Az Egyesült Királyság és Franciaország amerikai légi támogatást kér Donald Trumptól - Világgazdaság Az Egyesült Királyság és Franciaország vezetése arra az elhatározásra jutott, hogy amerikai légi támogatást igényel Donald Trumptól. A döntés hátterében a

Az Egyesült Királyság és Franciaország egy innovatív kezdeményezést indít, amelynek célja egy európai irányítású "megerősítő erő" felállítása Ukrajnában. Ez a lépés arra szolgál, hogy a békemegállapodás megkötése után megakadályozza Oroszország újabb agresszióját az ország területén.

A javasolt terv alapfeltétele, hogy Trump hozzájáruljon az európai hadsereg amerikai támogatásához, amely magában foglalná az amerikai repülőgépek és hírszerzési eszközök biztosítását. A fókusz elsősorban Ukrajna légterének és a Fekete-tenger térségének védelmére irányulna – számolt be róla a Bloomberg.

A javaslat értelmében kevesebb mint 30 ezer európai katona kerülne Ukrajna nagyobb városaiba, kikötőibe és a létfontosságú nemzeti infrastruktúrák védelmére. Az Egyesült Királyság és Franciaország jelenleg azon dolgozik, hogy más európai országokat is meggyőzzenek arról, hogy nyújtsanak támogatást a haderő számára, legyen szó személyzetről vagy felszerelésről.

Az orosz külügyminiszter korábban kijelentette, hogy Oroszország nem fogad el európai csapatokat békefenntartóként Ukrajnában és az Egyesült Államok is kizárta, hogy csapatokat vezényeljen Ukrajnába, szerinte ugyanis Európának kell felelősséget vállalnia a kontinens biztonságáért.

Az európai országok most megpróbálják létrehozni ezt a koalíciót, amely elrettentőleg hatna az orosz támadásokkal szemben. A brit-francia terv a határ technikai ellenőrzésére összpontosítana.

Boris Pistorius, a német védelmi tárca vezetője, kételyeit fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy Putyin valóban kész lenne leállítani a harci cselekményeket. Aggodalmait fejezte ki azzal kapcsolatban is, hogy Európának kell majd viselnie a felelősséget egy olyan ukrajnai békemegállapodás felügyeletéért, amelyet Oroszország nélkül kötnek meg. Pistorius véleménye szerint ez a helyzet „teljes mértékben elfogadhatatlan”.

A brit-francia javaslat szerint a repülőgépeket Lengyelország és Románia területén állomásoztatnák, míg a szárazföldi erőket a keleti határok mentén helyeznék el. Ezzel a stratégiával a cél az, hogy szükség esetén gyorsan be tudjanak avatkozni Ukrajnában. Emellett két különítményt is terveznek a Fekete-tenger térségében: az egyik egység a tengeri aknák felszámolására, míg a másik a térség rendszeres járőrözésére lenne hivatott.

A javaslat komoly terhet róhat Európa katonai kapacitásaira.

Matthew Savill, a londoni Royal United Services Institute katonai tudományokért felelős vezető elemzője rámutatott, hogy az Egyesült Királyság számára, ha csupán 5000 katona küldéséről van szó Ukrajnába, az gyakorlatilag az ország összes bevethető katonai kapacitását lekötné. Ezzel szemben Németország még mindig nem teljesítette azt a 2022-es ígéretét, hogy egy dandárt telepít Litvániába.

Related posts