Anyagi függetlenséghez jutni: a törvény támogatja a bántalmazott nők munkavállalását.

Ingyenes szakmai képzéseket kínálnak a családon belüli erőszak és az emberkereskedelem áldozatai, valamint a munkanélküliek bizonyos csoportjai számára. Ezen program célja, hogy elősegítse a munkaerőpiacra való visszatérést, melyhez havi 2250 lejes anyagi támogatással ösztönzik a munkaadókat. Ez a támogatás a parlament által megszavazott 2025/45-ös számú törvény révén válik elérhetővé. A kezdeményezés célja, hogy a bántalmazott nők számára lehetőséget biztosítson a kilépésre, lehetővé téve számukra, hogy elérjék anyagi függetlenségüket és csökkentsék annak a kockázatát, hogy újra visszakerüljenek a bántalmazó kapcsolatokba. Statisztikák szerint a bántalmazott nők átlagosan hatszor térnek vissza erőszakos partnereikhez, még ha próbálnak is kilépni a helyzetből. Az új program részleteiről Csép Éva Andrea képviselőt, a parlament munkaügyi és szociális védelmi bizottságának alelnökét kérdeztük.
Románia számára a családon belüli erőszak problémája továbbra is komoly kihívást jelent. A statisztikák azt mutatják, hogy az áldozatok, akik megpróbálnak kitörni a bántalmazó kapcsolatokból, átlagosan hatszor térnek vissza a bántalmazójukhoz, mielőtt véglegesen függetlenné válnának. Ezek a személyek rendkívül sebezhetőek, ezért elengedhetetlen, hogy fokozott figyelmet kapjanak. Célunk, hogy segítséget nyújtsunk az áldozatoknak, és a már életbe lépett törvénymódosítás új lehetőségeket biztosít számukra – magyarázta Csép Éva Andrea képviselő a Maszolnak a március végén elfogadott jogszabály szükségességét.
A jogszabály értelmében a családon belüli erőszak és az emberkereskedelem áldozatai, a 45 évnél idősebb munkanélküliek, a tartósan állástalanok, valamint az egyedülálló szülők, akik családfenntartói szerepet töltenek be, és a NEET kategóriába tartozó fiatalok – azaz azok, akik nem dolgoznak, illetve nem részesülnek oktatásban vagy képzésben – mind a hátrányos helyzetűek csoportjába tartoznak. Ezen személyek foglalkoztatása esetén a munkaadók havi 2250 lejes állami támogatásban részesülhetnek.
Ha a munkáltató meghatározatlan idejű munkaszerződést köt a felsorolt hátrányos helyzetű egyénekkel, és legalább 18 hónapon át fenntartja a munkaviszonyt, akkor jogosulttá válik az állam által nyújtott havi 2550 lejes támogatásra, amelyet 12 hónapon keresztül vehet igénybe. "Ennek a kezdeményezésnek az a célja, hogy elősegítse a hátrányos helyzetűek munkaerőpiacon való elhelyezkedését, miközben a munkáltatóknak is előnyös lehet. Ezáltal csökkenthetik a költségeiket, vagy a támogatást felhasználhatják az alkalmazott szakmai fejlődésére, a bérezésére, illetve eszközök beszerzésére" - fejtette ki a képviselő.
Csép Éva Andrea rámutatott, hogy az utóbbi évek során több törvénymódosítással törekedtek a családon belüli erőszak áldozatainak támogatására, de a helyzet megoldásához további lépések szükségesek. "A távoltartási rendelet érvényességi idejét hat hónapról egy évre hosszabbítottuk meg, bevezettük azonnali távoltartási lehetőségeket, valamint biztosítunk lakhatási lehetőségeket és ingyenes jogi tanácsadást az érintettek számára. Mégis, a családon belüli erőszak áldozatai gyakran szembesülnek a szegénység és a társadalmi kirekesztettség kockázatával, ezért, ha elhagyják a bántalmazó kapcsolatot és új életet keresnek, elengedhetetlen, hogy az állam támogassa őket" - hangsúlyozta a képviselő. Kiemelte, hogy sok esetben az áldozatok, ha nem kapják meg a szükséges segítséget, kénytelenek visszatérni a bántalmazó környezetbe.
Sok esetben a családon belüli erőszak gazdasági bántalmazást is magában foglal. "A bántalmazó megakadályozza, hogy a nő dolgozni járjon, tanulmányokat folytasson, legyen saját jövedelme és döntési jogköre afelett. A függetlenséghez elengedhetetlen a gazdasági önállóság is; a nőnek szüksége van egy munkahelyre, hogy saját lábára tudjon állni" - hívta fel a figyelmet a képviselő.
Kifejtette, hogy az új jogszabály célja az anyagi függetlenség elősegítése, így további támogatást nyújt a korábbi intézkedések mellett, mint például a bántalmazó távoltartása, a lakhatás biztosítása és a jogi tanácsadás. Mostantól a munkahelykeresés terén is segíthetnek, hiszen egyrészt anyagi támogatást kínálnak a munkáltatóknak, másrészt ingyenes szakmai képzéseket indítanak, amelyeket a megyei munkaerő-elhelyezési ügynökségek szerveznek.
Csép Éva Andrea kifejezte bizakodását, miszerint "Ezek a lehetőségek hozzájárulnak ahhoz, hogy a nők ne térjenek vissza a bántalmazóikhoz." Hozzátette, hogy "Ez a törvény kiemelkedően jelentős, mivel nem csupán a jelenlegi problémák kezelésére összpontosítunk, hanem hosszú távú támogatási lehetőségeket is kínálunk, amelyek valódi jövőképet biztosítanak."
A munkaügyi minisztériumnak június 10-éig kell kidolgoznia a törvény alkalmazási módszertanának módosításait, amint ez is megjelenik, alkalmazható lesz a törvény.