Itt a sorsfordító pillanat: az EKB végrehajtotta a várva várt lépést.

A Kormányzótanács ma bejelentette, hogy 25 bázisponttal csökkenti az EKB három fő irányadó kamatlábát. Ez a lépés különösen a betéti rendelkezésre állási kamatláb csökkentésére vonatkozik, amely kulcsszerepet játszik a monetáris politikai stratégiák formálásában. A döntést az inflációs kilátásokra, az alapinflációs trendekre és a monetáris politika hatásának alakulására vonatkozó legfrissebb értékelések alapján hozták meg.
A dezinflációs folyamat kedvező ütemben halad előre. Az infláció alakulása túlnyomórészt összhangban áll a szakértők által megfogalmazott előrejelzésekkel, és várhatóan az év során a Kormányzótanács középtávú, 2%-os célértékéhez közelít. Az alapinfláció főbb mutatói azt jelzik, hogy az infláció tartósan stabilizálódhat a kitűzött cél körüli sávban. A hazai infláció jelenleg még mindig magas, ami nagyrészt annak tudható be, hogy bizonyos szektorokban a bérek és árak jelentős késéssel reagálnak a korábbi inflációs emelkedésre. Mindazonáltal a bérek növekedése az elvárásoknak megfelelően mérséklődik, és a vállalati profitok részben csökkentik ennek inflációra gyakorolt hatását.
A Kormányzótanács legutóbbi kamatcsökkentései fokozatosan olcsóbbá teszik az új hitelek felvételét a vállalatok és a háztartások számára. Ugyanakkor a finanszírozási feltételek továbbra is szigorúak, részben azért, mert a monetáris politika még mindig restriktív, és a korábbi kamatemelések továbbra is érvényesülnek a hitelállományban: egyes lejáró hiteleket magasabb kamatlábakkal refinanszíroznak. A gazdaság továbbra is szembesül kihívásokkal, de a reáljövedelmek növekedése és a szigorú monetáris politika hatásainak fokozatos enyhülése idővel támogathatja a kereslet élénkülését.
A Kormányzótanács határozott szándéka, hogy középtávon fenntartható módon stabilizálja az inflációt a 2%-os célértéken. Ehhez adatalapú megközelítést alkalmaz, amely során ülésről ülésre értékeli a helyzetet. Kamatdöntéseit az inflációs kilátások alapos elemzésére alapozza, figyelembe véve a friss gazdasági és pénzügyi adatokat, az alapinfláció alakulását, valamint a monetáris politika hatásának terjedését. A Kormányzótanács nem kötelezi el magát egy előre meghatározott kamatpálya mellett, így rugalmasan tud reagálni a változó gazdasági környezetre.