Az életét drámaian megváltoztathatja az, aki bombariadókkal próbál manipulálni – ezúttal egy tízéves kőbányai fiú esett a meggondolatlanság csapdájába. – PestiSrácok

Az életét gyökeresen megváltoztathatja az, aki bombariadókkal zsarolja a környezetét. Most éppen egy 10 éves fiú Kőbányáról esett ebbe a csapdába, akit Szemán László János néven ismernek. 2025. február 5-én történt az eset, amely világossá tette, hogy a felelőtlenségnek súlyos következményei lehetnek.

A hétvége ismét izgalmas fordulatokat hozott, ezúttal bombafenyegetés formájában. Egy kőbányai iskola volt a célpont, amelynek igazgatója azonnal értesítette a hatóságokat egy e-mailben érkező fenyegetés után. A rendőrség gyorsan intézkedett, és bár bombát nem találtak, a nyomozók néhány óra leforgása alatt azonosították azt a számítógépet, ahonnan az üzenet érkezett. Megdöbbentő módon a gép használója egy mindössze tíz éves kisfiú volt, aki nem tudott érdemi magyarázattal szolgálni tette indoklására. Ezen eset rávilágít arra, hogy a fiatalok gyakran nincsenek tudatában annak, milyen súlyos következményekkel járhat a bombával való fenyegetőzés, és hogy ezzel akár az egész életükre kiható döntéseket hozhatnak.

Az életét alapjaiban rombolhatja le az, aki bombariadókkal riogat, hiszen a törvény szigorúan bünteti az ilyen cselekedeteket: a büntetés 2-től akár 8 évig terjedő börtönbüntetés is lehet.

Fenyegető üzenetet kaptak egy X. kerületi oktatási intézmény e-mail fiókjában 2025. február 2-án este. Az iskola vezetősége azonnal értesítette a rendőrséget, akik alaposan átvizsgálták az épületet. Szerencsére nem bukkantak robbanószerekre vagy robbantásra alkalmas eszközökre.

A Budapesti Rendőr-főkapitányság Bűnügyi Főosztály közveszéllyel fenyegetés bűntett gyanúja miatt ismeretlen tettes ellen indított eljárást. A nyomozók széles körű adatgyűjtést végeztek, és már másnap megjelentek annál a X. kerületi lakásnál, ahonnan a fenyegető üzenetet küldték. A rendelkezésre álló adatok szerint egy tízéves fiú küldte az e-mailt. Az általa használt számítógépet lefoglalták a rendőrök. A fenyegetésre sem a fiú, sem a szintén meghallgatott édesanyja nem tudott magyarázatot adni.

A gyermek életkorából adódóan nem vonható felelősségre, azonban a szülők felelőssége határozottan felmerül. Jogilag akár őket is felelősségre lehetne vonni. Emellett a polgári jog alapján igényt támaszthatnak velük szemben, például a bombakutatás költségeinek megtérítése érdekében.

Mi áll a megnövekedett bombariadók hátterében?

Január 23-24-én számos európai ország, köztük 292 hazai oktatási-nevelési intézményt ért bombafenyegetés. A szolgálatok tájékoztatása alapján mindegyik ilyen fenyegetés a Yandex felhasználásával ért célba. A fenyegető e-mailek közvetlenül ukrán felületekről érkeztek, ám előtte orosz Yandrex felületeken is áthaladt. A szakmai következtetések alapján a cél a zavarkeltés volt, és a mostani adatok alapján az iskolákat ért fenyegetések nem köthetők iszlám radikálisokhoz.

Az egyértelműen zavarkeltő fenyegetéssorozatot több egymástól elkülönülő bombafenyegetés követte. Ami már most kimondható, a fenyegetősorozat elkövetője/elkövetői vélhetően külföldiek voltak, a sorozatot követő, egymástól elkülönülő fenyegetések elkövetői mind magyarok voltak és utóbbiakat mind azonosították, elfogták és elszámoltatják a magyar rendőrök.

Az a körülmény, hogy a magyarországi bombával fenyegetőzők eddig mindannyian lebuktak, alátámasztja azt a korábbi elképzelést, miszerint az iskolák ellen irányuló fenyegetések mögött egy jól szervezett elkövetői csoport áll. Ennek a csoportnak az egyetlen célja a társadalom megfélemlítése és zavarkeltés.

A magyar elkövetők közül a fenyegetések száma - több tucat - miatt kiemelkedik a január 31-i fenyegetéssorozat, amiről kiderült, egy, 15 éves fiúhoz köthetők.

A múlt tapasztalatai alapján megfigyelhető, hogy amikor egy bombariadó híre nyilvánosságra kerül, szinte mindig megjelennek azok, akik az ilyen események kapcsán kedvet kapnak a fenyegetőzéshez. Úgy tűnik, hogy ez most is így van a napokban.

A fenyegetőző, főként fiatal elkövetők gyakran nem mérlegelik, hogy a lebukásuk következményei hosszú távon, akár egész életükre kihatással lehetnek. A börtönbüntetés, amely 2-től 8 évig terjedhet, komolyan megrengetheti jövőjüket és álmaikat.

Kiemelt kép: Bombariadó Debrecen egyik iskolájában (Forrás: archív) Facebook hozzászólás A napokban egy bombariadó rázta meg Debrecen városát, konkrétan egy helyi iskolát. Az esemény kapcsán sokan aggódnak a gyerekek biztonsága miatt. Fontos, hogy mindenki tisztában legyen a helyzet súlyosságával, és hogy a hatóságok mihamarabb biztosítsák a szükséges intézkedéseket. Oszd meg a gondolataidat a kommentek között!

A kapcsolódó témák széles spektrumot ölelnek fel, mint például a bombariadó, amely komoly fenyegetést jelenthet az iskolák biztonságára nézve. Az ilyen helyzetek komoly kihívások elé állítják a vezetőket, akiknek felelősségteljes döntéseket kell hozniuk a diákok és a személyzet védelme érdekében. Ezen események következményeként a súlyos ítéletek és jogi lépések elkerülhetetlenek lehetnek, amennyiben a fenyegetés valósnak bizonyul. Az iskolai közösségek számára elengedhetetlen, hogy felkészüljenek az ilyen eseményekre, hogy biztosítani tudják mindenki biztonságát és nyugalmát.

Related posts