A Napnál is idősebb égitest felfedezése a rendszerünkben | 24.hu

A valaha látott legősibb üstökös lehet az az idegen égitest, amelyet csillagászok nemrég azonosítottak a Naprendszerben. A 3I/ATLAS-t eleve nagy érdeklődéssel figyelte a tudományos világ, hiszen mindössze a harmadik Naprendszerünkön kívülről származó objektum, amelyet valaha megfigyeltek, most viszont úgy néz ki, még különlegesebb, mint eddig hittük.
Bár még rengeteg ismeretlen részlet vár felfedezésre a 3I/ATLAS nevű égi objektummal kapcsolatban, a kutatók fokozatosan közelebb kerülnek annak titkaihoz. Jelenlegi elméleteik szerint ez a különleges égitest egy jégben gazdag üstökös lehet, amely akár a Naprendszer születésénél is idősebb maggal bír.
Az objektum életkorát körülbelül 7 milliárd évre teszik, míg a Naprendszerünk csupán 4,5 milliárd éve létezik. Ez azt is magával hozza, hogy ez a legidősebb üstökös, amelyet eddig megfigyeltünk.
A 3I/ATLAS csillagközi eredetű objektum a harmadik ilyen felfedezés a Naprendszerben, amelyet valaha az emberiség megfigyelt. Az első, 2017 októberében felfedezett 1I/ʻOumuamua volt, míg a második, a 2I/Borisov, 2019-ben került a tudományos érdeklődés középpontjába. Érdekes módon, míg az első kettő viszonylag fiatalnak számít, a 3I/ATLAS sokkal régebbi, amit azzal magyaráznak, hogy ez az objektum a Tejútrendszer egy egészen eltérő részéből érkezett hozzánk.
A 3I/ATLAS mintegy 670 millió kilométerre van a Naptól, de másodpercenként körülbelül 60 kilométert megtéve száguld felé. Várhatóan október 30-án ér legközelebb csillagunkhoz, a közvetlen közelébe azonban nem fog kerülni, a tudósok számításai szerint az üstökös a Mars és a Föld pályája között halad majd keresztül a Naprendszeren. Bolygónkra ez nem jelent semmilyen veszélyt, ugyanis 240 millió kilométernél nem kerül közelebb hozzánk.
Az üstökös mérete és egyéb fizikai jellemzői még mindig homályosak, de a világ számos csillagásza fáradhatatlanul dolgozik azon, hogy újabb információkat gyűjtsön róla. A kutatók várakozásai szerint szeptemberig még lehetőségük lesz földi távcsövekkel vizsgálni az égitestet, azonban később a Naphoz való közelsége miatt már nem lesz megfigyelhető a Földről. Csak decemberben, amikor a Föld, a Nap és az üstökös pozíciója kedvezőbben alakul, nyílik újra lehetőség a megfigyelésére.
Az újonnan felfedezett üstökös is jól példázza, hogy a világűr tele van számunkra ismeretlen égitestekkel és egyelőre meg nem magyarázott jelenségekkel. Lapunk rendszeresen számol be új csillagászati megfigyelésekről és a kozmosszal kapcsolatos érdekességekről, alább elérhető néhány a témakörrel kapcsolatos cikkünk: