Egyetlen egyén tudatos választása még soha nem generált ekkora zűrzavart a globális gazdasági rendszerben.

A múlt hét során mindössze két nap leforgása alatt ötezer milliárd dollár tűnt el az amerikai tőzsdék világából, és hasonló mértékű visszaesés figyelhető meg a globális piacokon is. A pánikszerű eladási hullám a hét elején is folytatódott, hétfő reggel pedig az ázsiai és európai tőzsdék is mélyrepülésbe kezdtek. Elemzők a helyzet súlyosságát a COVID-19 járvány időszakához, sőt, sokan egészen a 2008-as pénzügyi válságig visszanyúltak, hogy történelmi párhuzamokat találjanak.
A felfordulás, amely a globális kereskedelmet megrengette, Donald Trump múlt szerdai bejelentésének következménye volt, amikor is a "felszabadítás napján" drámai vámintézkedéseket hirdetett meg. Ez a vámcsomag szinte az összes országot érintette világszerte, és a mértéke sokkal meghökkentőbb volt, mint amit bárki is várhatott: az Egyesült Államok több kulcsfontosságú kereskedelmi partnerére 40 százalékot meghaladó vámot alkalmazott, ezzel pedig egyetlen lépésével megingatta a globális gazdaság alapját képező, évtizedek óta fennálló szabadkereskedelmi rendszert.
A jövőbeli események alakulása jelenleg teljesen bizonytalan, és éppen ez a bizonytalanság képezi a válság egyik központi elemét. Figyelemre méltó, ahogy azok a milliárdosok, akik eddig Trump politikáját támogatták, most kezdenek kétségeket megfogalmazni. Például Bill Ackman, a trumpista befektető, nyíltan arra figyelmeztetett, hogy az Egyesült Államok egy saját magának okozott gazdasági válságba süllyedhet. Ezen kívül egy névtelenséget választó, gazdag Trump-hívő úgy vélekedett, hogy még akkor sem aggódna annyira az amerikai gazdaság jövője miatt, ha Bernie Sanders lenne az elnök. Elon Musk is megmozdult a hétvégén, valószínűleg saját üzleti érdekeinek védelme érdekében, és javasolta egy vámmentes zóna létrehozását Európa és az Egyesült Államok között. Ez különösen figyelemre méltó, hiszen Trump szerdai bejelentése előtt az amerikai termékek 70%-a már vámmentesen bejöhetett az EU-ba, az átlagos vám mértéke pedig csupán 2,7% volt. Musk emellett bírálta Peter Navarrót is, aki Trump környezetében régóta a magasabb vámok mellett érvelt.
Az elmúlt napok eseményei páratlan fordulatot hoztak a globális gazdaság történetében. Ezúttal nem a megszokott mélyen gyökerező strukturális problémák, elvont makrogazdasági trendek, egy piaci buborék kipukkanása, vagy más, nehezen kezelhető külső hatások idézték elő a krízist. Helyette mindössze egyetlen egyén határozott és szándékos döntése váltotta ki a drámai visszaesést.