Az ír választások körüli helyzet tele van kérdésekkel és kétségekkel.

Az ír parlamenti választások eredményei szoros versenyt mutatnak a három legnagyobb párt között. Az exit poll adatok szerint a Sinn Féin valamivel megelőzi a Fine Gael és a Fianna Fáil pártokat az első preferenciaszavazatok tekintetében. A szavazatszámlálás még folyamatban van, és a végeredmény egyelőre bizonytalan - tudósított a BBC.

Simon Harris, a Fine Gael elnöke kifejtette, hogy "a verseny rendkívül kiélezett", ami miatt nehéz megmondani, hány mandátumot tud majd megszerezni pártja. A választási rendszer sajátos jellege miatt ez a kérdés még inkább bonyolulttá válik.

A végső eredmény meghatározása és a mandátumok elosztásának folyamata akár több napot is igénybe vehet.

Az idei választások során a képviselők száma rekordot dönt, hiszen 174 képviselőt választanak meg a korábbi 160 helyett. A Dáil, vagyis az ír parlament alsóháza esetében a többséghez 88 képviselő szükséges. Az előzetes elemzések alapján a Fianna Fáil és a Fine Gael pártok várhatóan 75-80 mandátumot nyerhetnek, ami azonban nem elegendő a többség eléréséhez.

Mary Lou McDonald, a Sinn Féin vezetője a BBC-nek nyilatkozva elmondta, hogy

"nincs egyenes út" a kormányalakításhoz egyik párt számára sem.

Kiemelte, hogy pártja egy "történelmi jelentőségű, sorsfordító mandátumot" nyert el, és alaposan mérlegelni fogják az összes lehetséges utat a kormány megalakítása érdekében.

A Fine Gael és a Fianna Fáil korábban egyértelműen elutasította, hogy a Sinn Féinnel közösen gyakorolják a hatalmat. Ennek fényében McDonald most más alternatívák után néz, beleértve egy kisebbségi kormányzás lehetőségét, amelyet más baloldali pártokkal és független képviselőkkel alakítana ki.

Az ír választási rendszer különlegessége abban rejlik, hogy a választók rangsorolva jelölik meg a jelölteket a preferenciáik szerint. A szavazatszámlálás folyamatát több fordulóban végzik, és a megmaradó szavazatokat a következő preferenciákra irányítják át. Ez a megközelítés nemcsak a szavazatszámlálás időtartamát növeli, hanem a kormányalakítás folyamatát is elnyújtja.

A Dáil első ülése december 18-án esedékes, azonban a koalíciós tárgyalások valószínűleg elhúzódnak. Az új kormány hivatalos megalakulása akkor következik be, amikor a parlament szavazással megerősíti az új miniszterelnököt, ami várhatóan csak 2025-ben fog megtörténni.

Related posts