Az olasz bíróságok újra visszautasították a migránsok albániai táborokba történő elhelyezésének javaslatát. | ma7.sk

Harmincöt bangladesit és nyolc egyiptomit szállít vissza az olasz parti őrség az albániai Shengjin táborából Bari kikötőjébe.

Húsz és harminc év közötti férfiakról van szó, akik Líbiából keltek át a tengeren, de nem sikerült Lampedusa szigetéig eljutniuk. Az olasz hatóságok nemzetközi vizeken feltartóztatták, és kedden az albániai migránstáborba szállították őket. Azonban az elhelyezésükre a táborban az illetékes római fellebbviteli bíróság nemet mondott, azt hangoztatva, hogy sem Banglades, sem Egyiptom nem számít biztonságos országnak, tehát az olasz hatóságok nem kezelhetik őket illegális bevándorlóként, nem zárhatják táborba és nem utasíthatják ki őket.

Ez már a harmadik eset, amikor a bíróság elutasítja a migránsok albániai táborokba való áthelyezését. A jogi testület előzőleg októberben és novemberben is nemet mondott erre a lépésre, és a migránsokat visszaküldték Olaszországba. Azóta ezek az emberek menedékkérelmet nyújtottak be, és teljes joggal mozoghatnak az ország területén.

Az albániai táborokat üzemeltetni kívánó római kormány és a táborokat gyakorlatilag működésképtelenné tevő bíróságok közötti ellentét belpolitikai és jogi feszültséghez vezetett.

- üzente Giorgia Meloni miniszterelnök, aki közösségi oldalán hangsúlyozta, hogy pártja, az Olasz Testvérek (FdI) január közepétől tovább erősödött, és a legfrissebb közvéleménykutatások szerint túllépte a harminc százalékot.

A 2022-es választások során az Olaszország Fiai (FdI) párt kiemelkedő teljesítményt nyújtott, hiszen a szavazatok több mint huszonhat százalékát megszerezték.

- mondta a miniszterelnök.

Meloni belső konzultációt hívott össze az Olasz Testvérek (FdI) tagjai és szavazói számára. A találkozón többek között napirendre került egy fontos kérdés: vajon támogatnák-e a kormánypárt által tervezett utcai tüntetéseket, amelyek célja a "politika függetlenségének megóvása" lenne, különösen a bírák beavatkozásával szemben.

Maurizio Gasparri, a Hajrá Olaszország (FI) párt szenátusi frakcióvezetője úgy véli, hogy a baloldali bíróságok tudatosan "bojkottálják" a kormány intézkedéseit. Kijelentette: "A bíróságok politikai indíttatású igazságszolgáltatása sem akadályozhatja meg a kormányt abban, hogy fellépjen az illegális bevándorlás ellen. A kormány nem fog megállni, továbbra is folytatja a munkáját."

Elly Schlein, a baloldali Demokrata Párt (PD) főtitkára, éles kritikát fogalmazott meg a kormány albániai migrációs stratégiájával kapcsolatban, kijelentve, hogy az teljes mértékben megbukott. Schlein hangsúlyozta, hogy a táborokra fordított egymilliárd eurót sokkal inkább az egészségügyi rendszer fejlesztésére kellett volna allokálni. Ezzel egyidőben a római belügyminisztérium szombati nyilatkozata megerősítette, hogy az albániai táborok működése továbbra is folytatódik.

- hangoztatta a belügyi tárca, kiemelve, hogy az Európai Unió belügyminiszterei között egyre erősödik az a nézet, miszerint a migránsokat az unión kívüli regionális központokban kell elhelyezni, és azokat ki kell utasítani, akik nem jogosultak a nemzetközi védelemre. A kérdésre az Európai Unió Bírósága február 25-én fog választ adni, miután a római kormány és a bíróságok is az európai jogi intézményhez fordultak döntésért.

Related posts