"A véradók életmentő hősiessége tette lehetővé számomra a második esélyt" - Soma története azt mutatja, hogy több mint 100 egységnyi vér segített megmenteni az életét, miután egy vagonban súlyos áramütést szenvedett el.

A világunkban másodpercenként újabb emberek támaszkodnak vérkészítményekre, szükségük van rájuk a gyógyulásukhoz. A véradók nélkül a gyógyítás folyamata szinte lehetetlen. Június 14-én, immár 2004 óta, a véradók világnapját ünnepeljük, tiszteletünket kifejezve Karl Landsteiner előtt, aki ezen a napon született, és aki Nobel-díjat nyert a vércsoportok felfedezéséért.
Június 14-én a világ minden táján a véradók bátor tettét ünnepeljük. Sokan talán nem is sejtik, milyen óriási jelentőséggel bír egyetlen véradás, de Soma története tökéletesen illusztrálja, hogy egy ember önzetlen cselekedetei életet menthetnek. A mindössze 18 éves Csáky Soma három évvel ezelőtt hősies módon próbálta megmenteni barátja életét, és e közben súlyosan megsérült. Egy forró nyári napon Sárospatakon, mikor látta, hogy barátját áramütés érte, nem habozott: felmászott egy vagon tetejére, hogy segítsen. Mivel barátja lángok között vergődött, Soma a helyszínre érkezve azonnal cselekedett, próbálva oltani a tüzet a barátján, ám ekkor őt is megrázta a villámgyorsan átkelve a testén a 25 000 voltos áram. A következmények drámaiak voltak: Soma testének több mint 50%-a megégett, de az ő bátorsága és önfeláldozása örökre emlékezetes marad. Története emlékeztet minket arra, hogy a véradás nem csupán egy aktus, hanem egy esély arra, hogy valakinek új életet adjunk – és ez a legnagyobb ajándék, amit adhatunk.
Somát a miskolci kórházba szállították, ahol koponyaműtéten esett át, majd a baleset után három nappal átszállították a Bethesda Gyermekkórház égéssebészeti intenzív osztályára. Több mint 100 egység vért kapott, hogy túlélje a balesetet.
„A világnap alkalmából Soma a Borsnak kifejtette, hogy mennyire izgatottan várja, hogy vért adhasson. Azóta is lelkesen népszerűsíti az önkéntes véradást.”
Egyetlen véradás akár három életet is megváltoztathat, és nemcsak hogy segít másokon, de a saját testünket is felfrissíti. Tudom, hogy sokan félnek a tűtől, és ezt teljes mértékben megértem, de a véradás igazi értéke felülmúlja a félelmeket. Az én történetem élő példa arra, hogy mennyire fontos ez az önzetlen cselekedet. Számos embertől kaptam már visszajelzéseket, sőt, volt, aki fotóval is megörökítette, hogy az én tapasztalataim inspirálták őt a véradásra. Mindig szívből örülök ennek - meséli a fiatal fiú, aki elkötelezetten népszerűsíti a véradás jelentőségét a közösségi médiában és személyesen is. Ráadásul, a balesetének és a gyógyulásának történetét könyv formájában is megörökítették, mely a Somakönyv kiadónál jelent meg, őszinte és hiteles betekintést nyújtva az életében történt eseményekbe.
Soma, aki már betöltötte a 18. életévét és jelenleg magántanulóként a 11. osztályt járja, nem siet a jövőjével kapcsolatban. Bár a humán területek, különösen a HR vagy a kommunikáció vonzzák, a balesete óta egy kicsit óvatosabb lett a tervezés terén. Úgy érzi, hogy jobb, ha lépésről lépésre halad, és nem sieti el a dolgokat.
- tette hozzá a fiatal, aki örökké hálás lesz a véradóknak, akik megmentették az életét.
- Ha a történetem csupán egyetlen olvasót elér, és ő ennek hatására elmegy vért adni, akkor már minden pillanata megérte - zárta le gondolatait Soma a véradók világnapja tiszteletére.