Az újabb rekord elmaradt, de még mindig várhatunk izgalmas meglepetéseket!

A héten továbbra is vörös figyelmeztetés érvényes, ami nem meglepő - tájékoztat a Köpönyeg.hu meteorológiai portál.
A HungaroMet legfrissebb mérései szerint ma hajnalban ugyan nem született új hidegrekord, a tegnapi mínusz 15,6 fokos csúcsot azonban alig múltuk felül. Az időjárás még mindig szigorú hűvösséggel köszöntött ránk, hiszen...
Mindazonáltal ezek a szélsőséges értékek sem érhetik el a múlt legendás alakjainak szintjét.
Magyarország hidegrekordjai között kiemelkedő szerepet játszik az ország történetének legzordabb februári napja.
Ez a hőmérséklet az azóta is megdönthetetlennek bizonyuló országos hidegrekord.
Nem sokkal később, 1942. február 24-én, egy újabb szokatlanul zord hideghullám lepte meg az országot. Baján a napi középhőmérséklet horrorisztikus mínusz 26,8 fokra süllyedt, míg Kecskemét-Miklóstelepen a nappali maximumhőmérséklet egész nap nem kúszott mínusz 23 fok fölé. Az időjárás kegyetlen arca megpróbáltatás elé állította a lakosságot.
Egy különleges esemény kapcsolódik februárhoz, amely nem csupán a hőmérsékleti rekordok körébe tartozik. 1929. február 15-én Debrecenben történt ugyanis, hogy a talaj a legmélyebb fagyásnak volt kitéve: körülbelül egy méter mélyen fagyott meg a föld. Ez a rendkívüli jelenség a hideg időjárás következményeként alakult ki, és azóta is emlékezetes maradt a térség történetében.
A klímaváltozás hatásai miatt a téli hidegrekordok megdöntése egyre inkább elérhetetlen célnak tűnik. Az utóbbi évtizedek tapasztalatai alapján a téli időszakok számos helyen enyhültek, és bár időnként még érkezhetnek fagyos napok, a korábbi, tartósan extrém hidegekhez viszonyítva a lehűlés mértéke jóval mérsékeltebbé vált.
Bár idén februárban is akadtak hűvösebb napok, a mért hőmérsékletek egyelőre nem közelítik meg a korábbi, említett történelmi hidegrekordokat. Ugyanakkor van egy érdekes, nem hivatalos (nem HungaroMet által végzett) szélsőérték, amelyről érdemes szót ejteni.
A Miskolci Egyetem Földrajz-Geoinformatika Intézetének Mohos-töbör mikroklímát vizsgáló állomása február 18-án, a hajnali órákban rendkívüli mínusz 28,7 fokos napi minimumhőmérsékletet mért. Ez a szokatlanul alacsony hőmérséklet a térségünket megérkező sarkvidéki eredetű légtömegek és a szélcsendes, derült éjszakák kombinációjának következménye - számolt be róla a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Hírportál.