Az áramszünet ismét felerősíti a diskurzust az atomerőművek szerepéről Spanyolországban.

Az első vizsgálatok szerint az országot megbénító összeomlás oka az lehetett, hogy a spanyol villamosenergia-hálózatban nagymértékben használták a napenergiát. Az Euronews által megkérdezett energetikai szakértők hangsúlyozzák, hogy az atomenergia nagyobb stabilitást nyújt. Ez az incidens megkérdőjelezi a Sánchez-kormány által elindított ökológiai átállást.
Bár az Európai Unió az atomenergiát tiszta energiának tekinti, Teresa Ribera, az ökológiai átmenet korábbi minisztere és az Európai Bizottság jelenlegi alelnöke 2019-ben elrendelte a spanyol atomerőművek bezárását, amely idén az almarazi leállításával kezdődik. Ez a döntés még mindig érvényben van annak ellenére, hogy maga a Bizottság, amelynek Ribera jelenleg tagja, támogatja az atomerőműveket.
Patricia Rubio, az Almarazi Atomerőmű mérnöke, figyelmeztet a technológiai lemondás következményeire. "Ha lemondunk bizonyos technológiákról, akkor komoly veszélybe sodorjuk azok életképességét, amelyek elengedhetetlenek számunkra. Ezek a technológiák garantálják a hálózatunk stabilitását, az állandó energiaellátást, és mindezt versenyképes áron" - hangsúlyozza Rubio. Az Almaraz atomerőmű leállítása tovább súlyosbíthatja az áramellátás kihívásait.
A spanyol kormány azonban fenntartja az atomerőművek leállítására vonatkozó tervét . Az áramszünet ellenére Pedro Sánchez miniszterelnök tagadja, hogy az atomerőművek hiánya szerepet játszott volna az olvadásban. Almaraz bezárása változatlanul folytatódik. Ez a döntés aggodalmat kelt az erőműtől függő régiókban, amelyek a lakosság elvándorlásától tartanak a sok munkahelyet teremtő ágazat bezárása miatt.
Rubio megvédi Almaraz műszaki életképességét. "Műszaki szempontból nincs ok, ez egy korszerű üzem, amely évente 50 millió eurós beruházásokat eszközöl a technológia korszerűsítésére és a biztonság javítására" - mondja. Az üzem készen áll a további működésre, de a politikai döntés érvényesül. Példaként említi a virginiai (USA) North Anna atomerőművet, amely üzemel, és további két évtizeddel meghosszabbította élettartamát.
Belvís de Monroy, az Almaraz közelében, a helyi hatóságok a megújuló energiaforrások és a nukleáris energia szinergiáját ösztönzik. Álláspontjuk szerint a nap- és szélenergia jelentős előnyöket kínál, ám fontos, hogy az atomenergia is szerepet kapjon, hiszen nem helyettesíthetik teljes mértékben egymást. Ezt a megközelítést olyan országok, mint Németország és Olaszország is követik, mint példát, míg Belgiumban két új reaktor üzembe állítását is jóváhagyták, tovább erősítve ezt az energiafajták közötti harmonikus együttműködést.
Fernando Sánchez, Belvís polgármestere bírálja a spanyol álláspontot. "Németország felismerte a helyzetet, leállította a leszerelési tervét, ahogy Olaszország is, amely erőműveket akar építeni, Lengyelország is felismerte ezt, és még Belgium is, ahol Teresa Ribera aláírásával két új reaktort engedélyeztek" - mondja.
Teresa Ribera, a spanyol miniszter és az Európai Bizottság jelenlegi alelnöke, határozottan támogatja a spanyol atomerőművek leállítását. Ugyanakkor, európai biztosként álláspontja az, hogy más országoknak érdemes folytatniuk az atomenergia használatát. Ribera csapata nem kívánt nyilatkozni a spanyolországi helyzet részleteiről. Az Ökológiai Átmeneti Minisztérium pedig Sánchez elnök atomenergiával kapcsolatos észrevételeire hivatkozik, amikor a témában nyilatkozik.
Extremadura tartományi kormánya, a regionális és tartományi kormányok támogatásával, Almaraz bezárásának visszavonását követeli. A régió pusztító gazdasági és társadalmi hatásoktól tart. A helyzet olyannyira súlyos, hogy a PP és a PSOE is egyetértett abban, hogy a központi kormánytól az erőmű bezárásának visszavonását kérik.
María Fe Gutiérrez, az Extremadura regionális kormányának foglalkoztatásért felelős vezetője határozottan hangsúlyozza ezt a nézőpontot. "A regionális kormány elkötelezett a helyi fejlődés és folytonosság mellett, ahogyan azt a Junta de Extremadura elnöksége és a két tartományi tanács is képviseli" – nyilatkozta. Az üzem létfontosságú szerepet játszik a helyi gazdaságban, különösen egy olyan területen, amely Spanyolország öt legelnéptelenedettebb régiója közé tartozik. A bezárása pedig súlyosbítaná ezt a már meglévő problémát, ami aggasztó következményekkel járhat.
Almaraz bezárása nemcsak energetikai, hanem gazdasági kockázatokat is jelent. Iván Hidalgo, a Moralo Kereskedelmi Egyesület elnöke figyelmeztet a következményekre.
"A munkavállalóknak Spanyolország különböző területeire kell majd elköltözniük munkalehetőségek után kutatva, ami miatt a helyi népesség csökkenni fog, és a fogyasztás is visszaesik." - fejtette ki a helyzetet az egyesület. Hangsúlyozták, hogy ez a régió gazdasági élénkségét és az aktív lakosság számát is jelentősen csökkentheti.
Az üzem bezárása Spanyolországban nem csupán a helyi gazdaságra gyakorolhat hatást, hanem súlyos áramkimaradásokat is generálhat. Ezen felül a kormány kénytelen lenne külföldi energiaforrásokhoz folyamodni, különösen a nemzetközi feszültségek fokozódása közepette. A Redeia, Spanyolország egyik vezető villamosenergia-szolgáltatója, már két hónappal ezelőtt figyelmeztetett arra, hogy a megújuló energiaforrások széleskörű elterjedése komoly kikapcsolásokat eredményezhet. A jelenlegi áramkimaradások pedig éppen ezt a problémát hangsúlyozzák, rávilágítva a rendszer stabilitásának sérülékenységére.