A Greenpeace irodája előtt becsukódna az ajtó a sarkadi gázmezőn, de valaki ügyesen beteszi a lábát a résbe, így megakadályozva a záródást.

Bár a Greenpeace szervezet igyekezett ügyfélként részt venni a nyékpusztai gázkitermelés hatásvizsgálati folyamatában, a kormányhivatal elutasította a kérelmüket. A környezetvédelmi csoport állítja, hogy ez a döntés sérti az alkotmányos jogaikat, és aggodalmuk szerint komoly precedenst teremthet más hasonló esetekre és civil szervezetek számára is. Ennek következtében fellebbezést nyújtanak be.

A Greenpeace alaposabban szeretett volna megismerkedni az MVM Corvinus projektje által alkalmazott rétegrepesztéses technológia részleteivel, amely a gázkitermelést célozza. Hiába küldték el észrevételeiket, és próbáltak ügyfélként részt venni a nyékpusztai gázmező környezeti hatásvizsgálati és egységes környezethasználati engedélyezési eljárásában, a Békés Vármegyei Kormányhivatal elutasította a kérelmüket.

A környezetvédelmi egyesület, amely a környezeti és egészségi kockázatokra hivatkozva ellenezték a rétegrepesztéses technológia alkalmazását, már akciókat is szervezett Nyékpusztán. Ebben a térségben már a tizedik kutat fúrják a projekt keretében. Az egyesület célja az volt, hogy kiderítse, hogy...

A legutóbbi közleményükben a kormányhivatal arra összpontosított, hogy miért nem szükséges figyelembe venni azokat az ügyféli jogokat, amelyeket a törvény garantál, és amelyek eddig számos alkalommal elismerésre kerültek. E helyett ahelyett, hogy érdemi válaszokat adtak volna a felvetéseikre, inkább a szervezet területi illetékességét kérdőjelezték meg. Az érvelésük szerint a Greenpeace székhelye nem található a hatásterületen, ami a szervezet számára teljesen abszurd, hiszen mint hangsúlyozták, a működési területük egyértelműen Magyarország.

Azzal is indokolták az elutasítást, hogy a Greenpeace politikai tevékenységet folytat, amit a szervezet tételesen cáfolt. Szerintük

a kormányhivatal összemossa a szakmai érdekképviseletet és a politikai tevékenységet,

és a döntéssel "megkísérli az egyesületekkel összeegyeztethetetlen, közvetlen politikai tevékenységnek minősíteni például a konferenciák megrendezését, a kommunikációs kampányokat, a szakpolitikai dokumentumok készítését például az éghajlat-politikáról vagy a természetvédelemről. Ha ebben a Kormányhivatalnak igaza lenne, az azt jelentené, hogy mindezekkel csak politikai pártok és politikai hatalomra törekvő szervezetek foglalkozhatnának" - írták.

Szerintük a kormányhivatal döntésével bírósági döntéseket ír felül, és olyan kérdésekben is dönt, amelyekben még az Alkotmánybíróság sem találta magát illetékesnek, sőt az Országgyűlés szerepét is átvenné, amikor a politikai tevékenység fogalmát a jogalkotó helyett definiálja.

A környezetvédelmi aktivisták aggályaiknak adtak hangot, miszerint e lépések olyan precedenst állíthatnak fel, amely lehetővé teheti a hivatalok számára, hogy jogszabályi hivatkozás nélkül, önkényesen döntsék el, hogy kinek adnak választ és kinek nem. Ezáltal akár megakadályozhatják a civil szervezetek érdekképviseletét és szakpolitikai aktivitását is.

A határozat ellen fellebbezést nyújtottak be, amelyben a döntés módosítását kérik Dér Ádám Környezetvédelmi Hatósági Ügyekért Felelős Helyettes Államtitkártól. Kifejezték, hogy amennyiben nem történik változás, készek jogi lépéseket tenni.

Related posts