Amerika már régen felfedezte a magyar korrupció problémáját, és nem Pressman volt az, aki elsőként felhívta erre a figyelmet.

"A magyar közbeszerzési eljárások terén a korrupció súlyos aggodalmakat vet fel, ami komoly problémát jelent hazánk számára."

Ez a mondat nagy visszhangot keltett, miután megjelent egy márciusban publikált amerikai kormányzati dokumentumban. A jelentés neve „Külföldi Kereskedelmi Akadályok Nemzeti Kereskedelmi Becslési Jelentése 2025”, és Trump elnök kifejezetten hivatkozott rá a vámok bevezetésének indoklásakor. A nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy nem csupán a vámok, hanem a nem vámjellegű akadályok is gátolják az Egyesült Államok külkereskedelmét, megfosztva az amerikai vállalatokat a nemzetközi piacokhoz való hozzáféréstől. A dokumentum részletesen elemzi ezeket az akadályokat, kereskedelmi partnereket bontva le.

A dokumentumban Magyarország negatív említése meglepő fordulatot hozott, különösen figyelembe véve, hogy Trump korábban Orbán Viktor nagy tisztelőjeként ismert. A magyar kormány szerint ennek az időszaknak az új aranykora köszöntött be a magyar-amerikai kapcsolatokban. Szijjártó Péter, a külügyminiszter, aki a "csodás időszakot" hirdeti, kénytelen volt reagálni a helyzetre. Gyorsan a korábbi nagykövet, David Pressman nyakába varrta a felelősséget, hangsúlyozva, hogy a jelentés már tavaly ősszel készült, és a nagykövetségek adták hozzá a specifikus országokra vonatkozó részeket.

Ez a jelentés nem csupán egy alkalmi, hirtelen összedobott írás, hanem egy alaposan megfontolt és részletesen kidolgozott anyag.

Amerika folyamatosan, akár nyíltan, akár a háttérben, elkötelezetten védi saját érdekeit, függetlenül attól, hogy éppen melyik ciklus vagy elnök van hatalmon. Évtizedek óta készítenek egy jelentést, amelynek legújabb, 2025-ös verziójára Trump is hivatkozik. Ezek a dokumentumok részletesen elemzik azokat a tényezőket, amelyek nehezítik az amerikai vállalatok külföldi terjeszkedését.

Emellett van egy másik, nagyon hasonló, évente megjelenő kormányzati jelentéssorozata is, amelyben országonként veszik sorra, hol milyen a "befektetési klíma", szépen összeszedve az amerikai érvényesülést akadályozó problémákat. Ezekben a jelentésekben sokszor évről évre ismétlődnek ugyanazok a bekezdések, ha időközben nincs változás egy témában.

Related posts