Az alábbi négy szerelmes típust különböztették meg: Ön szerint melyik illik leginkább Önre?

A legnagyobb létszámú csoportot a higgadtan romantikus emberek képviselik.

A romantikus szerelem bármilyen forrásból fakadhat, legyen az a heves vágyakozás vagy a mély elköteleződés és a közös pillanatok varázsa. Az Ausztrál Nemzeti Egyetem (ANU) által végzett úttörő kutatás rávilágított, hogy a legtöbb szerelmes ember négy különböző kategória egyikébe sorolható. A Personality and Individual Differences című tudományos folyóiratban megjelent tanulmányban 809 párkapcsolatban élő fiatal felnőttet vizsgáltak, és olyan kulcsfontosságú tényezőket elemeztek, mint a romantikus érzések intenzitása, a partner iránti megszállottság mértéke, az elköteleződés szintje és a szexuális kapcsolatok gyakorisága.

A kutatók négy fő típust különböztettek meg a romantikus szerelemben: az enyhe, mérsékelt, libidinózus (vágyvezérelt) és intenzív szerelmeseket. Minden egyes csoport sajátos viselkedési mintázatokkal rendelkezik, amelyek a szerelembe esés sebességétől kezdve egészen a mindennapi élet szokásaiig terjednek, mint például a koffein bevitele és az alvásigény - számol be a SciTechDaily.

Adam Bode, a vezető kutató és az ANU PhD-hallgatója, hangsúlyozta, hogy a tanulmány eredményei mélyebb betekintést nyújtanak a romantikus szerelem sokszínűségébe.

A lényeg az, hogy mindannyian különböző módon éljük meg a szeretetet. Vannak, akik hetente akár húsz alkalommal is átélhetik a szenvedélyt, amikor igazán belemerülnek a szerelembe. Az, hogy miként alakulnak ki a szerelmi érzések, számos izgalmas és érdekes viselkedési mintával is kapcsolatban áll.

„Tedd a sajátodévá a szöveget!” – javasolta a kutató az ANU híroldalán.

A legnagyobb csoportot a mérsékelt (vagy "közönséges") szerelmesek alkotják, akik az összes szerelmes több mint 40 százalékát teszik ki. A tanulmány ezeket a szerelmeseket a nem kivételes romantikus szerelmi jellemzők miatt "teljesen jellegtelenekként" határozta meg.

Bode megjegyezte, hogy ezek a szerelmesek viszonylag alacsony érzelmi intenzitást és viszonylag mérsékelt, rögeszmés gondolkodást tanúsítanak, miközben elkötelezettségük meglehetősen magas, és szexuális aktivitásuk is csak mérsékelt gyakoriságú. A spektrum alsó részén lévő pontszámok alapján ezek a szerelmesek meglehetősen átlagosnak számítanak, és érdekes módon a legnagyobb valószínűséggel férfiak.

A legkisebb csoport a szenvedélyes romantikusoké, akiknek aránya csupán 9,64 százalékot képvisel. Ezeket az embereket a szexuális aktivitásuk rendkívüli mértéke jellemzi, hiszen átlagosan heti tíz alkalommal élnek át intimitást.

Bode szerint a legkiemelkedőbb jellemzők között szerepel, hogy náluk a legnagyobb arányban találhatók az utazásra vágyók, akik hajlamosak több pénzt költeni és a szokásosnál több cigarettát fogyasztani.

A második legnagyobb, a szerelmesek több mint 29 százalékát kitevő csoport az, amit a kutatók a "fülig szerelmesek" típusának neveznek, akik minden mérés során magas intenzitású pontszámot értek el.

Bode feltárta az "őrült szerelmesek" csoportjának legfőbb jellemzőit, akik a legmagasabb szintű intenzitással, elkötelezettséggel és megszállottsággal élik meg a szerelmet. Ezek az emberek a romantikus kapcsolatok korai szakaszában is hamar beleszeretnek, és érdekesség, hogy közöttük a nők aránya (60%) meghaladja a férfiakét. Az intenzív érzelmekkel bíró szerelmesek kiemelkednek a kellemesség, lelkiismeretesség és a munka iránti élvezet terén is, de aggasztó, hogy a kockázatos vezetési szokásaik, valamint a túlzott kávé- és alkoholfogyasztás, illetve a drogok használatának aránya a legalacsonyabb.

A második legkisebb csoport, azaz a kedves és jóságos romantikusok klasztere, a résztvevők 20%-át képviseli. E csoport tagjaira jellemző, hogy minden romantikus kapcsolatra vonatkozó mérőszámban folyamatosan alacsony értékeket mutatnak.

"Bode kifejtette, hogy ezek a szerelmesek a romantikus érzelmek legalacsonyabb szintjét képviselik, beleértve a megszállott gondolkodást, az elköteleződést és a szexuális aktivitás gyakoriságát is. Az extraverzió és az elfogadhatóság terén is a legkisebb pontszámokat érték el. Ők voltak azok, akik a leggyakrabban tapasztalták meg a szerelem érzését, ám az is igaz, hogy a legrövidebb ideig tartottak ezek a kapcsolatok, és a legnagyobb valószínűséggel férfiak, valamint heteroszexuálisok voltak."

A tanulmány a Romantic Love Survey 2022 adatait használta fel, amely a világ legnagyobb, 1556 romantikus szerelmet megélő fiatal felnőttre vonatkozó adathalmaza. A résztvevők 33 országból érkeztek, különböző kulturális és etnikai csoportokat képviselve. Bode elmondta, hogy nemrég tették elérhetővé az adatokat más kutatók számára.

"A romantikus szerelem kutatása forradalmi lépést jelent az eddigi tudományos megközelítések között, hiszen az elsőként készült átfogó felmérés a maga nemében. Az Ausztrál Nemzeti Egyetem számára ez valóban kiemelkedő teljesítmény, hiszen sikerült összegyűjtenünk a világ legnagyobb adatbázisát olyan emberekről, akik személyesen élik meg a romantikus kapcsolatokat. A romantikus szerelem jelentősége a családi és párkapcsolati dinamikák kialakításában, valamint a kultúrára gyakorolt hatása miatt eddig alulértékelt terület volt. Célunk, hogy támogassuk a nemzetközi kutatóközösséget abban, hogy mélyebb megértést nyerjenek erről a komplex jelenségről" - hangsúlyozta a kutatás vezetője.

A kutatók legújabb megállapításai szerint a romantikus szerelem jelenségét csupán a közelmúltban kezdték el alaposan tanulmányozni, különös figyelmet fordítva arra, hogy a korai szakaszban megjelenő intenzív szexuális aktivitás milyen szerepet játszik a kapcsolatok fejlődésében.

"Ez a tanulmány segíteni fog a jövőbeli kutatásokhoz szükséges ötletek kidolgozásában, és ezek az eredmények hatással vannak a romantikus szerelem evolúciójára. Lehet, hogy az emberek még mindig fejlődnek a romantikus szerelem kifejezésének módját illetően" - mondta Adam Bode a SciTechDaily szerint.

Related posts