Románia nominális bruttó hazai terméke (GDP) 2034-re várhatóan túllépheti a 700 milliárd eurós határt - számolt be az AGERPRES.

Bukarest, április 30./Agerpres - Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.

A bank szerdai közleménye alapján elemzői előrejelzése szerint a következő évtizedben átlagosan évi 3 százalék körüli reálnövekedés és hasonló mértékű infláció várható. Amennyiben ezek a becslések valóra válnak, Románia Ausztriával és Svédországgal mérkőzhet meg, hogy helyet vívjon ki magának az Európai Unió tíz legnagyobb gazdasága között.

Az ING makrogazdasági szakértői szerint a következő évtizedben az életszínvonal is jelentősen javulni fog, amit a vásárlóerő-paritás alapján számolt egy főre jutó GDP növekedése is tükröz. Ez a mutató azt jelzi, hogy mennyit tudnak egy ország polgárai a jövedelmükből vásárolni más országok polgáraihoz képest. Romániában mára a vásárlóerő-paritás alapján számolt egy főre jutó GDP az uniós átlag 80 százalékára emelkedett a 2013-as 55 százalékról - emlékeztettek a közleményben.

A jelentés szerint az IT, az építőipar és az autóipar válhatnak a gazdaság gerincévé, a ma még feltörekvő iparágak, például a megújuló energiaforrások mellett. 'A fizikai és digitális infrastruktúra uniós forrásokból támogatott korszerűsítése csökkenteni fogja a regionális fejlettségbeli különbségeket. Összességében 2035-re reális esélyünk van egy soha nem látott jólét elérésére' - idézte a közlemény Valentin Tătarut, az ING Bank vezető közgazdászát.

A bank szakértői arra figyelmeztetnek, hogy a következő évtizedben a gazdasági növekedés motorját elsősorban az uniós finanszírozású projekteken és a közvetlen külföldi befektetéseken keresztül kell keresni. A közleményben hangsúlyozták, hogy az EU helyreállítási alapjában rendelkezésre álló 28 milliárd euró, valamint a 2021-2027-es időszakra szóló többéves pénzügyi keret keretein belül elérhető 50 milliárd euró jelentős lehetőségeket nyújt az infrastruktúra és a humán tőke modernizálására. E lépések várhatóan jelentős előrelépéseket hoznak majd a gazdaság számára.

A nearshoring, vagyis a termelési tevékenységek nyugati piacokhoz való közelítésének koncepciója új perspektívákat nyithat Románia számára, amennyiben a belföldi munkavállalók továbbra is hozzáférhetőek és versenyképesek. Ez a tendencia nemcsak a gazdasági növekedést segítheti elő, hanem hozzájárulhat a munkaerőpiac dinamizálásához is.

Az ING Bank legfrissebb jelentése arra utal, hogy a következő évtizedben Romániában a bérek várhatóan az inflációs rátánál gyorsabban fognak emelkedni. A szakértők a közleményükben emlékeztettek arra, hogy Románia uniós csatlakozása óta, 2007 januárjától napjainkig a nettó átlagfizetés körülbelül 480%-kal nőtt, míg az árak csupán 125%-kal emelkedtek. A gazdasági fejlődés tükrében 2035-ig a bérszínvonal valószínűleg továbbra is közelíteni fog az uniós átlaghoz - áll a jelentésben. AGERPRES/(RO - szerző: George BÂNCIULEA, HU - szerkesztő: CSEKE Péter)

Related posts