Az atomenergetika izgalmas és kihívásokkal teli területe, amely számos lehetőséget kínál a hallgatók számára. Ezen a versenyen a résztvevők nemcsak tudásukat, hanem kreativitásukat és problémamegoldó képességüket is megmutathatják. Az esemény célja, hogy

Idén a Debreceni Egyetemnek adatik meg a megtiszteltetés, hogy megrendezheti a Rosatom, a világ egyik vezető atomenergetikai vállalatának tudományos vetélkedőjének magyarországi fordulóját. A Hackatom atomenergetikai feladatmegoldó versenyt, amely az előző években online zajlott, most először személyesen tartják meg. A rendezvény részleteit Szilvássy Zoltán rektor egyeztette a program koordinátorával és a Tomsk Polytechnic University delegációjával.

Ebben az évben már hatodik alkalommal hirdeti meg a Rosatom a Globális atom kvízt, amelyben az atomenergetika sokrétű alkalmazási területeit és legújabb vívmányait érintő kérdéseket kell megválaszolniuk egyetemi hallgatókból álló csapatoknak 24 óra alatt. A nemzetközi tudományos vetélkedő évről évre egyre több érdeklődőt vonz, eddig több mint hetven országból vettek rajta részt diákok, fiatal kutatók. A Debreceni Egyetem hallgatói többször értek már el kiemelkedő eredményeket a Hackatom-on, legutóbb, 2024-ben a Természettudományi és Technológiai Kar két fiatal kutatója az első háromban végzett.

Idén a korábbi online lebonyolítás helyett személyes részvétellel zajlik a feladatmegoldó verseny, amelynek magyarországi fordulóját a Debreceni Egyetem szervezi meg, a felkérést pedig egy atomenergetikai vállalat tette. A Tomsk Polytechnic University delegációját Szilvássy Zoltán rektor és Kiszil Okszána koordinációs és stratégiai igazgató fogadták, míg a megbeszélés során a Rosatom Network International képviseletében online részt vett a Hackatom-program koordinátora is.

A felek egyetértenek abban, hogy a Debreceni Egyetem május második felében ad otthont a Tomsk Polytechnic University által támogatott National Hackatom on Nuclear Medicine című magyarországi fordulónak. Ezen a versenyen hazai egyetemek hallgatói vehetnek részt, maximum ötfős csapatokban. A legjobban teljesítő csapatok lehetőséget kapnak arra, hogy részt vegyenek a szeptemberi döntőn, amelyet a tervek szerint az Atomexpón rendeznek meg Szocsiban. A kétnapos debreceni esemény során tudományos előadások is várják a résztvevőket, a tomszki egyetem szervezésében.

A megbeszélésen a Debreceni Egyetem és Oroszország vezető műszaki egyeteme közötti több éves kapcsolat továbbépítéséről is egyeztettek. Vera Verkhoturova nemzetközi ügyekért felelős rektori tanácsadó, kutatási igazgató, a Nemzetközi Nukleáris Oktatási és Karrier Képzési Központ vezetője kiemelte, hogy a Tomsk Polytechnic University-t a QS ranglistája a világ legjobb 400 egyeteme közé sorolja, a nukleáris és hidrogénenergia, az olaj- és gáztermelés, illetve -szállítás, az informatika, a roncsolásmentes tesztelés, az energia- és elektrotechnika, az elektronika, a nanotechnológia és a biotechnológia területén végzett kutatás és oktatás elismert központja.

Vera Verkhoturova hangsúlyozta a tervek között a vendégoktatók küldésének és fogadásának fontosságát, az oktatói és hallgatói mobilitás elősegítését, továbbá a közös mesterképzés kidolgozásának szükségességét.

Related posts