Itt van Karácsonyék reakciója a vármegyebérletek ügyében.

Evakuálást rendeltek el a parajdi sóbánya környékén, mivel a bánya beomlásának kockázata miatt a szomszédos lakóházak is veszélybe kerülhetnek. A helyzet komolysága miatt a hatóságok a lakosság biztonságát helyezték előtérbe.

Ahogyan korábban lapunkban már említettük, szerdán egy különleges rendkívüli ülés keretében a Pénzügyi és Közbeszerzési Bizottság, valamint a Klímavédelmi, Közlekedési és Városfejlesztési Bizottság egy olyan vészforgatókönyv-javaslatot fog áttekinteni, amelynek részeként lehetőség nyílhat az állammal kötött tömegközlekedési megállapodások egyes elemeinek felmondására, a csődveszély elkerülése érdekében. A Telex városházi forrásai alapján a vármegyebérlet-szerződés tűnik a legnagyobb kockázatnak, hiszen a fővárosi lakosok számára ez gyakorlatilag minimális veszteséggel jár, mivel a Budapest-bérlet ára továbbra is 8950 forint marad. Ezen kívül a főváros jelentős jegybevételt is visszakaphat, amely jelenleg az állami MÁV-Volánnal osztozik.

Az intézkedés elsősorban az agglomerációból ingázókat érintené hátrányosan: azokat a munkavállalókat, akik eddig egyetlen bérlettel juthattak el a fővárosba. Mostantól viszont külön díjat kellene fizetniük a Budapest-bérletért, valamint a városhatáron túli közlekedésért is. Ezzel kapcsolatban a Városháza sajtóosztálya reagált a felmerült aggályokra.

Egy ilyen javaslat mögött csak olyan személy állhat, aki a város valódi érdekei helyett a saját, aprópolitikai céljait helyezi előtérbe - olvasható abban a válaszban, amelyet a Telexnek küldtek. Hozzátették: ilyen szándék csupán a Klímavédelmi Bizottság elnökének lehet tulajdonítható.

A sajtóosztály tájékoztatása szerint a BKK 2024. évi beszámolója egyértelműen rámutat arra, hogy a bérletértékesítésből származó bevételek, az állami bérletekből származó átadott összeg, valamint a szociálpolitikai menetdíj-támogatás együttvéve körülbelül egymilliárd forinttal növelte a BKK bevételeit az előző évhez képest.

A vita hátterében az áll, hogy a Magyar Államkincstár, a főváros által vitatott és emiatt be nem fizetett szolidaritási hozzájárulás következtében, 10,2 milliárd forintot vont le a Fővárosi Önkormányzat számlájáról. Ez a lépés súlyos pénzügyi krízist idézett elő Budapesten. A Közgyűlés közlekedési és pénzügyi szakbizottságainak elnökei, Baranyi Krisztina és Vitézy Dávid által jegyzett javaslat hangsúlyozza, hogy a csődveszély elkerülése érdekében a fővárosnak nem csupán jogi, hanem politikai megoldásokat is kell keresnie a pénzügyi helyzet stabilizálására.

Az előterjesztés megállapítja, hogy a főváros által vitatott állami adókövetelés fedezetének előteremtése már nem lehetséges költségcsökkentés, bevételnövelés vagy hatékonyság növelése révén. A túlzott szolidaritási hozzájárulás következményeként a főváros közszolgáltatásai komoly veszélybe kerülnek, ami Budapest és környezetének jövőjére nézve aggasztó hatásokat gyakorolhat. Ebből kifolyólag a kormányt terheli a felelősség, és Budapestnek világos politikai válaszokat kell kidolgoznia a helyzet kezelésére. A tervezet javasolja, hogy a főpolgármester készítsen vészforgatókönyvet a jövőbeli kihívások kezelésére.

Related posts