DELMAGYAR - Az ukrán vámmentes import komoly kihívások elé állítja az uniós mezőgazdasági termelőket.

Az orosz inváziót megelőzően az Európai Unió vámkontingensekkel szabályozta az ukrán mezőgazdasági termékek kereskedelmét. A háború kitörését követően az uniós vezetés a korlátozások eltörlésével kívánta támogatni Ukrajnát, azonban a döntés következményeit nem mérték fel kellőképpen. Szakértők már előre figyelmeztettek arra, hogy a lépések súlyos, akár visszafordíthatatlan következményekkel járhatnak.
Brüsszel döntése nyomán tarolták le a közösség piacát az ukrán termények - írja a Világgazdaság.
A Európai Unió korábban vámkontingensekkel szabályozta az ukrán mezőgazdasági termékek behozatalát, hogy megvédje saját piacát. Az orosz invázió után a kereskedelmi korlátozásokat ideiglenesen feloldották, hogy ezzel is támogassák Ukrajnát. A lap rámutatott arra, hogy a döntés következtében az ukrán mezőgazdasági termékek nagy mennyiségben árasztották el az uniós piacot, ami súlyos gazdasági problémákat okozott az EU mezőgazdasági termelőinek.
A kereskedelmi liberalizáció 2022 júniusában indult el, majd a folyamatot 2024 végéig, később pedig 2025 júniusáig meghosszabbították. A gazdatüntetések következményeként azonban néhány érzékeny terméknél, mint például a baromfi, cukor, tojás, méz, zab és kukorica, vámokat és behozatali küszöböket vezettek be. Ennek ellenére a liberalizáció továbbra is az EU piacának elárasztásához vezetett, mivel ezek az intézkedések nem bizonyultak elégségesnek az uniós termelők védelmére. Különösen a cukor-, baromfi- és tojáságazatok szenvedtek el jelentős veszteségeket, mivel az ukrán termékek alacsonyabb költségekkel készülnek, és előállítóik nem tartják be az EU szigorú termelési előírásait.
Ukrajna csatlakozása alapjaiban formálhatja meg az uniós agrártámogatási rendszert, mivel a mezőgazdasági politikák és támogatások újragondolását igényli. Az ukrán mezőgazdasági ágazat integrálása a közös piacon új kihívásokat és lehetőségeket teremt, amelyek megváltoztathatják a jelenlegi támogatási struktúrákat és elosztási mechanizmusokat. Az agrártámogatások átalakítása elengedhetetlen ahhoz, hogy a különböző országok mezőgazdasági termelői egyenlő versenyfeltételek mellett működhessenek, és hogy Ukrajna gazdasági potenciálja is maximálisan kihasználható legyen az uniós piacon.
Ukrajna uniós csatlakozása komoly kihívások elé állítaná a Közös Agrárpolitikát (KAP), hiszen az ország hatalmas mezőgazdasági területei alapvetően átalakíthatják a meglévő támogatási struktúrákat. A várható következmények között szerepelhet a földalapú támogatások megszűnése, valamint az agrárpolitika radikális átalakulása. A Világgazdaság szerint az Európai Unió 2021-es költségvetése 164,2 milliárd eurót tett ki, amelyből 55,71 milliárd euró, azaz körülbelül 33 százalék a KAP-ra jutott. Jelenleg az EU-ban 157 millió hektár mezőgazdasági terület található, és Ukrajna csatlakozása további 41 millió hektárt adna hozzá. Ez a bővülés várhatóan komolyan megrendítené a jelenlegi KAP-rendszert, ami a földalapú támogatások megszűnéséhez vezethetne.