Hamilton és Verstappen rivalizálása új dimenziót adott a Forma-1-nek, hiszen a két pilóta stílusa és versenyzési taktikája olyan intenzitást és izgalmat hozott a sportágba, ami eddig példa nélküli volt. A harcuk nemcsak a pályán, hanem azon kívül is feszü

Vitantonio Liuzzi, aki a Forma-1-es pilótaként szerzett tapasztalatokat, most versenyfelügyelőként osztotta meg véleményét arról, hogy Lewis Hamilton és Max Verstappen 2021-es rivalizálása milyen negatív következményekkel járt a motorsport világára nézve. Szerinte a két versenyző összecsapása nemcsak a versenypályán, hanem az F1-es közegben is feszültséget teremtett.
Az egykori Red Bull-, Toro Rosso-, Force India- és HRT-pilóta, Vitantonio Liuzzi az elmúlt években a Forma-1-es versenyfelügyelői bizottságokban osztja meg véleményét a versenyzési tapasztalattal nem rendelkező három másik stewarddal.
A 44 éves olasz versenyző legutóbbi nyilatkozatában kifejtette, hogy véleménye szerint az utóbbi években a motorsport világában egyre élesebbé vált a versenyzés. Különösen Lewis Hamilton és Max Verstappen 2021-es bajnoki párharca óta úgy érzi, hogy bizonyos pilóták túl messzire merészkednek, és olyan kockázatos manővereket hajtanak végre, amelyek nemcsak a versenytársak, hanem saját maguk biztonságát is veszélyeztetik.
"Én szeretném, ha belemenősen versenyeznének, az jó a show szempontjából, de biztonságosan kellene ezt tenniük, meg kell találni az egyensúlyt. Vékony a határ, de valahol meg kell húzni, mert elbillenhet a dolog" - magyarázta az Inside Line podcastben.
"Úgy gondolom, 2021-ben Hamilton és Verstappen élezte ki a küzdelmet, lenyűgöző idény volt, az elmúlt két évtized egyik legjobbja, ugyanakkor viszont veszélyesebbé is tették az F1-et. Akkor, Monzában sokkal durvább is lehetett volna az incidens, aztán a rá következő évben a Hungaroringen is veszélyes volt a dolog. Nem szeretnénk, hogy a szerencsén múljanak a dolgok. A sportág, az autóban ülő pilóták érdekében a lehető legnagyobb biztonságra törekszünk."
Liuzzi megjegyezte, hogy az elmúlt öt év során folyamatosan arra törekedett, hogy a helyzeteket pártatlanul értékelje. Bár gyakran kellett "nehéz döntéseket" hoznia, mindig alaposan indokolta azokat az érintettek számára. Szerinte ez a transzparencia erősítette a bizalmat, amit ő és a többi versenyfelügyelő iránt táplálnak.
"Úgy vélem, fontos, hogy legyen egy volt versenyző a bizottságban, a belső működés szempontjából, de azért is, hogy jobb legyen a megértés a pilótákkal folytatott párbeszédben" - mutatott rá.
Az elmúlt években a Nemzetközi Automobil Szövetség (FIA) és annak elnöke nem kis kritikával találta szembe magát. A helyzetet tovább bonyolítja, hogy egyre több pilóta is úgy véli, hogy a jelenlegi, rotációs alapon működő, önkéntes versenyfelügyelői rendszer helyett állandó, professzionális felügyelőkre lenne szükség a versenyek zavartalan lebonyolítása érdekében.
Liuzzi erre azt mondja, hogy konkrétumot ugyan nem tud, de "a jövőben változhat" a felügyelőszervezet álláspontja, szerinte ugyanis az elnök, Mohammed bin Szulajm is figyel a kritikákra, és minden bizonnyal párbeszédet folytat a csapatokkal, valamint a Forma-1 vezetésével.