Újonnan bevezetett támogatási programok járulnak hozzá a hazai kertészeti szektor fejlődéséhez.

Narrow depth of field Sprinkler head sprinkles water on grass with bokeh backgound
Farkas Sándor kiemelte, hogy a díszkertészek munkája életünk mindennapjaiban tapintható, de sokan természetesnek veszik a közparkok, nyilvános kertek rendezettségét, gondozottságát, így érdemes nyitott szemmel járni ezeken a helyeken.
Kiemelte, hogy 2024 szeptemberében indult el a "Díszkertészeti ágazat kisvállalkozásainak támogatása" nevű pályázati program, amely összesen 36,5 millió forintot biztosít új épületek létrehozására, korszerűsítésére, gépbeszerzésre, valamint megújuló energiaforrások alkalmazására és információs, kommunikációs technológiák fejlesztésére.
A legfontosabb fejlesztési célkitűzések között kiemelkedik az erőforrások hatékony kihasználása, valamint a magas hozzáadott értéket teremtő mezőgazdasági vállalkozások támogatása. Ennek érdekében a dísznövénykertészek számára is lehetőség nyílt a "Kertészeti üvegházakhoz, hűtőházakhoz kapcsolódó, valamint post-harvest fejlesztések támogatása" című pályázaton való részvételre. A kiírásra összesen 291 pályamunka érkezett, amelyekben a kért támogatás meghaladta a 113 milliárd forintot. A felhívás iránti óriási érdeklődés miatt, a rendelkezésre álló keret kimerült, ezért a pályázati lehetőség lezárult - tájékoztatott Farkas Sándor.
Az államtitkár hangsúlyozta, hogy a széleskörű szakmai konzultációk és a szektor igényeinek részletes felmérése alapján készült el az agrártárca legújabb pályázati felhívása, amely 25 milliárd forintos keretösszeggel indult. A pályázat keretében kertészeti eszközök és gépek beszerzésére van lehetőség, a kérelmek benyújtásának kezdete pedig április 2.
Farkas Sándor köszöntőjében hangsúlyozta, hogy a szélsőséges időjárási jelenségek és a klímaváltozás következményeinek enyhítése érdekében a növényzet kiemelkedő szerepet játszik. Ezt úgy valósítja meg, hogy az urbanizációs és klimatikus hatások párhuzamos kezelésével hozzájárul a városok élhetőségének javításához.
A lakóövezetekben kialakított közparkok, tetőkertek és zöld falak hatékony és gyors válaszokat kínálnak a városok előtt álló számos kihívásra. Az AM közleménye hangsúlyozza, hogy az ilyen zöld megoldások nemcsak specifikusak, hanem jól mérhető hatásokat is eredményeznek. Éppen ezért elengedhetetlen, hogy az iparág szakképzett szakemberei aktívan részt vegyenek ezeknek a projekteknek a megvalósításában.