Megkezdődött a kereskedés a Gránit Bank részvényeivel!

Az elmúlt 25 év legnagyobb magyarországi nyilvános részvénykibocsátását (IPO) hajtotta végre a Gránit Bank - mondta Hegedüs Éva, a Gránit Bank Nyrt. alapító tulajdonosa, elnök-vezérigazgatója.
A Budapesti Értéktőzsde standard kategóriájában jelképes csengetéssel megkezdődött a bank részvényeinek kereskedése. Hegedüs Éva tájékoztatása szerint a december közepén véget ért jegyzési időszak során a tervezett 7 milliárd forinttal szemben több mint 21 milliárd forintnyi kereslet érkezett a részvények iránt, mind intézményi, mind lakossági befektetőktől, valamint a minősített befektetőknek nem minősülő gazdasági társaságoktól, a meghirdetett 13 172-15 054 forintos ársávban. A részvényjegyzés keretében a társaság 1 220 820 darab, 1000 forint névértékű új törzsrészvény kibocsátását hagyta jóvá, ezzel 17,7 milliárd forint új forrást vonva be.
A lakossági befektetők a törzsrészvények 64,2 százalékát, összesen 11,5 milliárd forint értékben jegyezték le, míg az intézményi befektetők 6,2 milliárd forint értékben a részvények 35,2 százalékát vásárolták meg - tájékoztatott a forrást.
A legfrissebb adatok szerint 1864 befektető jegyzett részvényt, közülük 1243-an, ami a teljes szám 67 százaléka, a bank mobilalkalmazásán keresztül tette ezt meg. A mobilbank szolgáltatásával együtt 90 százalékuk a bank digitális csatornáit vette igénybe a részvények jegyzéséhez. Ez a tendencia a cég digitális üzleti modelljének sikerét tükrözi - hangsúlyozta Hegedüs Éva. November végére a Gránit Bank már több mint 222 000 aktív számlát kezelt, hitelállománya pedig 637,5 milliárd forintra nőtt, míg a bank tőzsdei kapitalizációja elérte a 262,3 milliárd forintot, a saját tőke piaci értéke pedig 278,7 milliárd forintot mutatott. A bank prezentációja alapján a jegyzést követően részvényeik 19,53 százaléka fog tőzsdén forogni. Az a céljuk, hogy elérjék a prémium kategóriához szükséges 25 százalékos szintet.
A 4 százalékos tulajdonrészt meghaladó részesedéssel rendelkező tulajdonosok: a TiberisDigital Kft. (Tiborcz István érdekeltsége, 39,19 százalékkal) a Gránit Bank Munkavállalói Résztulajdonosi Program (34,96 százalékkal), a Pannónia Nyugdíjpénztár (6,31 százalékkal), az E.P.M. Kft. (Hegedüs Éva érdekeltsége, a közkézhányad része, 4,15 százalék) és egyéb kisbefektetők (a közkézhányad része 15,39 százalék). Ezt írták a BÉT honlapján elérhető prezentációban. A Gránit Bank az elmúlt években számos pénzügyi mutatóban - növekedés, profitabilitás, költséghatékonyság, portfólióminőség - tartósan a magyar bankszektor átlaga felett teljesített. A közgyűlés által elfogadott, 2033-ig szóló üzleti tervben hasonló célokat fogalmaztak meg - fogalmazott Hegedüs Éva.
A hosszú távú terv keretein belül ambiciózus célokat tűztek ki. Az adózott nyereség növekedése 2023-ban 21,6 milliárd forintról várhatóan 2033-ra elérheti a 122 milliárd forintot. A mérlegfőösszeg is jelentős emelkedésen megy át, a 2023-as 1300 milliárd forintról 6000 milliárd forint körüli értékre nőhet. A hitelállomány 2023-ban 528 milliárd forintról 3290 milliárd forintra emelkedhet, míg a betétállomány 929 milliárd forintról 5162 milliárd forintra bővülhet 2033-ra. Hegedüs Éva kifejtette, hogy a Gránit Bank sikerének kulcsa abban rejlik, hogy harmonikusan ötvözi a hagyományos banki szolgáltatásokat és a fintech szektor innovációit. Hozzátette: a bevont források felét a vállalati és lakossági hitelezés fejlesztésére, 35%-át üzletfejlesztésre, akvizíciókra és nemzetközi terjeszkedésre, míg a fennmaradó 15%-át technológiai, különösen mesterséges intelligencia alapú fejlesztésekre kívánják fordítani.
Beszámolt arról is, hogy októberben megkezdték pénzügyi szolgáltatásaik nyújtását a román piacon. Végh Richárd, a Budapesti Értéktőzsde vezérigazgatója a tőzsdei bevezetést a régióban is kiemelkedő, nyilvános tőkeemeléssel egybekötött eseményként értékelte. A Gránit Bank tevékenysége inspiráló példaként szolgál, hiszen az innováció, a digitalizáció és a fenntartható növekedés jellemzi - emelte ki. Kiemelte, hogy reméli, a bank tapasztalatai más vállalatokat is ösztönözhetnek a jövőbeni tőzsdei belépésre. Virág Barnabás, a BÉT elnöke és az MNB alelnöke hangsúlyozta, hogy a digitalizáció a 2020-as évek egyik meghatározó trendje, amely elengedhetetlen a hosszú távú gazdasági sikerhez.
A Gránit Bankot a magyar pénzügyi szektor egyik kiemelkedő sikerének tekintik, amely innovatív technológiai megoldásokra építve érte el eredményeit. A gazdasági növekedés szempontjából fontos tényezőnek tartja a háztartások jelentős megtakarítási hajlandóságát, amely évente a GDP 5-6 százalékát teszi ki. A magyar családok nettó pénzügyi vagyona a régiós átlagot messze meghaladó szinten, a GDP több mint 100 százalékán helyezkedik el, összesen körülbelül 200 milliárd eurót képviselve. Kandrács Csaba, az MNB alelnöke hangsúlyozta, hogy a Gránit Bank tőzsdei bevezetése példaértékű bizonyítéka annak, hogy a hazai pénzügyi rendszer képes versenyképes szereplőket felnevelni. Ez nemcsak a tőkepiacok fejlődését segíti elő, hanem hozzájárul a gazdaság versenyképességének növeléséhez és új befektetési lehetőségeket kínál a piacon.
Az MNB, mint a pénzügyi szektor felügyeletéért felelős hatóság, kiemelt figyelmet fordít a pénzügyi rendszer sokszínűségének biztosítására. Ez a sokféleség elengedhetetlen a versenyképes gazdaság és a tartós növekedés megteremtéséhez. Fejlett gazdaság elképzelhetetlen egy jól működő tőkepiac nélkül - hangsúlyozta. Ezen a napon a Gránit Bank részvényeinek ára jelentős növekedést mutatott, a délelőtti kereskedés során elérte a 16 ezer forintot, ráadásul magas forgalom mellett.