely..." című viseletkiállítás volt. Ez a tárlat különleges módon gyűjtötte össze Kárpátalja különböző népeinek és nemzetiségeinek hagyományos öltözeteit és ruhadarabjait, lehetőséget teremtve ezzel a nagyközönség számára, hogy mélyebben megismerje e sokszínű kultúrát.

A programsorozat során izgalmas őszi kézműves tevékenységek várták a résztvevőket, amelyek során a szövés különböző technikáit, az ördöglakatokat és számos egyéb dekoratív tárgyat alkothattak meg. A palettán szerepelt a fakanálbaba, pálcikababa, a nádszövés, vesszőfonás, nemezelés és dekupázsolás, mindezek színesítették az élményt. Ahogy november közeledett, a gyertyaöntés, -mártogatás és -sodrás rejtelmeibe is belemerülhettek a résztvevők, így saját gyertyáikat készíthették el. Emellett a keresztszemes hímzés világával is megismerkedtek, és Márton-napi lámpások születtek a kreatív foglalkozások során. A karácsony közeledtével a programok gazdag kínálata még inkább felerősödött: az adventi koszorúk, az asztaldíszek, valamint a hagyományos szalmadíszek és ünnepi képeslapok készítése vált lehetővé. Az ünnepi időszakban a kántálás és a betlehemes bemutatók színesítették az eseményeket, lehetőséget adva a közösségi élmények megélésére és a hagyományok ápolására.

A foglalkozások során mindig egy különleges édesség készült, amely mindenkit rabul ejtett. A kemencében vagy a konyhai tűzhelyen készített ínycsiklandó finomságok varázsának senki nem tudott ellenállni. A tarkedli és gombócok mellett ott sorakoztak a ropogós csörögefánkok, a puha málnás pogácsák, a színes labdacsörögék, valamint a gazdag ízvilágú kalácsok, melyek mind-mind a közös asztal díszletei voltak. Minden falat egy újabb emlék volt a közösen eltöltött időről.

Nem feledkezhetünk meg a tájház programjait kiegészítő népi játékokról sem. Az udvar, a kert nyújtotta lehetőségeket kihasználva a szórakozás legkedveltebb formáját, a játékot és örömöt tapasztalhatták meg a résztvevők, akik kipróbálták és használták a tájház népi játékait. Vidám perceket, feledhetetlen pillanatokat örökítettek meg.

De hagyatkozzunk kissé a számokra is. 2024 őszi féléve során 13 foglalkozást sikerült megvalósítani, melyen 431-en vettek részt. A közel 500 látogató Kárpátalja különböző településeiről érkezett: Ungvárról, Beregszászból, Nagyberegről, Mezőváriból, Beregdédáról, Jánosiból, Gutról, Sárosorosziból, Szerednyéről. Ezenkívül kelet-ukrajnai menekültek is ellátogattak a tájházba, akik Herszonból és más távoli településről érkeztek.

Az intézmény falai között zajló foglalkozások igazi szellemi kalandot kínálnak. Minden program egy izgalmas tárlatvezetéssel veszi kezdetét, amely során a résztvevők nemcsak a tájházat és annak gazdasági épületeit ismerhetik meg, hanem egy kellemes séta keretében felfedezhetik a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola lenyűgöző Szikura József Botanikus Kertjét is. Ezt követően a kreativitás és az ízek világába merülhetnek el a kézműves foglalkozások és a konyhai tevékenységek keretében. Mindezeket pedig gyakran színes kulturális programok teszik még emlékezetesebbé, gazdagítva ezzel a résztvevők élményeit.

A kézművesek tiszteletdíjának, a foglalkozásokhoz szükséges alapanyagoknak és egyéb felmerülő költségeknek a fedezetét a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt., a Csoóri Sándor Alap, valamint a Hagyományok Háza Hálózat Kárpátaljai Kirendeltsége nyújtja szakmai együttműködésük keretében. Hálás köszönet illeti mindazokat a támogatókat, akik hozzájárultak ahhoz, hogy ilyen széles körben tudják megvalósítani a különböző foglalkozásokat.

A Nagyberegi Tájház többedszer is részt vett a Magyarországi Tájházak és Szabadtéri Múzeumok Szövetségének őszi országos közgyűlésén. Gál Adél, a tájház koordinátora, rövid, de tartalmas felszólalás keretében mutatta be az intézmény legfontosabb eseményeit és aktuális helyzetét. Beszédében nemcsak a különböző foglalkozásokat emelte ki, hanem a jelenlegi háborús körülmények által támasztott kihívásokat is részletesen ismertette, hangsúlyozva a helyi közösség ellenálló képességét és összefogását.

Related posts