Újabb lenyűgöző esemény: egy humanoid dobógép magabiztosan teljesíti a triplákat, méghozzá több mint 24 méteres távolságból!

Újabb izgalmas fejezetéhez érkezett a CUE, a humanoid kosaras robot, amely nemcsak hogy magabiztosan dob hárompontos kosarakat, hanem ezt több mint 24 méteres távolságból teszi! Elsőre talán furcsának tűnhet, hogy egy robotot a kosárlabdázásra tanítanak, de a fejlesztők évek óta dolgoznak a CUE-n, mert rengeteget tanulnak a mesterséges intelligencia tanulási és önfejlesztési mechanizmusairól. Az is lenyűgöző, ahogyan ez a fém és szervomotorok alkotta gép egyre ügyesebben mozog, miközben a kosárlabdázás technikáit elsajátítja. Ez a projekt nem csupán a sport világába hoz új dimenziót, hanem mélyebb betekintést nyújt a gépi tanulás és az automatizált rendszerek fejlődésébe is.
A fejlesztés elkötelezett támogatójaként a Toyota kommunikációs partnere számolt be közleményében a japán cég mérnökei által elért eredményekről. Hozzátették: az így összegyűjtött tudás remekül hasznosítható lesz az autóiparban és az élet más területein. Kiemelték:
A CUE-robot fejlesztése 2017-ben indult, és az útja nem volt mentes a nehézségektől és kudarcoktól. 2018-ra azonban elérkeztek ahhoz a mérföldkőhöz, amikor bemutathatták első működő prototípusukat, amely tíz dobásból kilencet hibátlanul teljesített. Ez a figyelemre méltó teljesítmény felkeltette a cég vezetésének érdeklődését, így a kezdeti hobbiprojektből egy gyár által támogatott, komoly fejlesztési irányvonal kezdett formálódni.
Mindössze fél év elteltével megszületett a CUE2, amely már saját erejéből is megállta a helyét. Erősebb villanymotorjainak köszönhetően képes volt távolabbról is pontosan kosárra dobni. 2019-re elkészült a CUE3, amely már nemcsak a neki átadott labdát tudta átvenni, hanem a büntetőpont és a felezővonal közötti távolságból bárhonnan sikeresen dobott kosárra. Ekkor figyelt fel először a Guinness-rekordok embere a masinára, ami elindította az első rekordkísérletek sorát.
S ekkor is csak azért, mert a több mint hat és fél órája tartó rekordkísérletet leállították - azaz CUE nagyjából 11 másodpercenként dobott sikerrel.
A fejlesztőcsapat ekkor lépett kapcsolatba a gyáróriás által támogatott Alvark Tokyo nevű kosárlabdacsapattal, és 2019-ben náluk mutatta be a CUE negyedik generációját. Ekkor a robot már magabiztosan dobta el a labdát, és futurisztikus görkorcsolyáinak köszönhetően önállóan is mozgott. Ekkor valósult meg a CUE4 első hivatalos szerződése: a robot csatlakozott az Alvark Tokyo csapatához, ahol a 94-es mezt viselhette. A 2020-as All-Star-meccsen bemutathatta tudását - igaz, csupán a szünetben tartott bemutatón -, ahol a hárompontos dobóversenyen 11 sikeres kísérletet hajtott végre.
A mérnökök világosan látták, hogy elengedhetetlen a fejlődés, hiszen CUE szabaddobásai és hárompontosai mind olyan statikus helyzetekből indultak, ahol nem volt ellenfél. Ekkor elhatározták, hogy megtanítják a humanoid kosaras robotot a cselezés és a labdavezetés mesterségeire. Ez a feladat különösen bonyolultnak tűnt, mivel a labdavezetés során minden egyes visszapattanás egyedi, a labdában lévő belső nyomás és a pálya talajának jellemzői alapján változik. Míg az emberek intuíciójuk révén pillanatok alatt alkalmazkodnak a különféle helyzetekhez, a mesterséges intelligenciával működő robotnak ehhez nem volt természetes érzéke. De már nem sokáig! A CUE5 - noha mozgása lassabb és darabosabb volt, mint egy emberé - képes lett erre a kihívásra is! Jelenleg CUE csupán a bal karját használja a labdavezetéshez, de ez csak egy programozás kérdése, hogy a jobb kezét is bevonja. Ezen kívül, CUE részt vett a 2021-re halasztott olimpiai játékok bemutatóin is Tokióban, bemutatva a jövő sporttechnológiáját.
Ezzel elérkeztünk a legújabb generációhoz, amely a második Guinness-világrekordot tudhatja magáénak. A CUE6 ezúttal távolról végzett dobásokat, és az öntanulási képessége révén önállóan fedezte fel, hogy milyen erősséggel és milyen ívben kell elengednie a labdát, hogy sikeresen megcélozza a több mint húszméteres távolságot (a hivatalos kosárlabdapálya mérete 28 és 29 méter között változik).
Az emberiség még mindig a fejlődés útját járja, különösen, ha figyelembe vesszük, hogy a jelenlegi rekord 34,6 méter. Ugyanakkor érdemes elgondolkodni azon, hogy a CUE (Conversational User Experience) csupán nyolc éve létezik, míg az emberi fejlődés folyamata évezredekkel ezelőtt kezdődött.
De vajon mi a jelentősége mindennek? Amennyiben a robotjaink képesek lesznek bonyolult mozgásokat viszonylag gyorsan és magabiztosan végrehajtani, valamint bizonyos keretek között önálló döntéseket hozni, akkor hatalmas lehetőségek nyílnak meg a háztartási robotok alkalmazásában, az egészségügyi ellátásban, és a vendéglátóiparban is.
A versenysport szórakoztató részét talán még nem fenyegeti veszély, legalábbis belátható ideig nem.