Rendkívüli gyorsasággal terjed a fertőzés hazánk területén, amely tavaly öt csecsemő életét követelte.

Január utolsó hetében az országban 15 új pertussis esetet diagnosztizáltak, ahogyan azt a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ legfrissebb jelentése is megerősítette. Ennek következtében az év eddigi részében a szamárköhögéses megbetegedések összlétszáma 69 főre emelkedett.
Az elmúlt hetekben folyamatosan tájékoztattuk Önöket a felsőlégúti megbetegedések terjedéséről. Jelenleg Magyarországon egy rekordszámú influenzajárvány körvonalazódik, amely figyelemreméltóan erősödik a közeljövőben.
Közben viszont szokatlan sebességgel képes terjedni a szamárköhögés. Az 5. héten tapasztalt 15 új megbetegedéssel az idei esetszám már 69 főre emelkedett.
A mostani számok azt is jelentik, hogy rég nem látott sebességgel fut fel ez a megbetegedés is, a tavalyi évben kibontakozó szamárköhögés-járványhoz képest (amiről a Portfolio számolt be elsőként) idén sajnos magasabb szintről indul a felfutó szakasz. Ez pedig kifejezetten kedvezőtlen hír a terjedés szempontjából.
A szamárköhögés egy rendkívül fertőző betegség, melyet egy baktérium idéz elő, és elsősorban a légutakat, valamint a tüdőt támadja meg. Ezt a kórképet a pertusis néven is ismerjük. A fertőzés forrása a beteg orrában és torkában megtelepedett baktériumok, amelyek könnyen terjednek a levegőben.
A fertőzés után általában 7-10 napon belül jelentkeznek a tünetek, de néha előfordulhat, hogy ezek csak 21 nappal később mutatkoznak meg.
Az Európai Vakcinázási Információs Portál bemutatja:
A szamárköhögés és annak lehetséges szövődményei hatékonyan megelőzhetők védőoltás révén.
- Emelje ki az uniós kezdeményezés fontosságát!
A szamárköhögés legveszélyesebb megjelenési formája a csecsemőknél figyelhető meg. Azok a kisbabák, akik nem részesültek védőoltásban, vagy akiknek az édesanyja nem volt beoltva, különösen súlyos tüneteket mutathatnak. Az NNGYK legutóbbi tájékoztatása szerint, amelyet lapunknak is eljuttattak, 2024-ben a bejelentések alapján öt csecsemő életét követelte a pertussisjárvány.
A szövődmények között szerepelhet a tüdőgyulladás, az agyvelőgyulladás (vagyis enkefalopátia), valamint görcsrohamok, sőt, a legsúlyosabb esetekben akár halálos kimenetel is. Felnőttek és nagyobb gyermekek esetében további problémák merülhetnek fel, mint például a rövid ideig tartó légzésleállás, bordatörések, a végbél előesése, valamint különféle sérvek kialakulása.
A Semmelweis Egyetem Epidemiológiai és Surveillance Központja tavalyi részletes elemzése rávilágított a pertussis megbetegedés kockázatának valódi arányaira. A korspecifikus megbetegedési gyakoriság (incidencia), amely azt mutatja meg, hogy hány megbetegedés jut 100 000, az adott korcsoportba tartozó emberre, a legmegbízhatóbb mutató. Az eredmények azt mutatják, hogy a csecsemők esetében a megbetegedés kockázata több mint 17-szerese a már háromszor oltott 1-2 éves gyermekekének. Ezen kívül a 0 évesek kockázata 12-17-szer magasabb, mint a 3-5, 6-9, 10-14 és 15-19 éves korosztályoké.
A Survaillance Központ elemzése idézi az ECDC korábbi adatait, miszerint a 2023 januárja és 2024 áprilisa közötti időszakban összesen 19 halálesetet jelentettek: 11 (58%) csecsemő és nyolc (42%) 60 évesnél idősebb felnőtt volt érintett. 2011 és 2022 között a csecsemőhalálozások 95,5%-a (n=64) 6 hónaposnál fiatalabb csecsemőknél következett be, a legtöbb halálozás egyhónapos csecsemőknél.
Nyilvánvaló, hogy a csecsemők a legnagyobb kockázatnak vannak kitéve a betegség szempontjából. A két héttel ezelőtti statisztikák is ezt támasztják alá: a megfigyelt betegek közül három csecsemő volt, míg egy 6-9 éves, két 10-14 éves, egy 15-19 éves, két 30-39 éves, három 40-49 éves, két 50-59 éves, és egy 60 év feletti személy is szerepelt a listán.
A tendencia a korábbi évekhez viszonyítva változatlan maradt: az első öt hét során a teljes esetszám 36%-a a legfiatalabb korcsoportból érkezett.
A legutóbbi heti jelentés szerint az NNGYK mikrobiológiai vizsgálatai két esetben megerősítették a klinikai diagnózist. A többi páciensnél azonban a diagnosztikai folyamatok még zajlanak.
A járványügyi hatóság a múlt héten válaszolt a szamárköhögéssel kapcsolatos kérdéseinkre, és megállapította, hogy a környező országok trendjeit követve hazánkban is emelkedett a jelentett szamárköhögéses esetek száma az elmúlt évekhez képest. A csúcsértéket augusztus közepén értük el, azóta viszont jelentősen csökkent a bejelentett gyanús esetek száma. A 2024. év 42. hetétől napjainkig a heti bejelentett pertussis gyanús esetek száma 4 és 50 között ingadozott. Érdemes megjegyezni, hogy a szamárköhögésre jellemző, hogy a nyári időszakban a legmagasabb az esetszám, míg télen nem várható jelentős növekedés a heti esetszámokban - írták a hatóságok.
Arra is felhívták a figyelmet, hogy "a felnőttek körében a szamárköhögés elleni védőoltás különösen ajánlott a várandósok számára, mivel a legveszélyeztetettebbek a csecsemők, akik először 2 hónapos korban kapják meg a szamárköhögés elleni oltást. Emellett azoknak a családtagoknak is ajánlott az oltás, akik érintkeznek az újszülöttekkel és csecsemőkkel. A receptre felírt oltóanyag a gyógyszertárakban elérhető. Az első 6-8 hétben különösen fontos, hogy a kisbabát zsúfolt helyekre ne vigyék, vendégségbe ne menjenek".
2024-ben a bejelentések alapján összesen öt csecsemő halt meg a pertussisjárvány során. Ez a tény is felhívja a figyelmet arra, hogy
A kötelező védőoltási rendszer fenntartása kiemelkedő jelentőséggel bír a közegészség védelmében. E rendszer nem csupán a fertőző betegségek terjedésének megakadályozását szolgálja, hanem hozzájárul a közösségi immunitás kialakításához is. Külön figyelmet érdemel a várandósok és az újszülöttek környezete, hiszen az ő immunrendszerük még fejletlen, és a védőoltások időben történő beadása kulcsfontosságú a súlyos betegségekkel szembeni védelemben. A várandósok oltása nemcsak őket védi, hanem a magzatot is, így a baba születésekor már egy erősebb immunitással rendelkezik. Az újszülöttek esetében pedig az oltások időben történő beadása létfontosságú, hiszen a korai életszakaszban a fertőzések különösen súlyos következményekkel járhatnak. Ezért elengedhetetlen, hogy a szülők és a közösség tudatosan támogassák a kötelező védőoltások rendszeres és időben történő alkalmazását, hiszen ezen lépések révén nemcsak a saját egészségünket, hanem a körülöttünk élőkét is védjük. A közös felelősségvállalás és az oltások melletti elköteleződés biztosítja, hogy a jövő generációi egészségesebbek legyenek.
- emelte ki az NNGYK a lapunknak küldött válaszában.
Megjelent a malária is a két héttel ezelőtt
Az NNGYK által közzétett heti jelentés a fertőző betegségekről szokatlanul tömörre sikerült. Csak annyit tartalmaz, hogy "a héten egy fővárosban élő, 15 éves fiú esetében merült fel az importált malária gyanúja. A fiatal Costa Ricában tartózkodott 2024. december 15. és 2025. január 11. között. Jelenleg a diagnosztikai laboratóriumi vizsgálatok zajlanak."