Ez tényleg megdöbbentő: a földek tele vannak olyan veszélyes anyagokkal, amelyek komoly kockázatot jelenthetnek - Agro Napló.

Egy újabb figyelemfelkeltő kutatás hívja fel a figyelmet arra, hogy a mezőgazdaságban elhagyott műanyaghulladék, különösen a szintetikus kötelek és zacskók, komoly fenyegetést jelentenek a fiatal madarak számára. A University of East Anglia, a Montpellier-i és a Lisszaboni Egyetem kutatói négy éven keresztül tanulmányozták a fehér gólyák fészkeit Portugália déli területein, mint Alentejo és Algarve. E vizsgálatok során kiderült, hogy a fészkek lenyűgöző 91%-ában találtak emberi eredetű anyagokat. Ráadásul a fiókák 12%-a beleakadt ezekbe a veszélyes hulladékokba, ami sok esetben végzetes következményekkel járt – áll a kutatás hivatalos közleményében.
A legnagyobb veszélyt a bálakötöző zsinegek (polipropilén kötelek) jelentették, amelyek a belegabalyodásos esetek 63%-áért voltak felelősek. A puha műanyagok, például zacskók is gyakran előfordultak a fészkekben. A kutatás során több fiókát személyesen kellett kiszabadítani a kutatóknak, akik létrával érték el a fészkeket és eltávolították a veszélyes anyagokat. Egyes fészkekben akár 22 darab szintetikus kötél is előfordult.
A tanulmány szerzői hangsúlyozzák, hogy a fehér gólya nem csupán egy különleges madárfaj, hanem egy fontos indikátorfaj is, amely segíthet megérteni más madarak veszélyeztetettségét. A fészkelési időszak során használt műanyagok miatti elhalálozások nemcsak a gólyákra, hanem globálisan is komoly problémát jelentenek. Ursula Heinze, a kutatás vezetője, sürgeti, hogy sürgős intézkedéseket tegyünk a műanyag alapú mezőgazdasági anyagok, különösen a bálakötöző zsinegek használatának felülvizsgálatára, a madarak védelme érdekében.