Ez a reklám olyan, mintha egy bölcsész keze alól került volna ki, hiszen a végén mindenki könnyekben tör ki.

Akik még nem tapasztalták meg az apaságot, azok talán nem is sejtik, milyen érzés ez. Akik jelenleg apák, azok gyakran túlterheltek ahhoz, hogy elmélyedjenek benne. Akik pedig már átélték az apaságot, és gyermekeik önállósodtak, azok csupán a szép emlékekre gondolnak. És itt van egy új telefonreklám, ami mindezek mellett felkelti a figyelmet.
Annyira ritka, hogy valaki nyíltan beszél arról, milyen nehéz apának lenni, hogy a hangjukat szinte azonnal elnyeli a porszívó, mielőtt a fülünk és az agyunk felfogná a valóságot. Olyan sokan küzdenek ezzel, hogy alig van fogalmunk arról, mekkora kihívást jelent ez, miért van így, és hogyan lehetne enyhíteni a terheket, valamint csökkenteni az ezzel járó stresszt.
És ha már egyszer szuper vagy, miért ne tehetnéd mindezt még jobban? Nem ártana, az biztos. De ki az, aki megosztja veled a titkokat arról, hogyan válhatsz még jobb édesapává? Ki mondja el, hogyan csökkentheted a stresszt apaként, hogyan birkózhatsz meg a kihívásokkal, és hogyan dolgozhatod fel azokat a nehéz élményeket, amelyek apaként érnek? Sajnos nem sokan vannak, akik ezt megteszik.
És főleg nem röviden, kompakt módon, érthetően és gyorsan adaptálhatóan - mégiscsak egy túlkommunikált világban élünk, amiben a napi energiánk 80-85 százalékát a zajszűrésre fordítjuk, arra, hogy el tudjuk kerülni a számunkra felesleges információt (nem tudjuk).
Apának lenni talán azért a legnagyobb kihívás, mert a nehézségek jelentős része váratlanul, az ismeretlenből érkezik. Ezekre a helyzetekre pedig gyakran nem tudunk felkészülni, így a mindennapi élet kiszámíthatatlansága folyamatosan próbára teszi az embert.
A bölcsészet egy nyugodt és harmonikus műfaj, amely könnyedén elviseli, hogy a mekik pultjai mögé száműzzék. De ez semmit sem von le abból, hogy az emberi közösség legnagyobb összetartó ereje a történetmesélés képessége. A mítoszoktól kezdve egészen a TikTok videókig minden egyes narratíva egy-egy problémára ad választ, és ezek a történetek valójában egyfajta útmutatót kínálnak az élet kihívásainak megoldásához.
Ha pedig ez a kultúra szabálya, akkor valahol mégiscsak ott kell lennie az apasági kézikönyvnek, csak lehet, hogy mi nem látjuk, lehet, hogy rejtőzik, más funkcióban létezik, mint ahogy várnánk, és nincs ráírva, hogy "hé haver, na ez az apasági kézikönyv, ezt olvasgasd".
Ettől jók a jó reklámfilmek: az lenne ugyan a dolguk, hogy adjanak el egy telefont, és arról kellene szólniuk, hogy jó a kamerája, veszi az ötgét, elég hangos, ha kihangosítod, és nagy a kijelzője meg jó színes - de a jó reklámok mégsem erről szólnak.
Pont úgy, ahogy hajdanán nem csupán a templom falai teremtettek köteléket köztünk, hanem az ott elhangzott történetek és tanítások szőtték össze életünket.
A sikeres reklámok lényege, hogy képesek megvilágítani egy általános, mindenkit érintő kihívást. Olyan dilemmákat céloznak meg, amelyek sokak számára ismerősek lehetnek. Legyen szó a telefonod nyújtotta lehetőségekről vagy más eszközökről, ezek a kampányok mindig a problémákra kínálnak praktikus megoldásokat. Olyan, mint egy gyors útmutató vagy egy tömör kézikönyv, amely segít eligibilizálni az összetett helyzeteket. Az üzenet lényege, hogy a megoldás ott van, csak ki kell bontani a lehetőségeinket!
A kiváló reklámok mögött olyan bölcsészek állnak, akik nem csupán a gyorséttermek világában kínálnak ételt, hanem mélyebb, érzelmi és szellemi táplálékot is adnak. Ők teremtik meg azokat a kereteket, amelyek az életünket gazdagítják, működőképes tudást és inspiráló élményeket nyújtva. Ezek a megszállott alkotók arra törekednek, hogy olyan történeteket meséljenek el, amelyekre érdemes időt szánni, legyen szó egy filmről, egy podcast-ról vagy egy könyvről – olyan élményekről, amelyek valósággal megérintenek minket.
A kiváló bölcsészek, akárcsak a sikeres márkák, mindig a figyelmedet célozzák meg. Viszont egy huszonharmadik telefon már nem fog izgalmat kelteni benned, főleg, ha közben a gyerkőcödet kellene almapürével táplálnod.
De ha teszem azt a háromhónapos gyereked etetése mellé kapsz egy reklámfilmet a Google Pixel telefonjáról, ami az apaság mintázatát mutatja meg neked, lehet, hogy mégis érdekelni fog ez az egyperces film.
Ami egy olyan apáról szól, aki rengeteget foglalkozott a lányával, mire az felnőtt és elköltözős korba lépett, mindezt úgy, hogy az apa egy interjúra készül fel azokból az álszent közhelyekből, amik egy valós interjún amúgy rettenetesen unalmasak.
Az, hogy valaki kiváló multitasker, remek csapatjátékos, ügyesen talál kompromisszumokat, és az a motiváló ereje, hogy mások mindig számíthatnak rá, egy interjún talán nem sokat nyom a latban. De ha mindezek a mondatok olyan képek keretein belül hangzanak el, amelyek egy apa mindennapjait tükrözik, ahogy gyermekét neveli, részt vesz a fejlődésében, gondoskodik róla, vagy csupán együtt tölti az időt vele, hirtelen új fényben tűnnek fel. Az ilyen pillanatok nem csupán szavak, hanem érzelmek és tapasztalatok gazdag szövetét szövik, amelyek valóban érdekessé és értékessé teszik az üzenetet.
És a film megható tud lenni, a végén némi könnyezéssel a szétköltözésnél, ami alátámasztja a kézikönyvvel vagy kézikönyv nélkül végül is egyaránt érvényes igazságot, hogy apának lenni szívás. Még jó, hogy két szívás között van egy rakás szuper élménnyel megpakolt, kerek élet is.