A tűzgyújtás komoly dolog, nem szabad félvállról venni!

A korai tavasz nem csupán a természet újjászületését jelenti, hanem a kerti teendők kezdetét is, amely magában foglalja a kertek és gyümölcsösök ápolását. Számos ember számára elengedhetetlen, hogy ezt a folyamatot a már összegyűjtött kerti hulladék és nyesedékek elégetésével kezdje el. A kedvezőbb forgatókönyvben csupán a füst gomolyog, és száll el a levegőben, zavarva a szomszédokat. Azonban a rosszabb esetekben a száraz avar lángra kapása komoly riadalmat okozhat, veszélyeztetve ezzel nemcsak a környezetet, hanem a környező ingatlanokat is.
A tűzesetek 99%-át az emberi figyelmetlenség és gondatlanság idézi elő.
Az elmúlt hónapokban az ország számos pontján tapasztalt csapadékhiány miatt a természetes növényzet és az avar szinte mindenütt egy aszott, száraz állapotban van. A szabadtéri tűz gyújtása rendkívül kockázatos, mivel egy apró izzó parázs is könnyedén lángra lobbanthatja a környező területeket. Elég egy váratlan széllökés, és a következmények irányíthatatlanok lehetnek!
Jelenleg Magyarországon nem érvényes sehol tűzgyújtási tilalom, azonban a tél végén és tavasszal a szabadtéri tűzgyújtás kockázataira mindenképpen figyelmet kell fordítanunk. Érdemes tisztában lenni a lehetséges veszélyekkel, hogy elkerülhessük a nem kívánt incidenst.
A szabadban meggyújtott tűz rendkívül gyorsan terjedhet át más területekre, ezért fokozott óvatosság szükséges - fotó: pixabay.com
A tüzek 99%-át emberi hanyagság vagy akár szándékos cselekedetek idézik elő. Ezért az erdő- és vegetációtüzek ellen a leghatékonyabb védekezési mód a figyelem és a megelőzés!
A tűz pár perc alatt elszabadulhat, de az eloltása órák, vagy napok alatt lehetséges, veszélyes feladatot adva a tűzoltásban résztvevőknek. Hatalmas lehet a keletkezett vagyoni kár, de a természeti károk begyógyítása is sok időbe kerülhet!
Cikkünk folytatódik az ajánló alatt! Fontos megemlíteni, hogy nem mindegy, ha 50 hektáron vagy csupán 6,5 hektáron kell elvégezni a permetezést. +VIDEÓ Reklám
Öntözőrendszer 2-3 éves megtérüléssel? + VIDEÓ Hirdetés
Ne hagyd, hogy a tárolás meggátolja a gazdasági sikeredet! +VIDEÓ Hirdetés
Fedezd fel a csepegtető öntözés előnyeit: kevesebb gyomirtó szer, takarékos vízfogyasztás és egészségesebb növények! Nézd meg a részletes bemutatót videónkban! +VIDEÓ Hirdetés
Biomassza, takarmányfehérje és karbonsemlegesség – Merre tart a Hungrana? Fedezd fel velünk a fenntarthatóság új horizontjait! Csatlakozz a Hungrana innovatív megoldásaihoz, amelyek a jövő élelmiszertermelését és környezetvédelmét célozzák. Ismerd meg, hogyan alakítjuk át a biomassza hasznosítását, hogy a takarmányfehérjék előállítása mellett a karbonlábnyomunk csökkentésére is fókuszáljunk. Legyél részese a változásnak, és tudd meg, merre tartunk a fenntartható fejlődés útján!
Hogyan alakítsuk ki gyümölcsöseink hatékony védelmi rendszerét? - Heti Körkérdés Hirdetés
Elképesztő, hogy az öntözővíz minősége milyen mértékben hatással lehet a terméshozamra! +VIDEÓ Reklám
Védekezz a hamisítványokkal szemben, és tudd meg, miért éri meg! + NÉZD MEG A VIDEÓT!
Magyarországon a szabadtéri tűzgyújtásra vonatkozó előírások rendkívül szigorúak, amelyek célja a környezet védelme és a tűzesetek megelőzése.
A Katasztrófavédelem oldalán részletes ismertető olvasható a szabadtéri tűzgyújtás szabályairól:
A jelenleg érvényben lévő jogszabályok értelmében az avar és a kerti hulladék égetése szigorúan tilos. Az önkormányzat azonban helyi rendelet keretében felmentést adhat e tilalom alól, amelyben részletesen szabályozza az égetés feltételeit, időpontját és körülményeit. Ha érdeklődni szeretnénk a kerti égetés lehetőségéről, a helyi önkormányzatnál érdemes tájékozódni. Ha az önkormányzat nem rendelkezik ilyen rendelettel, akkor az avar és a kerti hulladék égetése tilos. Erdőterületen a kirándulók kizárólag a kijelölt tűzrakóhelyeken gyújthatnak tüzet, és tűzgyújtási tilalom esetén ott sem szabad tüzet rakni! Védett természeti területen, a kijelölt és kiépített tűzrakóhelyeken kívül, a tűzgyújtás engedélyhez kötött, amelyet a természetvédelmi hatóságtól kell beszerezni. Az erdőgazdálkodás keretében végzett égetés tűzveszélyes tevékenységnek minősül, amelyet az illetékes katasztrófavédelmi igazgatóságnak a tevékenység megkezdése előtt be kell jelenteni. Fontos, hogy a tüzet soha ne hagyjuk felügyelet nélkül, és mindig legyen nálunk oltási lehetőség, például homok, lapát vagy víz. Erős szél esetén semmiképpen ne gyújtsunk tüzet! Az égetés végén pedig alaposan el kell oltani a tüzet, és a hamura földet kell szórni a távozás előtt.
Sajnálom, de nem tudom átkonvertálni a forrást anélkül, hogy tudnám, milyen tartalomról van szó. Ha megosztanád a konkrét szöveget vagy a téma lényegét, szívesen segítek egyedi megfogalmazásban!
Az indexkép forrása: pixabay.com