Mosolyogj bátran a nehézségek szemébe!

A nevéhez már régóta köthetők olyan különleges zenés irodalmi estek, ahol a költemények megzenésítése nem a megszokott módon történik. Ezek az események szinte kivétel nélkül népzene, jazz és gyakran klasszikus zenei elemekkel gazdagítják a verseket. A jubileumi Nagy László-est is ennek a koncepciónak a szellemében valósult meg?

Hosszú évek óta osztom meg a színpadot Őze Áron színművésszel, aki sok időt töltött Kecskeméten, a Katona József Nemzeti Színház falai között. Barátságunk azóta is töretlen, hiszen közös szenvedélyünk, a színművészet és a népzene iránti elkötelezettségünk hozta létre ezt a különleges köteléket. Évekkel ezelőtt fogalmazódott meg bennünk a közös alkotás gondolata, amely a versek szeretetéből eredt. Első közös produkciónk, az Adagio, a magyar líra nagyságát idézi fel, Juhász Gyula egyik gyönyörű versének címét kölcsönözve. Ebben a műsorban a magyar népzene varázslatos erejét és a versek mély mondanivalóját használtuk fel, hogy a lét nagy kérdéseibe mélyebb betekintést nyerjünk. Az adventi időszakra is készítettünk irodalmi-zenés összeállítást, hiszen számos költőnk írt olyan istenes verseket, amelyek karácsony idején különös fényben ragyognak.

Most, Nagy Lászlóra emlékezve, egy különleges alkotói élményt kívánunk megosztani, amelyben a költői szavak komplexitása és szépsége kerül a középpontba. A költeményeket szabadon hagyjuk létezni, megmutatva önmaguk varázsát, míg a zene csupán kísérőként, lelket melengető háttérként jelenik meg a gondolatok mellett. E különleges eseményhez olyan barátok és kiemelkedő művészek csatlakoznak, mint Dresch Mihály, Kossuth-díjas szaxofonművész, aki a magyar jazz színtér ikonikus alakja, és a népzene iránti szeretete is nyilvánvaló. Velünk játszik Balogh Kálmán, a Prima Primissima és Kossuth-díjas cimbalomművész, valamint Bognár András, népzenész és bőgős barátom, továbbá Vizeli Máté, hegedűművész és zeneszerző, aki a kortárs klasszikus zene képviselőjeként érkezik. Szabó Kocsis Zsuzsanna, Kazinczy-díjas népdalénekes gyönyörű énekével varázsol el minket, s egy moldvai dallamot is felcsendít az egyik vers alatt. A költemények tolmácsolását Őze Áron, Jászai Mari-díjas színművész, és felesége, Auksz Éva színművész vállalják magukra, így a szavak életre kelnek a színpadon.

Hogyan formálódott ez a sokszínű, sokszereplős produkció?

Ez a történet különösen közel áll a szívemhez, hiszen miután Őze Áronnal közösen megírtuk a szövegkönyvet, amelyben feleségem, Ferencz Katalin is aktívan közreműködött, izgalmas javaslatokat tettem a művésztársaimnak a zenék hangulatára vonatkozóan. Örömmel tapasztaltam, hogy mindenki nyitott volt az együttgondolkodásra, ami lehetővé tette, hogy közösen haladjunk az alkotási folyamatban. Dresch Mihály, akivel már évtizedes barátságot ápolunk, rendszeresen hozza magával a korábban írt dallamait, ám ez alkalommal örömmel osztotta meg velünk egy új, saját kompozícióját is. Vizeli Máté hegedűművész és zeneszerző szívhez szóló és ötletes zenét komponált, amely Bartók zenei világát idézi meg, és emellett klasszikus stílusú darabokat írt Nagy László Bartók és a ragadozók című művéhez, valamint a Szárnyak zenéje versciklushoz. A műsor rendezésében Auksz Éva színpadi előadóművészként, Szabó Kocsis Zsuzsanna énekesként, míg Balogh Kálmán cimbalmosként hasznos ötleteivel járult hozzá a bolgár és székelyföldi népzene megjelenítéséhez.

Népzenészként mi vonzza Nagy László költészetében, milyen hozzá fűződő saját élményeket őriz?

Sokan másokéhoz hasonlóan az én életembe is a legismertebb és talán legtöbbet idézett verse, a Ki viszi át a Szerelmet kapcsán lépett be Nagy László. Ez egy életigenlő vers, megdöbbentő gondolatsorokkal és örök érvényű igazságokkal az emberi élet értékeiről. Sajátos és varázsos egyéniség volt, s minél többet tudtam meg róla saját kutatásaim vagy mások elbeszélései kapcsán, illetve amikor egy alkalommal Iszkázon az ő házában aludhattam, annál inkább kíváncsivá tett. Jó volt látni róla portré- és riportfilmet, amelyben a költőtársak nyilatkoztak a munkásságáról, személyiségéről és a gyerekkori betegségéből adódó testi fogyatékossága ellenére is magával ragadó egyéniségéről. Nekem, népzenésznek szívet melengető volt, amikor megtudtam, hogy Nagy László népzenei gyűjtéseket is végzett a Balaton-felvidéken. Amikor az ember keresi, gyűjtögeti az élete során a verseket, előbb-utóbb rátalál azokra a gondolatokra, amelyek közel állnak hozzá és amelyeket örök érvényűek gondol. Merthogy az emberi létezésnek vannak alapigazságai, mindannyian szeretünk, szerelmesek vagyunk, igazságérzetünk és tévedéseink vannak. Ezek megfogalmazásaival bravúrosan bánt Nagy László, és mivel sok ilyen verse van, az idők végezetéig aktuális és nagy költő marad. Úgy hiszem, mindenkinek a hasznára válik olyan emberek gondolatait hallgatni, akik hozzá hasonlóan a legtalálóbban tudták műveikben megfogalmazni az életről vagy az adott korról alkotott alapvetéseket.

Minden költő, így Nagy László is, sokszínűségét hordozza magában, ami megjelenik műveiben is. Ez a műsor arra törekszik, hogy alaposan feltérképezze Nagy László gazdag életművét, több szempontból is megvilágítva a költő egyedi karakterét. A célja, hogy egy átfogó, sokrétű képet nyújtson róla, felfedve a lírai világának mélységeit és a benne rejlő érzelmi árnyalatokat. A műsor különböző aspektusokból közelít Nagy Lászlóhoz, bemutatva az őt inspiráló élményeket, a társadalmi és politikai hatásokat, valamint azokat a személyes élményeket, amelyek formálták a költészetét. Így a nézők egy gazdag, komplex portrét kapnak, amely tükrözi a költő sokféle arcát.

Természetesen! Íme egy egyedibb változata a szövegnek: Az elejétől fogva világos volt számunkra, hogy célunk nem csupán a tények felsorolása, hanem a lényeg megmutatása. Nem egy pontos életrajzi leírást kínálunk a közönségnek, hanem inkább a legmeghatározóbb gondolatokat elevenítjük meg, prózai és verses formában, a zene kíséretében. Mindezt az időbeli sorrendiség figyelembevételével tesszük, ahogyan ezek az inspiráló eszmék életének folyamán születtek.

A műsor címe, "Lássatok csodát", a költő verséből merít, ami nem véletlen. Ezzel a választással a készítők arra kívánják felhívni a figyelmet, hogy a műsor tartalma is valami csodálatosra és inspirálóra törekszik. A vers üzenete és hangulata összhangban áll a műsor célkitűzéseivel, amely a nézők számára egy újfajta élményt és perspektívát kínál. A cím tehát nem csupán egy szófordulat, hanem egyfajta ígéret is, hogy a közönség valami különlegeset tapasztalhat meg.

Az alkotómunka során mindig születik egy sor munkacím, ez most se volt másképp. Gondoltunk még A halálig tiszta címre is, de végül egy kritikus, de pozitívabb kicsengésű mondat mellett döntöttünk. Az életre mosolygok arról szól, hogy bármekkora terhek is sújtják az embert az útja során, az életét a lehető legértékesebben élje meg, még ha úgy is tűnik, hogy elvész a küzdelmek tengerében. Fontos, hogy tudjon belemosolyogni a gondok arcába és képes legyen kitartóan örül az életnek. Úgy gondoltuk, ennél szebb és "Nagy László-s" üzenete nem lehet a műsorunknak.

A teljesség jegyében az este életrajzi pillantásokat is kínál, amelyek izgalmas betekintést nyújtanak a résztvevők életébe. Mesélne ezekről az érdekes részletekről?

A Magyar Zene Házában is bemutattuk Nagy László szavakból alkotott önarcképét, ez itt is a kivetítőre kerül majd. Megjelennek a költő saját rajzolt grafikái, és reményeim szerint a Petőfi Irodalmi Múzeumban őrzött festményeiből is jó néhány. Emellett életrajzi filmekből is vetítünk részleteket, jeleneteket, például a bolgár népdalgyűjtéseiről is megemlékezünk, melyek felfedik, hogyan találkozott a népzene szépségeivel, erejével, és hogyan jött létre népzenei kötődése. Egy tévériport kapcsán megidézzük magát Nagy Lászlót, megismerhetjük az utókornak szánt üzenetét, az emlékirataiból idézve pedig megtudhatjuk, mit gondol a mai költőkről és szerinte hogyan kell látnunk a világot.

A Magyar Zene Házában megrendezett előadástól eltér-e bármilyen szempontból a Múzeumok Majálisán bemutatott produkció?

A mostani szombati esten a versek sorrendje változatlan marad, de az élmény új dimenzióba lép a hangzás révén. Míg a Zene Házában a hangszerek elektromos erősítéssel csendültek fel, itt, a Magyar Nemzeti Múzeum dísztermében az akusztikus zene varázsát élvezhetjük, hiszen a hangtechnikai adottságok lehetővé teszik, hogy a művek természetes formájukban szólaljanak meg. Ebből adódóan úgy érzem, a közönség egy igazán különleges és egyedi hangzásélményben részesülhet majd.

Lesz-e folytatás, ha valaki lemarad róla, láthatja majd az év során valahol Az életre mosolygok estet?

Nagyon sok tervünk, álmunk van, és szerencsére már most több meghívást is kapott az előadás. Legközelebb a Gyulai Várszínház belső udvarában, majd Kőszegen és Zsámbékon mutatjuk be, de a Petőfi Kulturális Ügynökségen keresztül már javában folynak az egyeztetések egy Kárpát-medencére kiterjedő turnéról, melynek keretében nemcsak itthon, de a határon túli magyar területekre is elvinnénk a produkciót. Bár most a születésének van évfordulója, erre az emlékestre már most sem pusztán szezonális alkotásként tekintünk, s szívből reméljük, hogy a vendégeink is hasonló érzéseket visznek majd haza magukkal.

Related posts