A föld alatti védekezésre tett kísérletek Parajdon véglegesen meghiúsultak, így sajnos nem sikerült megvédeni a Telegdy-bányát a károktól.

A bányavállalat az elmúlt napokban két szigetelőgát emelésével próbálta védeni az 1991-ben létrehozott Telegdy-bányát a megduzzadt Korond-patak beömlő vizétől, de erőfeszítései nem jártak sikerrel - erősítette meg az elöljáró az információt a sóbánya vezetőségével való egyeztetést követően. Ez volt a sóbánya azon része, amelynek víz előli megmentésére reményt láttak a szakemberek.
Nyágrus László kifejtette, hogy miután a betongátak kiépítése nem hozott eredményt, és a víz utat talált a tárnák felé, a földalatti mentésben részt vevő munkatársaknak el kellett hagyniuk a bányát, mivel a körülmények életveszélyessé váltak. Ezt követően a létesítményt bezárták.
Az információt az Országos Sóipari Társaság (Salrom) is megerősítette. Az Agerpres hírügynökség által közzétett közlemény szerint csütörtökön 10:52-kor az általuk épített védőgát nem tudta elviselni a ránehezedő nyomást, és a víz behatolt a Telegdy-bányába. A bányában tárolt kitermelt sót, valamint a munkagépeket és egyéb eszközöket sajnos nem sikerült kimenteni.
A vállalat kifejezte elkötelezettségét: Parajdon továbbra is folytatni szeretné a kitermelési tevékenységet, és a lehető leghamarabb újra szeretné indítani a bánya termelési és turisztikai ágazatát. A Salrom biztosította munkatársait és a helyi közösséget, hogy nehéz időszakokban is számíthatnak a támogatására.
Az Agerpres híradása szerint a bánya turisztikai részlegének víz alá kerülése után több tucat parajdi lakos, zömében panzió- és étteremtulajdonosok, tüntetést szerveztek a létesítmény bejárata előtt. A helyiek azt kifogásolták, hogy az Országos Sóipari Társaság, amely a bányát üzemelteti, nem intézkedett időben a vízbeszivárgás okozta problémák megoldásáról, pedig erről már évek óta tudtak. Sebestyén József, a termelési igazgató, megpróbálta elmagyarázni a kialakult helyzetet, de a tüntetők nem hagyták, hogy befejezze mondandóját, és lemondását követelték.
Petres Sándor, Hargita megye prefektusa, a közelmúltban arról tájékoztatott, hogy a megyei katasztrófavédelmi bizottság hivatalos határozatban összegezte azokat a sürgősségi intézkedéseket, amelyek szükségesek a sóbánya biztonságának helyreállításához az árvíz levonulása után. E feladatok végrehajtását a bányát üzemeltető Országos Sóipari Társaságra és a Román Vízügyi Hatóságra bízták.
A bukaresti hatóságok által kiadott határozat értelmében a jövőbeni kritikus helyzetek megelőzése érdekében egy új víztározó létrehozása válik szükségessé. Ez a tározó képes lesz befogadni a patak megnövekedett vízhozamát, emellett egy új vízelvezető csatorna megépítése is elkerülhetetlenné vált, mivel az eddigi munkálatok helyszíne már nem nyújt megfelelő biztonságot. A bánya állapotának felmérése is sürgető feladat, amelyet minél előbb el kell kezdeni, hogy meghatározhassuk, milyen intézkedések szükségesek a biztonságos üzemeltetés érdekében.
Tánczos Barna, a román kormány pénzügyminisztere és miniszterelnök-helyettes, videóüzenet formájában nyújtott biztosítékot a parajdi közösségnek, hangsúlyozva, hogy nem fognak magukra maradni. Bejelentette, hogy a kormány határozatot készít elő, amely lehetővé teszi a bányabezonságának növeléséhez szükséges munkálatok finanszírozását a kormány tartalékalapjából.
Raed Arafat belügyi államtitkár csütörtöki sajtótájékoztatóján hangsúlyozta, hogy a katasztrófavédelmi hatóság ügyei előrehaladott állapotban vannak. Az újságírók által feltett kérdésre válaszolva kijelentette: "A parajdi helyzet rendezésén jelenleg is dolgozunk."
Bíró Barna Botond, a Hargita megyei önkormányzat elnöke nemrégiben közzétett egy közleményt, amelyben örömmel számolt be arról, hogy több szakember is kifejezte támogatási szándékát Parajd és környéke, valamint a Sóvidék turizmusának újjáélesztése érdekében. Különösen fontos, hogy a Magyar Turisztikai Ügynökség is jelezte, nyitott az együttműködésre, ami új lehetőségeket nyithat meg a helyi turizmus számára.
A parajdi sóbánya Székelyföld egyik legkeresettebb turisztikai célpontjává vált, amelyet évente számos látogató keres fel. A föld mélyén, 120 méterrel a felszín alatt rejtőző csarnokokban izgalmas játszóterek, kreatív foglalkoztatóhelyek, pihentető kikapcsolódási zónák, egy ökumenikus kápolna és moziterem várja az érkezőket. A hely különleges mikroklímája miatt nem csupán az egészségesek, hanem a gyógyulni vágyók számára is ideális környezetet biztosít. A bányában eltöltött idő segíti a relaxációt és a test regenerálódását, továbbá számos egészségügyi problémára nyújt megoldást.