A britek bejelentették, hogy elhalasztják az új bázeli bankszabályok bevezetését, és az EU is fontolóra veszi a lehetőséget.

A Reuters híradása szerint a globális Bázeli Bizottság által kidolgozott, még életbe nem lépett szabályozások az utolsó lépések egy sor olyan nemzetközi reform között, amelyek a 2008-as pénzügyi válság nyomán a bankrendszer megerősítését tűzték ki célul.
Az Európai Unió tagállamai jelenleg úgy tervezik, hogy 2026 januárjától bevezetnék az új szabályozásokat.
"Az EU most mérlegeli, hogy más joghatóságok, köztük az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság fejleményeinek fényében milyen lépéseket tegyen ezzel kapcsolatban" - reagált a brit halasztás hírére az Európai Bizottság pénzügyekért felelős szóvivője, Olof Gill.
"A nemzetközi szabványok egységes követelményrendszert alkotnak, amelynek fő célja a bankok rugalmasságának fenntartása, valamint a globális szinten hasonló versenykörnyezet megteremtése" - nyilatkozta Gill a közleményben.
Az Európai Unió határozottan elkötelezi magát a bázeli normák mellett, és meggyőződése, hogy a megfelelő és időben történő alkalmazásuk mindannyiunk javát szolgálja.
A reformtervek eddig már komoly ellenállásba ütköztek az amerikai banki szektor részéről. Elemzők véleménye szerint Donald Trump kormányzása alatt, különösen Michael Barr bankfelügyeleti Fed-vezető távozását követően, ezek a tervek akár jelentősen gyengíthetők vagy akár teljesen eltörölhetők is.
A brit bankok részvényei a Bank of England bejelentése után szerény nyereséget értek el: a Barclays 1,9%-kal, a Lloyds 0,7%-kal, az HSBC pedig 0,7%-kal emelkedett, szemben a szélesebb FTSE 100 index 1,2%-os emelkedésével. Gary Greenwood, a Shore Capital elemzője szerint a részvénypiaci reakció várhatóan visszafogott marad, mivel a Bank of America szerint mérsékelt lenne a szabályoknak a banki tőkére gyakorolt hatása.
A UK Finance, a banki lobbicsoport, üdvözölte a brit kormány döntését a halasztásról, amely már nem először történik: a bevezetés kezdetét korábban már fél évvel, 2026. január 1-jére tolták el.