Fedezd fel a komáromi Zichy-palotában található különleges Jókai Mórhoz kapcsolódó relikviákat és új plakátokat! A kiállítás lenyűgöző képekkel és izgalmas történetekkel várja az érdeklődőket. Ne hagyd ki ezt az egyedülálló lehetőséget, hogy közelebbről m

Szabó Cseke Tímeától, a múzeum művészettörténészétől megtudtuk, hogy az írófejedelemre születésének bicentenáriuma alkalmából megrendezett kiállítás első része a Komáromban kialakult Jókai-kultuszt és az 1881 - 1937 közti időszak Jókai-emlékezetének jelentősebb eseményeit mutatja be.
A Duna Menti Múzeum történelmi és képzőművészeti gyűjteményei révén egy különleges tárlat tárja elénk az író életét körülvevő kultusz gazdag világát. A kiállításon a plakátok és kisnyomtatványok sokszínű anyagából válogatva, valamint a bemutatott képzőművészeti alkotások, fényképek és eredeti kéziratok révén egy új perspektívából ismerhetjük meg a művész alakját. Érdemes megjegyezni, hogy számos, itt látható darab először nyerhet teret a nagyközönség előtt, így a látogatók számára egyedülálló élményt kínál a tárlat.
- fogalmazta meg a kiállítás kurátora.
Jókai személyes tárgyai közül egy úti toll- és tintatartója, valamint a saját faragású (!) sétapálcája is megtekinthető a "Zichyben". E relikviákat kiegészíti az író barátja, Samarjay Károly, komáromi születésű ügyvéd és költő 1879-es évi útinaplója, amely a múzeum Jókai-gyűjteményének legújabb, ajándékba kapott darabja. Ő és Jókai akkoriban közösen járták be a felső-magyarországi tájakat, s minderről feljegyzések is készültek. Az útinapló tulajdonosát A tengerszemű hölgy című regényében meg is említette Jókai.
Csekes Szabó Tímea sok érdekességgel tud szolgálni a városban és a teremben található, Jókaival kapcsolatos szobrok, emlékhelyek és relikviák történetével, valamint a kétnapos centenáriumi emlékünnepséggel kapcsolatban is, amikor a kivilágított ablakoknak köszönhetően fényárban úszott a város, este pedig ünnepi istentiszteletet tartottak a református templomban, amely során megkeresztelték a kis Móricot. Az esemény pontos leírása, műsora is elolvasható a kiállításon. A korabeli fotók, dokumentumok az Erzsébet-szigeti Jókai-filagóriában 1913 - ban leleplezett mellszoborról, mely Zala György műve alapján készült, valamint a Kultúrpalota előtt, 1937-ben felavatott Jókai - ülőszoborról is vallanak.
A Jókai Egyesület megbízta Erdélyi Pál irodalomtörténészt, aki nem más, mint Erdélyi Zsuzsanna, a Kossuth-díjas néprajzkutató édesapja, hogy készítse el az író életrajzát. A könyv végül csak 1939-ben látott napvilágot, de az olvasók számára mindig is elérhető lehetett egy pillantás erejéig. A tárlat egyik figyelemre méltó szegmense a Jókai-kultuszt és az emlékezetet öleli fel, és az 1936-37-es eseményekkel zárul. Ebből az időszakból kiderül, hogy a harmincas évek közepétől a "Jókai Egyesület" legfontosabb projektje a szobor felállítása volt, amely a jeles író előtt tiszteleg.
- hangzott ezen egyesület felhívása 1936-ban, beindítva az önkéntes adakozást a kultúregyesületek, iskolák, egyházak és magánszemélyek körében. Az első adakozók közé a Komáromi Protestáns Jótékony Nőegylet, a Komáromi Református Egyházközség és az Izraelita Nőegylet tartozott.
- A leírások megerősítik ezt az állítást.
A szoborbizottság 1937 januárjában nyílt pályázatot hirdetett a szobor elkészítésére, amire több városból (még Prágából is!) is érkeztek pályaművek, összesen tizenhat. A bírálóbizottság a szobor kivitelezésére egyhangúlag Berecz Gyulát javasolta. Az alapkőletételre júniusban került sor, az eseményt Milan Hodža is megtisztelte jelenlétével. A filmhíradó tudósítása bejárta Szlovenszkót, majd azt az érdeklődők októberben öt napon át megnézhették a helyi Moderna moziban is. A szobor leleplezésére három évtizednyi várakozás után, 1937. november 28-án került sor. Minderről bővebben a kávézót megidéző sarokban olvashatnak a tárlatlátogatók, akik a korabeli Komáromi Lapok aktuális számaiba is belelapozhatnak.
A kiállítás második szegmense Porpáczy Zoltán tervezőgrafikus "Napi Jókai" című plakátsorozatának válogatott darabjaival várja az érdeklődőket. A megnyitón a művész elmondta, hogy Komáromban már harmadik alkalommal van lehetősége bemutatni alkotásait. A bicentenárium tiszteletére tíz új plakátot is hozott magával. Zoltán megosztotta, hogy az évek során a stílusa némileg átalakult: munkái rajzosabbá, illusztratívabbá és érzékenyebbé váltak a jelenkor eseményeinek hatására. A teremben kiállított 33 művében Jókai Mór örökérvényű mondatait helyezte korszerű vagy játékos kontextusba, mindezt egy csipetnyi fanyar humorral fűszerezve. Célja, hogy alkotásai lényegre törők, figyelemfelkeltők és tömörek legyenek, így gazdagítva a látogatók élményét.
- osztotta meg gondolatait az alkotó. Hozzátette, hogy Jókai Mór kezdetben a képzőművészet iránt táplált szenvedélyt, azonban végül az írásra tette le a voksát.
- zárta le végül a beszélgetést.
A Zichy-palota lenyűgöző falai között január 16-ig megvalósuló "dupla élvezet és tudásgyarapítás" program remek lehetőséget kínál arra, hogy az alap- és középiskolás diákcsoportokat rendhagyó irodalom órák keretében bevonjuk a művészetek világába. Ez a különleges élmény nemcsak a fiatalok számára nyújt felejthetetlen tanulságokat, hanem a családok minden korosztályának is tartalmas szórakozást ígér. Érdemes hát felfedezni ezt a lehetőséget, hogy együtt tapasztalhassuk meg a kultúra varázsát!