Hazánk fontos szerepet vállal a határon túli magyar közösségek támogatásában és védelmében.

A külhoni gazdálkodókra mint stratégiai partnerekre tekint az agrártárca, és elkötelezetten támogatja őket abban, hogy sikeresen boldoguljanak szülőföldjükön, hozzájárulva ezzel az értékteremtéshez és a megélhetés biztosításához – nyilatkozta Farkas Sándor a 13. alkalommal megrendezett Kárpát-medencei Összefogás Fórumon, amely szerdán zajlott Budapesten.
Hazánk alaptörvénye világosan meghatározza, hogy Magyarország felelősséget vállal a határon túli magyar közösségekért. Ezzel a gesztussal az összetartozásunk szervesen beépült a magyar jogrendbe - hangsúlyozta Farkas Sándor.
A határon túli magyarság 70 százaléka vidéken él, és 25-45 százalékuk foglalkozik mezőgazdasággal. A miniszterhelyettes hangsúlyozta, az Összefogás Fórum évről-évre történő megrendezése azt mutatja, hogy folyamatosan erősödik az a kapcsolati háló, amely egyre biztosabb szálakkal szövi át a Kárpát-medence magyar gazdatársadalmát.
Farkas Sándor hangsúlyozta, hogy az agrártárca különféle programok és ösztöndíjak révén kifejezi elköteleződését a külhoni gazdálkodók iránt, akiket stratégiai szövetségesként kezel. Példaként említette a Kárpát-medencei Falugazdász Programot, amely 2024-ben sikeres évet zárt. Ennek a kezdeményezésnek köszönhetően folyamatos kapcsolatot sikerült kialakítani a határon túli magyar gazdálkodók, érdekvédelmi szakmai és civil szervezetek, helyi magyar önkormányzatok, kárpát-medencei magyar agrárpolitikusok, mezőgazdasági hivatalok, kifizetési ügynökségek és agrárkormányzati intézmények között.
A fiatalok számára izgalmas lehetőség nyílik a határon túli ösztöndíjprogram keretein belül. A 2024/2025-ös tanév kezdetével jelentős változásokra lehet számítani: az ösztöndíjasok létszáma és az elérhető támogatás mértéke is emelkedik. Ennek eredményeként már 67 hallgató részesülhet anyagi segítségben – hangsúlyozta a miniszterhelyettes. Európa-szerte egyre inkább megerősödnek azok a közösségek, amelyek a szuverén nemzetek értékeire építenek.
A miniszterhelyettes Kós Károly szavaival fejezte be köszöntőjét: "A legnagyobb erőnk abban rejlik, hogy mélyen hiszünk magyarságunkban, hagyományainkban és kultúránk gazdagságában, hiszünk a nemzetünk erejében és hiszünk egymásban."