Megvalósult az szja-hadművelet? A Tisza Párt előnye fokozatosan csökken a Fidesszel szemben.

Egy év után először a Fidesz-KDNP javára változott a két legnagyobb párt erőviszonya, derül ki a Republikon Intézet februári pártpreferencia-kutatásából.

A legfrissebb, szombaton nyilvánosságra hozott kutatás eredményei alapján februárban mind a Tisza Párt, mind a Fidesz-KDNP népszerűsége növekedett a lakosság körében.

A Tisza párt támogatottsága 2 százalékponttal emelkedett, míg a Fidesz-KDNP 3 százalékpontos növekedést könyvelhetett el. Jelenlegi állapot szerint a teljes népesség körében a Tisza 28, míg a Fidesz-KDNP 26 százalékon áll, ami azt jelenti, hogy februárban először fordult elő, hogy a Tisza Párt előnye nem nőtt, hanem a hibahatáron belül csökkent a Fidesz-KDNP-vel szemben. A Tisza a kisebb ellenzéki pártoktól szerezte meg a többletszavazatokat, míg a Fidesz-KDNP valószínűleg a bizonytalan választók közül térített vissza fideszes szimpatizánsokat a februári kampány során.

Az intézet adatai alapján a pártválasztók körében még hangsúlyosabbak a változások: míg a Tisza Párt támogatottsága változatlan maradt, addig a Fidesz-KDNP 4 százalékponttal növelte népszerűségét. Jelenleg tehát a helyzet a Tisza Párt előnyével alakul, hiszen 37-36 arányban vezet.

A biztos szavazó pártválasztók körében a Fidesz-KDNP támogatottsága 4 százalékponttal növekedett, míg a Tisza 1 százalékpontot veszített. Jelenleg az arány 38-36 a Tisza előnyére.

Az intézet hangsúlyozza, hogy a kormánypártok intenzív offenzívát indítottak, hatalmas ígéretek kíséretében és könyörtelen lejárató kampánnyal szálltak harcba, mindez Orbán Viktor évértékelő beszédének fényében bontakozott ki. Jelen kutatás adatgyűjtése éppen ezen évértékelő napján vette kezdetét, és a következő napok hangulatát tükrözi, ami valószínűsíti, hogy a kormánypárt perifériás szavazói is a párt mellé álltak.

A DK és a Mi Hazánk támogatottsága nagyjából változatlan maradt, mint januárban, azonban a DK népszerűsége kissé csökkent. A teljes népesség körében mindkét párt 5-5 százalékos támogatottsággal bír, de a pártválasztók között a DK 1 százalékpontot veszített, míg a Mi Hazánk eredménye nem változott. Ennek következtében Toroczkai pártja 7-6 százalékos állásban vezet.

A Kutyapárt népszerűsége január óta mind a teljes népesség, mind a pártválasztók, valamint a biztos szavazók körében 1-1-1 százalékponttal növekedett. Jelenlegi adatok szerint a teljes népesség 5, a pártválasztók 7, míg a biztos szavazó pártválasztók 6 százaléka választaná a megkomolyodott viccpártot.

Ezzel a kis növekedéssel a Mi Hazánkhoz és a DK-hoz képest a teljes népesség körében felzárkóztak, sőt, a pártválasztók között már túlszárnyalják a DK-t, ami esélyt ad számukra a parlamenti bejutásra. Érdemes megemlíteni, hogy a Kutyapárt és a Tisza együtt erősebb pozíciót képviselnek, mint a Fidesz-KDNP és a Mi Hazánk, igaz, egyedül nem rendelkeznek abszolút többséggel (de hármasban a DK-val már kényelmesen elérhetik azt).

A legfrissebb kutatások alapján úgy tűnik, hogy csupán öt párt rendelkezik elegendő támogatottsággal ahhoz, hogy bejuthasson a parlamentbe, míg a többi pártnak csupán egy-egy százalékos népszerűsége van a biztos választók között.

A kutatás összefoglalója szerint egy év elteltével először a Fidesz-KDNP pártszövetség javára módosult a két legjelentősebb politikai erő viszonya. Ezzel párhuzamosan a Tisza Párt ismét sikerült növelnie támogatottságát, és továbbra is az élen áll, képes volt felszívni az utolsó ellenzéki szavazótöredékeket is.

A két vezető párt közötti verseny igencsak kiélezett, és a helyzet már-már úgy fest, hogy csak a bizonytalan szavazók táborához lehet fordulni. Azonban ez a csoport sok esetben távol marad a szavazóurnáktól. A hagyományos választási praktikák és pénzosztás mellett a 2026-os választás kimenetele továbbra is az egyéni választókerületek döntésein fog múlni.

E szempontból a kisebb parlamenti pártok stratégiája kulcsfontosságú: vajon a lehető legjobb listás eredmény elérésére koncentrálnak, vagy inkább az egyéni választókerületek (OEVK) kihívásait is vállalják? Az OEVK-jelöltek állítása nemcsak a listaállítás egyik alapfeltétele, hanem lényeges, hogy egy billegő körzetben egy vagy több ellenzéki jelölt lép-e fel a Fidesz-KDNP ellen.

A győzelem eléréséhez a Tiszának vagy a kisebb pártoknak kompromisszumot kell kötnie az egyéni választások terén. A legfrissebb közvélemény-kutatások azt mutatják, hogy a DK támogatottságában szembetűnő eltérések figyelhetők meg. Ez különösen fontos, hiszen a parlamenti küszöb környékén, a jelenlegi pártstruktúra tükrében, nem elhanyagolható különbség, hogy a támogatottság 4, vagy akár 6 százalék körüli értékeket mutat – áll az intézet hivatalos közleményében.

A Fidesz nemrég bejelentett kedvezményei kapcsán felmerül a kérdés, hogy vajon sikerül-e meggyőzniük a családosokat és a nyugdíjasokat. Munkatársaink az Ez Viszont Privátban élénk vitát folytattak erről a témáról, keresve a válaszokat a politikai lépések hatásaira.

Related posts