Bombafenyegetések: Magyarország létrehozta az irányító törzset, amelybe az Interpolt is bevonták.

Magyarországon minden tanár és diák biztonságban van, minden érintett iskolába kiszállt a rendőrség, de bombamerénylet közvetlen veszélye nem áll fent. Ennek ellenére minden bejelentést ki kell vizsgálni és komolyan kell venni, a rendőrség ma ezt teszi Magyarországon, minden iskolaépületet átvizsgálnak, ahonnan jelzés érkezik - ezt közölte Rétvári Bence, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára, miniszterhelyettes csütörtökön kora délutáni sajtótájékoztatóján.
Mint arról beszámoltunk, csütörtök reggel először arról érkeztek hírek, hogy több mint 20 iskolában volt bombariadó egy fenyegető e-mail beérkezését követően, de az érintett iskolák száma folyamatosan nőtt (mostanra 268-ra), ám robbantásra alkalmas eszközt eddig nem talált a rendőrség. Rétvári Bence, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára és Gál Kristóf, az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) Kommunikációs Szolgálatának vezetője 13 órára hirdetett sajtótájékoztatót az ügy miatt. A tájékoztató után azonban sem Rétvári, sem Gál Kristóf nem válaszolt a sajtó kérdéseire.
Rétvári Bence a legutóbbi sajtótájékoztatón bejelentette, hogy egy új, koordináló csoportot hoztak létre a rendőrségen, amely az iskolákra irányuló fenyegetések kezelésére jött létre. E csoport munkájában több szervezet, köztük az Alkotmányvédelmi Hivatal és a TEK is részt vesz. Elmondása szerint a sajtótájékoztató időpontjáig összesen 268 iskola jelezte bombafenyegetését, ezek közül 245 Budapestre, míg 23 vidéki intézményre vonatkozik. Rétvári kiemelte, hogy minden budapesti tankerületben található olyan intézmény, amely érintett a fenyegetésekben, és a tankerületek több mint egyharmadában érkeztek ilyen riasztások. A magyar hatóságok felvették a kapcsolatot az Interpollal, valamint a Bulgáriával, Szlovákiával és Csehországgal, ahol a múltban hasonló események történtek. Rétvári Bence bízott abban, hogy a korábbi esetekhez hasonlóan most is sikerül az elkövetők nyomára bukkanni. A rendőrség jelenleg az érintett e-mailek és kamerafelvételek elemzésével dolgozik, hogy kiderítse, történt-e gyanús esemény az iskolák környékén.
Gál Kristóf, az ORFK kommunikációs vezetője a sajtótájékoztatón bejelentette, hogy az eddig átvizsgált épületekben nem bukkantak robbantásra alkalmas eszközökre vagy robbanószerekre. A nap során a rendőrség nyilvánosságra hozta azt az elektronikus levelet is, amely bombafenyegetést tartalmazott, és amelyet az iskolák már megkaptak. Érdemes megjegyezni, hogy a levél korábban már elérhető volt az interneten.
Orbán Viktor reggel a Facebook-oldalán közzétett egy bejegyzést, amelyben arról tájékoztatott, hogy "Forródrótón vagyok a belügyminiszterrel. Az érintett iskolák biztonságát megerősítjük, a bombariadók hátterét felderítjük." A csütörtöki kormányinfón Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter, megerősítette, hogy az iskolák hasonló üzenetet kaptak, amelyben a levélíró Allah nevében bosszút akar állni a címzetteken. Gulyás Gergely arra a kérdésre, hogy a fenyegető levél alapján van-e indokolt félelem iszlamista terrorfenyegetéstől, azt válaszolta, hogy a nyomozás folyamatban van, így nem kíván spekulációkba bonyolódni. Hozzátette, hogy véleménye szerint "inkább elmebeteggel van dolgunk", és ezt a szlovákiai esetekkel igyekezett alátámasztani, ahol a fenyegetéseknek nem volt iszlamista háttere.
Magyar Péter, a Tisza párt elnöke határozottan elítélte a félelemkeltő akciókat, és felszólította a kormányt, hogy garantálja: a szülők biztonságosan elmehessenek gyermekeikért, amennyiben erre szükség van. Bejegyzésében emellett éles kritikát fogalmazott meg az Orbán-kormány több olyan intézkedése ellen, amelyek véleménye szerint veszélyeztetik a nemzetbiztonságot. Kiemelte az embercsempészek szabadon engedését, a magyar katonák Csádba történő küldését, a Rákosrendező arab befektetőknek való átjátszását, valamint a külföldi belügyekbe való beavatkozást.
Tompos Márton, a Momentum elnöke a Facebookon jelentette be, hogy kezdeményezi a nemzetbiztonsági bizottság összehívását az iskolákat ért bombafenyegtések miatt, ugyanis, mint írta, tavaly hasonló esetek történtek Csehországban és Szlovákiában, "amik mögött az oroszok húzódtak". A pártelnök felhívta a figyelmet: a közel 1000 szlovák iskolának tavaly elküldött üzenet kezdőmondata szó szerint ugyanaz, a tartalom hasonló: úgy hangzik, mintha radikális iszlamisták írták volna, utalva az adott ország kormányának - szerintük - iszlámellenes tevékenységére. "Csakhogy van egy kis bökkenő: a titkosszolgálati jelentések szerint Moszkva állt az egész mögött. Erről Michal Koudelka, a cseh titkosszolgálat főnöke beszélt" - írta Tompos. A Jobbik közleménye a többi között arra hívta fel a figyelmet: "bízunk benne, hogy a mai terrorfenyegetés alaptalannak bizonyul és békében folytatódik a közoktatás. Azonban a mai események is arra utalnak, hogy a kormány egyre látványosabban nem tudja biztosítani hazánk biztonságát. Sőt. Ez a kormány volt az, aki szabadon engedett közel 2300, súlyos bűncselekményért elítélt embercsempészt. Azokat, akiket azok a szervezett bűnözői körök is finanszíroztak, akik összefüggésben állnak az Európát is fenyegető iszlamista körökkel."
Hadházy Ákos, a független országgyűlési képviselő, éles kritikát fogalmazott meg a kormány tömeges bombariadóval kapcsolatos reakciójáról, amelyet szerinte "kapóra jött" a hatalom számára. Bár a képviselő úgy véli, hogy a legtöbb valószínűség szerint csupán egy "gyerekcsíny" áll a háttérben, azt is hangsúlyozta, hogy az esemény "tökéletesen alkalmas" arra, hogy a kormány a lakosságot megfélemlítse. Hadházy szerint a rendszer alapvető jellemzője az állandó fenyegetettség érzésének fenntartása, mivel ez lehetővé teszi számukra, hogy megmentőként lépjenek fel, és akár katonai erőket, vagy a TEK-et is mozgósítsák az utcákon. A képviselő arra figyelmeztetett, hogy a Fidesz hatalmának fenyegetettsége miatt mindent el fognak követni a félelemkeltés fokozása érdekében.