"Egyszer be, egyszer ki" - új megállapodást kötött London és Párizs az illegális migráció visszaszorítására.

Az Egyesült Királyság tervei szerint hamarosan fogadni fog néhány menedékkérőt, akik a La Manche-csatornát átszelve érkeznek, míg másokat vissza fognak irányítani Franciaországba. A megállapodás keretében kezdetben heti 50 kisebb hajó érkezését tervezik Franciaország partjaira.
Keir Starmer brit miniszterelnök és Emmanuel Macron francia elnök a tervek szerint csütörtökön bejelenti az "egy be, egy ki" migrációs próbamegállapodást, amelynek értelmében az Egyesült Királyság befogad néhány menedékkérőt, míg másokat visszaküld Franciaországba.
A legfrissebb francia hírek szerint egy új kísérleti programot terveznek, amely lehetővé tenné, hogy Franciaország hetente legfeljebb 50 migránst küldjön vissza, akik kis hajókkal érkeztek az ország területére. A program keretében Franciaország vállalja, hogy fogadja a visszatoloncolt migránsokat, míg az Egyesült Királyság cserébe ugyanezen számú menedékkérőt fogadna be, akiknek családi kapcsolatai vannak Nagy-Britanniában.
Sikeres kimenetel esetén a kísérletet drámaian felgyorsítják – állítják források a Le Monde című francia napilapnak. A vezetők csütörtök reggel még intenzív megbeszéléseket folytattak a megállapodás részleteiről, beleértve a próbaüzlet kezdeti időpontját is.
A megállapodás körüli potenciális nehézségek között említhető, hogy az Egyesült Királyság mennyire készül anyagilag támogatni a kishajók rendőrségi felügyeletét, valamint a francia jogi akadályok lehetősége, továbbá más európai államok esetleges ellenállása is.
Az Egyesült Királyság nyomásgyakorlást gyakorolt Franciaországra, hogy módosítsa a La Manche-csatornán illegálisan átkelő kis hajókkal kapcsolatos politikáját.
A francia jogrend egy sajátos kiskapuval rendelkezik, amely megnehezíti a hatóságok beavatkozását, amennyiben a migránsok már a tengeren tartózkodnak. A rendőrség csupán a parttól számított 300 méteres zónában tehet intézkedéseket, kivéve, ha életmentésről van szó.
Brit politikai vezetők arra ösztönzik a francia hatóságokat, hogy hatékonyabban lépjenek fel a partot elhagyó csónakok ellen. Ennek keretében javasolják a rendfenntartó erők támogatását is a csónakok megbénításában. A közelmúltban készült felvételeken jól látható, ahogyan rendőrök késekkel szúrják át az észak-franciaországi Boulogne közelében lévő gumicsónakokat.
Február során Bruno Retailleau, a francia belügyminiszter kifejezte készségét a törvény módosítására, lehetővé téve ezzel a rendőrség beavatkozását.
A francia rendőrség a jelentések szerint további finanszírozást kér a hajók, rendőrök és drónok költségeinek fedezésére, amelyek a módosítás végrehajtásához szükségesek.
A BBC-nek nyilatkozva John Healey brit védelmi miniszter kiemelte, hogy az egyezmény megerősítése még hátra van, de hangsúlyozta, hogy a két ország "tudatában van annak, hogy ez most először egy közös kihívás, amelyet együtt kell kezelniük".
Szerdán a két vezető megegyezett, hogy a kis csónakos átkelések problémája "közös prioritás, amely közös megoldásokat követel meg, beleértve egy új elrettentő eszközt, amely képes megtörni az embercsempész bűnszervezetek üzleti modelljét" - tájékoztatta a sajtót Starmer hivatala.
A bejelentés egy háromnapos állami látogatás zárásaként valósul meg, és ez az első alkalom, hogy egy uniós tagállam vezetője látogat el az Egyesült Királyságba azóta, hogy az ország 2020-ban hivatalosan is elhagyta az Európai Uniót.