Az első űrhajósunk Dunaújváros panorámáját csodálta meg a magasságból, ahogy a felhők fölé emelkedett.

Grábics Gábor (balról) és Farkas Bertalan. Az első űrhajósunk gyakran látogat Dunaújvárosba

Magyarország a hetedik nemzetként küldött embert a világűrbe az akkori Interkozmosz program keretében. Ez az űrrepülés és a Farkas Bertalan által elvégzett kísérletek nagy lendületet adtak a magyar űrkutatásnak, valamint a magyar kutatóintézeteknek. Így lesz ez várhatóan idén is, hiszen 45 évvel Farkas Bertalan űrrepülése után Magyarországnak új kutatóűrhajósa van, Kapu Tibor személyében, aki a közeljövőben 14 napig magyar kísérleteket fog elvégezni a Nemzetközi Űrállomáson. Az eseményen Sztáray Péter átadta Farkas Bertalan részére a köztársasági elnök által adományozott Magyar Érdemrend Parancsnoki Keresztje állami kitüntetést a nemzetközi és hazai tudomány szolgálata, az űrkutatás és a csillagászat népszerűsítése, valamint a következő űrhajós nemzedékek felkészítése terén egyaránt példaadó tevékenysége elismeréseként - olvashatjuk a kormany.hu-n.

Farkas Bertalan Dunaújváros városában található, ahol a múlt és a jövő találkozik. A város egyedi hangulatával és gazdag történetével inspiráló hátteret nyújt a híres űrhajós életének. Az itt eltöltött időszakok emlékei és a helyi közösség elkötelezettsége mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a város nem csupán egy hely, hanem élő legendákat őrző tér legyen. Farkas Bertalan története szorosan összefonódik Dunaújváros szellemiségével, hiszen az űrkutatás iránti szenvedélye és bátorsága sokak számára példaértékű.

Farkas Bertalan, a híres űrhajós, számos alkalommal látogatott el Dunaújvárosba, ahol mindig szívesen időzik. A város iránti szeretete az évek során csak fokozódott. Minden alkalommal, amikor a környékre érkezik, első dolga, hogy felkeresse régi barátját, Grábics Gábort, a Corner Hotel és Kávéház egyik elismert tulajdonosát. 2017-ben különösen emlékezetes látogatást tett a Dunaújvárosi Széchenyi István Gimnázium diákjaihoz, ahol élményeit és tapasztalatait osztotta meg velük.

Természetesen Farkas Bertalan űrrepülése után is ellátogatott Dunaújvárosba. Akkoriban országszerte turnézott, hiszen első űrhajósunkként mindenhol szeretett volna találkozni a munkás társadalom képviselőivel. Ezt nem csupán üres ígéretek formájában tette, hiszen emlékszem, hogy középiskolásként Miskolcon éltem – ahol egyébként Farkas Bertalan öccse is osztálytársam volt –, és az egész város napokkal a látogatás előtt már lázban égett.

"Régen tervezett és régen várt találkozásra került sor 1981. május 10-én a Budapesti Művelődési Központban. A Vörös Csillag Érdemrenddel kitüntetett Magyar Honvédelmi Szövetség vezetői és társadalmi aktívái, köztük számos repülőoktató és sportoló köszönthette Farkas Bertalan űrhajós alezredest, hazánk és a Szovjetunió hősét, a nyíregyházi repülőklub örökös tagját; valamint Magyari Béla őrnagyot, kiképzett űrhajóst, a kiskunfélegyházi repülőklub egykori növendékét és örökös tagját. Az ünnepség után űrhajósaink és a találkozó résztvevőinek kisebb csoportja Dunaújvárosba, hazánk első szocialista városába indult, amelynek MHSZ-repülőterén sok ezer érdeklődő várta az űrhajósokat és az ez alkalommal rendezett repülőnap gazdag programját.

A rövid megnyitó után látványos programot élvezhettek a város lakosai, a környező községekből idevándorolt érdeklődők. Ejtőernyősök, sárkányrepülők, motoros és vitorlázórepülők bizonyították felkészültségüket és tudásukat a nézők sokasága és űrhajósaink előtt. A repülőnap utolsó műsorszáma nem tett pontot a napi program végére. A városban tett ismerkedő séta végén emlékeztek a kozmosz első meghódítójára, a város egykori vendégére, Jurij Gagarinra is. Gagarin közel húsz éve, a város egyik terén találkozott a dunaújvárosiakkal. Most azon a téren a dunaújvárosiak százai jelenlétében Farkas Bertalan és Magyari Béla avatták fel az akkori felejthetetlen találkozás emléktábláját."

Related posts