A TSMC újabb 100 milliárd dollárt fektet be az Egyesült Államok chipgyártási kapacitásának fejlesztésébe.

A korábban bejelentett három mellett még két további létesítményt szeretne felhúzni a tajvani chipóriás az amerikai Arizonában.

A világ legnagyobb félvezetőgyártó vállalata, egyben Ázsia legnagyobb cége, a Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) újabb 100 milliárd dolláros beruházást tervez az Egyesült Államokban, a chipgyártási kapacitásának bővítése érdekében. Hétfőn Donald Trump amerikai elnök sajtótájékoztató keretében jelentette be, hogy a cég a tervezett összegből két új gyárat kíván felépíteni az arizonai Phoenix térségében.

A 100 milliárd dolláros befektetés a korábbi 65 milliárdos beruházást fejeli meg, melynek keretén belül a tajvani gyártó korábban már három arizonai gyár megépítését jelentette be. A TSMC ezen felül még a Biden-adminisztrációtól is 6,6 milliárd dolláros támogatásra kapott ígéretet a CHIPS Act támogatási keretéből. Ha minden a tervek szerint halad, a 2020-ban bejelentett második arizonai gyáregység építése 2028-ban fejeződhet be a korábban tervezett 2026 helyett.

A TSMC vezetősége magabiztosan állítja, hogy Trump második elnöki ciklusa nem fogja befolyásolni a cég és a Fehér Ház közötti viszonyt, még annak ellenére sem, hogy az Egyesült Államok 47. elnöke kampányában többször is kritizálta a tajvani vállalatokat és a hazai félvezetőipar revitalizálására létrehozott CHIPS Act támogatási programot. A TSMC vezérigazgatója a CNBC-nek adott nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy a jövőben is számítanak az amerikai kormány támogatására, amely szakaszosan érkezik, ahogy új gyártóüzemek építése és azok üzembe helyezése megtörténik.

MVM Edison: Milyen módon támogathat egy nagyvállalat a B2B startupok fejlődésében? (x) Az első jelentős ügyfél elnyerése döntő lépés a startupok életében.

A TSMC pénzügyi igazgatója nyilatkozott arról, hogy a cég számára rendelkezésre álló teljes keretösszegből már 1,5 milliárd dollárt sikerült lehívniuk. Ennek következtében az első arizonai gyár, bár némi késlekedéssel, de a tavalyi év negyedik negyedében elindította a próbadarabok gyártási folyamatát. A vállalat tájékoztatása alapján a jövőbeni gyárak várhatóan az évtized végére készülnek el, és az új chipek előállítása során már 2 nm-es, vagy akár még kifinomultabb technológiákat alkalmaznak majd.

A többek között az Apple, Nvidia és Intel számára is beszállító vállalat nem csupán a bevételeit növeli, hanem várhatóan a kiadásait is megemeli az idei évben. Januárban közzétett 2025-ös beruházási tervében még csak annyit közöltek, hogy 38 és 42 milliárd dollár közötti összeget fektetnek be új gyárak létrehozásába az Egyesült Államokban, Japánban, Németországban és az anyavállalat székhelyén.

Related posts