Hogyan védhetjük meg a vetésfehérítők állományát a pusztulástól? A vetésfehérítők, mint a természet csodálatos részei, fontos szerepet játszanak ökoszisztémáinkban. Ahhoz, hogy megőrizzük őket, érdemes néhány lépést megfontolni: 1. **Érdeklődés és tudat

Rendszeres megfigyelés és célzott kezelés nélkül komoly veszteségek várhatók.
Tavasszal a gabonák dinamikus vegetatív fejlődése jelentős lombfelület-növekedést idéz elő. A frissen növekvő fiatal levelek nem csupán a növények számára kedvezőek, hanem a kártevők számára is ideális táplálékforrást biztosítanak - számol be a nak.hu.
Az enyhe tél kedvezett a kártevők áttelelésének, így jelentős nyomásra kell felkészülnünk. Fontos, hogy folyamatosan figyelemmel kísérjük az állományokat, mivel a károsítók komoly problémákat okozhatnak, ha nem lépünk időben.
A vetésfehérítők a tavaszi kártevőpopulation kulcsszereplői, és kártételükre évről évre fel kell készülni. Lárváik az árpacsiga néven is ismertek. Míg az imágók képesek a leveleket szinte teljesen átrágni, a lárvák inkább a levelek "hámozásával" dolgoznak, ami jelentősen csökkenti az asszimilációs felületet, ezzel komoly hatással bírva a növények fejlődésére.
A károsodott levelek érköze elhal, és színe fehérre változik. Súlyosabb esetekben a zászlóslevél elhalása miatt akár jelentős termésveszteség is bekövetkezhet. Az árpa esetében ez a veszteség akár 30-40%-ot is elérheti, míg búza esetén ez a mérték 5-10% között mozog.
Az árpa és a búza mellett a tritikálé, a zab, a rozs és a kukorica termesztése során is megjelenhetnek különféle kártevők. A leggyakoribb problémát a veresnyakú árpabogár (Oulema melanopus) jelenti, de a veresnyakú zabbogár (O. rufocyanea), a kék árpabogár (O. gallaeciana) és a kéknyakú búzabogár (O. septentrionis) is okozhat gondokat. Ezeknek a bogaraknak az életmódja és biológiája szinte azonos, csupán a bábozódás helyének eltérése figyelhető meg közöttük – olvasható a nak.hu cikkében.
Veresnyakú árpabogár (Oulema melanopus) – Kép forrása: Wikimedia Commons
A védekezési stratégiát már a fajták kiválasztásakor célszerű megfontolni. A kártevők általában kevésbé vonzódnak a szőrös levelű fajtákhoz, így ezek előnyben részesítésével a kártételek mértéke jelentősen csökkenthető. Az első inszekticid kezelését érdemes az imágók tömeges megjelenésekor elvégezni, hogy hatékonyan megakadályozzuk a károsítók elszaporodását.
Amennyiben a tábla széle mentén 1 m²-en túllép a 8 egyed, érdemes megfontolni a védekezési intézkedéseket. A második kezelés időzítése a lárvák ellen akkor válik aktuálissá, amikor a felső levelek 20%-án észlelhető a jellegzetes hámozott felület.
Cikkünk az ajánló alatt folytatódik Hogyan tervezzük az évjáratnak megfelelő gombaölő védekezési stratégiánkat kalászosban? - Heti Körkérdés Hirdetés
Egyetlen éjszaka elegendő ahhoz, hogy minden eltűnjön - de te megakadályozhatod! Fedezd fel, hogyan védheted meg mindazt, ami fontos számodra!
Mit adjunk a napraforgónak, kukoricának, szójának, cukorrépának? Hirdetés
A vetőgépek tavaszi felkészítése: Így végezhetjük el a szakszerű állapotfelmérést +VIDEÓ Ahogy a tavasz közeledik, elérkezik az idő, hogy felkészítsük vetőgépeinket a szezoni munkákra. A megfelelő állapotfelmérés kulcsfontosságú ahhoz, hogy a gépek zökkenőmentesen működjenek a vetés során. Ebben a cikkben bemutatjuk a legfontosabb lépéseket és szempontokat, amelyeket érdemes szem előtt tartani a felkészülés során. Ne hagyja ki a videónkat sem, amelyben szakértők osztják meg tapasztalataikat és hasznos tanácsaikat!
Itt az esély a szárítók, a tisztítók és akár a komplett infrastruktúra fejlesztésére is! + VIDEÓ Hirdetés
Képzeld el, milyen lenne az életed, ha többé nem kellene aggódnod a gázárak folyamatos változása miatt! + VIDEÓ Hirdetés
Kezek tele? Ez az ajtó mindig nyitva áll Ön előtt! Hirdetés
Tedd különlegessé kertedet aflatoxin-mentes növényekkel! Az egészséges és ellenálló növények nemcsak szépséget hoznak a természetbe, hanem biztosítják a befektetett erőforrások megtérülését is. Válaszd a biztonságos megoldásokat, és élvezd a bőséges termést!
A vetésfehérítők elleni védekezés gyakran egybeesik a levéltetvek irtásával is. Fontos, hogy a választott növényvédő szer kiválasztásakor figyelembe vegyük: a széles spektrumú rovarölők nem mindig bizonyulnak elég hatékonynak, és nem érdemes csupán a természetes ellenségek gyérítő hatására hagyatkoznunk.
A kalászos növények védelme érdekében számos hatóanyag áll rendelkezésre a vetésfehérítők ellen, mint például az acetamiprid, cipermetrin, deltametrin, eszfenvalerát, flupiradifuron, gamma-cihalotrin, lambda-cihalotrin, pirimikarb és tau-fluvalinát. Ezek az anyagok különféle módon járulnak hozzá a növények egészségének megőrzéséhez és a termésvédelmi intézkedések hatékonyságához.
A készítmény kijuttatása előtt fontos, hogy alaposan átnézzük az engedélyokiratot. A hatékony munkafolyamatok érdekében érdemes szakmai támogatást kérni a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara szakértőitől – javasolja a nak.hu.
Indexkép: pexels.com