A válság kihívásai ellenére az unió öt legjelentősebb gazdasága továbbra is képes volt jelentős előnyét megőrizni és növelni.

A 27 tagállamot tömörítő Európai Unió egyenetlen növekedéssel szembesült az elmúlt években, legnagyobb gazdaságai stagnálnak vagy enyhén visszaestek.

A közelmúlt kihívásai ellenére az EU továbbra is jelentős globális gazdasági erő, amely erős ipari bázissal, fejlett pénzügyi szektorral és kiterjedt kereskedelmi kapcsolatokkal rendelkezik, bár általános befolyása erősödő versenynek van kitéve.

Németország, Franciaország és Olaszország már hosszú ideje az Európai Unió legnagyobb gazdasági hatalmai közé tartoznak. E három ország gazdasági teljesítményét az ipar dinamizmusa, a pénzügyi központok jelentősége és a gyártási kapacitások sokszínűsége határozza meg.

Ezek a tényezők összességében az Európai Unió 19,4 billió dolláros GDP-jének körülbelül 53%-át képviselik, míg Németország önállóan túlszárnyalja a legkisebb 20 EU-gazdaság együttes kibocsátását.

E három legjelentősebb gazdaság ugyanakkor stagnáló vagy éppen negatív növekedési eredményeket mutatott tavaly.

Spanyolország és Hollandia együttesen zárja az első öt helyezettet, ami azt jelenti, hogy közös részesedésük 68 százalékra emelkedett. Ezzel párhuzamosan Málta kiemelkedett a GDP-növekedés terén, 2024-re 5 százalékos bővülést prognosztizálnak. Ennek ellenére Málta továbbra is az Európai Unió legkisebb gazdaságának számít, hiszen a teljes GDP-hez csupán 0,1 százalékkal járul hozzá.

Az Egyesült Királyság, amely 1973-ban lépett be az Európai Unióba, majd 2020-ban hivatalosan elhagyta azt, 2024-re 4,4 billió dolláros bruttó hazai terméket (GDP) könyvelhetett el. Ez a szám lényegesen megemelné a brit gazdaság rangsorát, hiszen ha még mindig az EU tagjaként tartanánk számon, akkor Németország után a második legnagyobb nemzeti jövedelemmel rendelkezne az ország.

Related posts