Diákszemmel a Muravidéken: Felfedezések és Élmények A Muravidék, ez a varázslatos táj, tele van csodákkal és meglepetésekkel, amelyeket csak a helyi diákok szemén keresztül fedezhetünk fel igazán. Amikor a reggeli napfény a dombokat megvilágítja, és a fo

Április 12-e és 17-e között a debreceni Bethlen Gábor Közgazdasági Technikum turisztika szakos kilencedik osztályos tanulói látogattak a Muravidékre az Erasmus plusz program keretében. Vendéglátójuk a Lendvai Kétnyelvű Középiskola volt.

A harmincegy lelkes diák és két kísérőtanár alkotta csapat izgalmas programokon vett részt a Muravidék festői vidékén. A tanulmányút célja az volt, hogy a fiatalok betekintést nyerjenek a határon túli magyar közösségek mindennapjaiba, valamint szakmai szempontból is felfedezzék a turizmus sajátosságait egy másik országban. A négy nap során lehetőségük nyílt a Lendvai Kétnyelvű Középiskola falai között tanórákon részt venni, ahol a helyi fiatalokkal való sportprogramok keretében alakíthattak ki baráti kapcsolatokat, miközben megismerhették az ottani oktatás mindennapi életét. A csapatot Magyar János, Lendva Község polgármestere fogadta a Városházán, míg Orban Dušan, a Muravidéki Magyar Önkormányzati Nemzeti Közösség elnöke a közösség székházában üdvözölte őket. A tanulmányút során számos kulturális és turisztikai látványosságot is felkerestek: felfedezték a gyönyörű Lendvai Zsinagógát és a várat, ellátogattak a dobronaki energiapontokhoz, és részt vettek egy kézműves foglalkozáson a Kézművességek Házában, ahol a tradicionális dobronaki tojásfestéssel ismerkedhettek meg. Lapunk az Ocean Orchids trópusi kertjében csatlakozott a diákokhoz, akik a kirándulás végén egyöntetűen úgy vélték, hogy gazdag élményekkel térnek haza.

Porcsin Norbert osztályfőnök így fogalmazott az utazás céljairól: - Célunk az volt, hogy diákjaink hiteles képet kapjanak a turizmus világáról, ha ezt a pályát választják. Arra törekszünk, hogy minél több helyszínt felfedezzenek, és különböző perspektívákból ismerkedjenek meg a szakmájukhoz kapcsolódó valósággal. Ezúttal a Muravidék, Szlovénia lett a választott úti célunk. Ennek több indoka is van: egyrészt számomra is fontos a határon túli magyarság sorsa és mindennapjai, másrészt szerettem volna, ha a diákok első kézből tapasztalják meg, milyen egy magyar közösség élete a határokon túl. A távolság sem volt vészes - mindössze 500-600 kilométert utaztunk -, de lehetőséget adott arra, hogy a tanulók új nézőpontból ismerjék meg a magyar kultúrát, a nyelvjárást és az ottani életformát. Őszintén szólva nagyobb eltérésekre számítottam, de az út így is rengeteg élményt és tudást kínált, amit a diákok magukkal hozhattak, és könnyen befogadható volt számukra. Külön öröm volt, hogy lehetőségünk nyílt több helyi szervezettel, tanárral és diákkal is találkozni – ezek a beszélgetések sokat segítettek abban, hogy valódi képet alkothassunk arról, milyen itt az élet, és miben különbözik a magyarországi helyzetektől – tette hozzá az osztályfőnök.

Related posts