Izrael szokatlan lépésre szánta el magát, amikor támadást indított Szíriában, célba véve a helyi harckocsikat. A helyzet fokozódása tovább növeli a feszültséget a térségben, ahol a politikai és katonai érdekek összetett hálózatot alkotnak. A legfrissebb e

Izrael hadserege hétfőn bejelentette, hogy légicsapást mért katonai tankokra Szíria déli területén, ahol a szíriai kormányerők és beduin törzsek összecsaptak a drúz milíciákkal. Az AP jelentése szerint a helyi milíciák és törzsek közötti összecsapások következtében több tucat ember vesztette életét a nagyrészt drúz lakosságú Szuejda tartományban. A helyzet eszkalálódásával a szíriai kormányzati erők is beavatkoztak, hogy helyreállítsák a rendet a térségben.
A szíriai belügyminisztérium tájékoztatása szerint a harcok következtében több mint harminc ember vesztette életét, és közel százan szenvedtek sérüléseket. A brit alapítású Szíriai Emberi Jogi Megfigyelőközpont legalább ötven halálesetet regisztrált, beleértve két gyermeket és hat biztonsági erőtagot.
Izrael már korábban jelezte, hogy hajlandó beavatkozni Szíriában a drúz vallási közösség védelmében.
A világszerte élő mintegy egymillió drúz több mint fele él Szíriában, a többiek nagyrészt Libanonban és Izraelben, többek között a Golán-fennsíkon, amelyet Izrael a 1967-es közel-keleti háborúban foglalt el Szíriától, majd 1981-ben annektálta a területet. Izraelben a drúzokat lojális kisebbségnek tekintik, akik gyakran magas beosztásokban szolgálnak az izraeli hadseregben. A drúzokra általában jellemző, hogy mindig ahhoz az államhoz lojálisak, amelyiknek a területén élnek.
Izrael óvatos szemmel kíséri Szíria új vezetését Bassár el-Aszad elnök tavaly decemberi megbukása óta, és többször is hangsúlyozta, hogy nem kívánja, hogy iszlamista harcosok tevékenykedjenek a határainak közelében. Ezt követően az izraeli hadsereg átvette egy ENSZ által felügyelt pufferzónát a Golán-fennsíkon, és több száz légitámadást indított szíriai katonai célpontok ellen.
Az Emberi Jogi Megfigyelőközpont információi alapján a legújabb összecsapások során kezdetben a drúz és szunnita beduin törzsek fegyveres csoportjai ütköztek meg egymással. Külön érdekesség, hogy a szíriai kormányerők egyes tagjai is részt vállaltak a beduinok támogatásában.
A drúz vallási csoport a tízedik században jött létre síita iszlám iszmailita irányzatának leágazásaként jött létre. A közel másfél évtizedes szíriai polgárháború során saját milíciákat hoztak létre. Aszad bukása óta a különböző drúz frakciók arról vitatkoznak, hogy integrálódniuk kell-e az új szíriai államba és a fegyveres erőkbe.