Miért nem tekinti az EU stratégiai fontosságúnak a németországi lítiumkészleteket?

A Zinnwald német lítiumprojekt nem kapta meg az EU stratégiai projektjeinek státuszát, holott Európának létfontosságú lenne a lítiumforrások biztosítása. E helyett a szerbiai Jadar projektet jelölték meg stratégiailag kiemelt jelentőségűnek - számol be róla a Nova.

Mark Ulig, a Zinwald Lithium vezérigazgatója elmondta, hogy a német projekt nem kapta meg a stratégiai projekt státuszt, mivel a lítiumbányászattal összefüggésben még számos ismeretlen tényező áll fenn a Cseh Köztársaság határainál elhelyezkedő területen.

Európába nem szükséges, Szerbiában is megállja a helyét!

Az Európai Bizottság döntése, amely a Jadar projektet a stratégiai jelentőségű projektek közé emelte, igencsak heves reakciókat generált Szerbiában. Srećko Matić, a Deutsche Welle tudósítója az N1-nek nyilatkozva hangsúlyozta, hogy ez a lépés nem garancia arra, hogy a projekt ténylegesen megvalósul.

Az Európai Bizottság különös figyelmet szentelt a Jadar projektumra, és stratégiai jelentőségűként értékelte azt.

Matić kifejtette, hogy az Európai Unió elsősorban saját érdekeire, polgárai szükségleteire és jövőbeli kilátásaikra összpontosít. E mögött az oroszokkal való kapcsolat megszakadásának traumája áll, amely leginkább a németek számára volt érzékelhető. Ők ugyanis hosszú évtizedeken keresztül erősen támaszkodtak az olcsó orosz gázra, amelyre a második világháború utáni ipari fejlődésüket építették.

A cseh határon elhelyezkedő Zinnwaldban is jelentős mélységből kellene lítiumot kitermelni, hasonlóan a Szerbiában zajló bányászati tevékenységekhez. Mark Ulig, a Zinnwald Lithium vezetője a Deutsche Wellének nyilatkozva kifejtette, hogy a stratégiai státuszú projektek azok, amelyek "meglehetősen előrehaladottak", vagyis hamarosan elérhetik a termelési fázist. A Zinnwald Lithium viszont csak 2030-ra tervezi a működésének megkezdését.

Az EU lítiummal kapcsolatos döntése tovább fokozza Vučić hatalmát és a politikai elnyomást.

Kiemelte, hogy a stratégiai projekt státuszú kezdeményezések esetén könnyebbé válik az uniós források elérése és az engedélyek megszerzése, azonban a pontos részletek egyelőre nem ismertek.

Fedezd fel az év különleges ajánlatát: Te pihenj, mi pedig még jobban teljesítünk!

A visszajelzések elemzése után három fő tényezőt azonosítottunk, amelyek frusztrációt okoznak a honlap használói körében:

A mi kihívásunk abban rejlik, hogy nem vagyunk képesek több saját tartalmat létrehozni, mivel körülbelül húsz önkormányzat egyetlen dinárt sem hagyott jóvá a benyújtott pályázatainkra. Emellett a Magyar Nemzeti Tanács, a pártházból érkező, kifogásolható indokokra hivatkozva, már évek óta nem ajánlja a támogatásainkat.

Támogassuk egymást! Mindössze napi húsz dinárért (0,17 euró) csatlakozhatsz a Szabad Magyar Szó előfizetői közösségéhez. Ezzel nemcsak a zavaró reklámoktól szabadulsz meg, hanem hozzáférhetsz a Plusz rovatunkban megjelenő exkluzív tartalmakhoz is. Ezen kívül ezzel a lépéssel te is hozzájárulsz ahhoz, hogy a Szabad Magyar Szó továbbra is a legnépszerűbb vajdasági magyar online platform maradjon, és még több helyi ügyet, eseményt mutathassunk be számodra!

U.i. Ha a táborunkban a kétszázas határt túllépjük, ígérem, még egy olvasószerkesztő applikáció bevezetését is komolyan mérlegeljük!

Related posts