Hogyan élhetnék nélküled? - ilyen hatalmas népszerűségnek örvendett a mozikban.
Sajnos szörnyű tragédia történt Szőlősvégardón: egy 2 éves kisgyermeket gázoltak halálra az éjszaka sötétjében. A baleset borzalmas következményekkel járt, és mind a helyi közösség, mind a család számára feldolgozhatatlan veszteséget jelent. Az ilyen események rávilágítanak arra, mennyire fontos a figyelem és a biztonságos közlekedés, különösen a legkisebbek körében.
Mindez azt jelzi, hogy a Demjén-film 2024 egyik legsikeresebb magyar alkotása lehet.
Kedvcsinálónak itt a Demjén-film előzetese:
A zenés filmek varázslatos univerzuma különösen gazdag az életrajzi alkotásokban, ahol a rendezők nem csupán egy-egy ikonikus énekes vagy zenekar pályafutását mutatják be, hanem az életük drámai és felemelő pillanatait is megidézik. Ezek a filmek gyakran hullámvasútként váltakoznak a boldog és szomorú események között, egyfajta érzelmi utazást kínálva a nézőknek. A könnyűzene szerelmesei számára emlékezetes alkotások sora áll rendelkezésre, mint például a „A rock and roll ördöge”, mely Jerry Lee Lewis életének izgalmait tárja elénk, vagy a „Bohém rapszódia”, amely Freddie Mercury és a Queen történetébe enged bepillantást. És persze ott van a „Rocketman”, amely Elton John zenei pályafutását meséli el, az Elvis, valamint a hazai színtér klasszikusai, mint a „Made in Hungária”. De nemcsak a biográfiák dominálnak – létezik egy másik irányzat is, amely a zeneszámok köré épít történetet. Ilyen például a színpadon és filmen egyaránt sikeres „Anconai szerelmesek”, amely a hetvenes évek olasz slágereit eleveníti meg, vagy a „Yesterday”, amely a Beatles dalainak hiányát boncolgatja. Az igazi klasszikusnak számító „Mamma Mia!” az ABBA slágerei köré szőtt történetével máig nagy népszerűségnek örvend, míg hazai megfelelője, a „Pappa Pia” szintén izgalmas zenei élményeket kínál a közönségnek. E filmek mindegyike különleges élményt nyújt, és a zene erejével képes szíveket megérinteni.
Négy évvel ezelőtt Kirády Attila producer elgondolkodott azon, hogyan tudna létrehozni egy olyan produkciót, amely a hazai beatkorszak varázslatos világába kalauzolja el a közönséget, és egy népszerű énekes vagy együttes életművére építkezik. Már az első pillanatokban világossá vált számára, hogy egy könnyed, szórakoztató filmet szeretne alkotni, amely minden korosztályhoz eljut, és amelyben a zene, a humor, az érzelmek és a tánc egy igazi retró időutazást kínál a nézőknek. Az ideális személy megtalálása nem volt egyszerű feladat, hiszen a hazai zenei paletta rendkívül gazdag és sokszínű, tele van olyan kiváló előadókkal és zenekarokkal, akik generációkat kötnek össze. Végül a választás Demjén Ferencre esett, aki tökéletesen illeszkedett a koncepcióhoz.
Demjén Ferenc, akit sokan csak Rózsi néven ismernek, pályafutása során számtalan emlékezetes és időtlen slágert alkotott, amelyek mind a régi, mind a modern fiatalok szívéhez eljutnak. Az ő dalai közül néhány különösen kiemelkedik, mint például a "Sajtból van a hold", a "Gyere és szeress", az "El kell, hogy engedj" és a "Darabokra törted a szívem", amelyek a film alappilléreit képezik. A "Hogyan tudnék élni nélküled" című dal egyben a film címévé is vált. A slágerek köré Kormos Anett és Goda Krisztina egy romantikus és humorral átszőtt történetet szőttek, amely napjainkban és 1994-ben játszódik, a magyar tenger gyönyörű hátterében.
A történet középpontjában Lili áll, akinek szívét a szerelme tragikus elvesztése mélyen megsebezte. Azóta magányos, elzárkózott életet él, mindennapjait szinte robotként tengeti. Egy nap azonban, miközben szülei otthonában kutat, rábukkan édesanyja naplójára és egy köteg régi, szenvedélyes levélre. Ahogy elkezdi olvasni őket, mintha egy másik világba csöppenne, ahol a kilencvenes évek elejének napsütötte balatoni nyara elevenedik meg. Lili anyja, Eszter, két közeli barátnőjével vág neki a vakációnak, eltökélve, hogy élvezni fogja a nyarat, de hűséges marad az otthon hagyott párja iránt. Azonban a kettő összeegyeztetése igazi kihívásnak bizonyul, szinte olyan, mint egy Mission Impossible-misszió, hiszen a Balaton partján a szórakozás és a kísértés folyamatosan lesben áll. Eszter találkozik a vonzó és laza Gergővel, aki a helyi zenekar frontembereként a szigligeti strandon lép fel barátaival. Ez a találkozás nem csupán a fiatalok életét forgatja fel, hanem hatással lesz a jövő generációira is, és Lili számára új fényt vet a múltjára, miközben felfedezi, hogy a szerelem és a veszteség milyen mély nyomot hagyhat az emberi lélekben. Ahogy a levelek olvasása során a múlt titkai és vágyaik kerülnek a felszínre, Lili egy utazásra indul, hogy felfedezze, mit jelent igazán élni és szeretni.
"Örültem, amikor megkerestek a film ötletével - mondja Demjén Ferenc. - Ez az alkotás pont azt akarja, amire én is a pályámat tettem fel: örömet csempészni az emberek életébe, kicsit kiszakítani mindenkit abból a világból, amiben élünk. Mindig azzal a szándékkal készítettem egy-egy dalt, hogy az a lehető legszélesebb közönségnek szóljon, és óriási érzés az látni, hogy a koncertjeimen tényleg minden generáció ott táncol, bulizik. Remélem, hogy a film is pont ezt fogja elérni a moziban." Ahhoz, hogy ez így legyen, meg kellett találni a megfelelő szereplőket. A meghallgatásokon fontos szempont volt az énektudás, mert a filmben a Demjén dalokat valóban azok adják elő, akik a vásznon láthatók.
A főszerepeket végül Törőcsik Franciska, Ember Márk, Kirády Marcell, Márkus Luca, Marics Peti, Varga-Járó Sára és Brasch Bence alakítják. A produkció különlegessége, hogy a háttérben ott van a Balaton, melynek varázslatos atmoszférája színesíti a történetet. A forgatás előtt hónapokig tartó felkészülés zajlott, amely nem csupán a Demjén-dalok elsajátításából állt, hanem rengeteg táncpróbát is magában foglalt. A látványos, sok szereplős táncjeleneteket Túri Lajos Péter, a Megatánc, Sztárban sztár és más hasonló grandiózus tévés produkciók koreográfusa álmodta meg. A zenés limonádét a több sikeres vígjáték (Poligamy, Coming Out, Seveled) rendezője, Orosz Dénes irányítja, hogy a nézők igazán felejthetetlen élményben részesüljenek.