A Budapest Bábszínházban új fényben tűnik fel a Semmi és a Tragédia, amelyeket most újraértelmeznek. Az alkotók célja, hogy friss szemlélettel és kreatív megoldásokkal meséljék el ezeket a klasszikus történeteket, új dimenziókat adva a szereplőknek és a c

A Budapest Bábszínház 75. születésnapja alkalmából, május 25-én egy különleges, egész napos eseménysorozattal várta a családokat. A program délelőtt a „Ponttól pontig” című előadással indult, majd délután a Pagony Kiadóval közösen megrendezett Pagony Feszt vette kezdetét. A kiadó által megjelent mesék számos előadása szerepel a bábszínház jelenlegi repertoárján, így nem meglepő, hogy a nap folyamán a mesék írói is csatlakoztak az ünnepléshez. A közönség találkozhatott többek között Marék Veronikával, Kiss Judit Ágnessel, Gimesi Dórával, Dániel Andrással és Tasnádi Istvánnal, valamint a bábszínház művészeivel, akik felolvasásokon, könyvbemutatón, kézműves- és interaktív foglalkozásokon várták az érdeklődőket. Az esemény nemcsak a színház múltját idézte fel, hanem a jövőjét is ünnepelte, hiszen a gyerekek kreatív módon élhették meg a mesék világát.

A 2025/2026-os évad különleges ősbemutatóval indul, amelyet Fábián Péter álmodott színpadra. Az előadás Arjun P. Anand ifjúsági regénytrilógiájának első kötetét, A sárkányfutó átka címmel hozza el a nézők számára. A történet a Sakk Univerzumában bontakozik ki, és a Budapest Bábszínházban debütál, így ez lesz a világ első színpadi feldolgozása. A nagyszínpadi produkció középpontjában egy kamaszlány, Szofi áll, aki szülei válása után a sakkverseny döntőjére készül. Azonban egy váratlan lépés egy sorsfordító játszma közepébe sodorja őt. A történet izgalmasan ötvözi a sakkjáték szabályait az indiai mitológiával és a fantasy világával, ahol Szofinak a világos király seregét kell vezetnie egy reménytelennek tűnő csatában. A tét nem csupán a két királyság sorsa, hanem Szofi családjának jövője is. A kaland során a nézők bepillantást nyernek abba, hogyan tanulhatunk a sakkjátékból az élet különböző kihívásaihoz való alkalmazkodásra és stratégiák kidolgozására. Az előadás nemcsak szórakoztató, hanem tanulságos élményt is nyújt, amely a felnövekvő generáció számára is fontos üzeneteket hordoz.

Az évad második bemutatója az Orlai Produkciós Irodával koprodukcióban készülő Akik már nem leszünk sosem. Krusovszky Dénes regényéből Barna Zsombor bábművész készít felnőtteknek szóló, egyszemélyes tárgyjátékos előadást, amelyet a Kemény Henrik Teremben mutat be a bábszínház 2025 őszén. A produkció rendezője Dékány Barnabás, a színpadi adaptációt Macsuka Patrik írta.

Februárban egy igazán különleges eseményre készülhetünk: a 2013 óta töretlen népszerűségnek örvendő „Semmi” megújult változata költözik át az Ország Lili Stúdióból a Nagyszínpadra. Az elmúlt tizenkét év során Hoffer Károly rendezésében számtalan középiskolás élte át a darab hatását. „A minket körülvevő világ azóta jelentősen átalakult, de Janne Teller regénye továbbra is megőrzi aktualitását. Színházunk új, fiatal szereplőgárdával és a kortárs könnyűzene két kiemelkedő képviselőjével, cserihannával és Bongorral bővítve, teljesen friss zenei köntösbe öltözteti a produkciót, amely a nézők következő generációjának szól Semmi 2.0 címmel” – mondta Ellinger Edina az évadnyitó sajtótájékoztatón. Az eredeti szereplők egy búcsúsorozat keretében, 2025 őszén még egyszer együtt lépnek színpadra, majd egy exkluzív esemény keretében adják át helyüket a következő generációnak.

A 20. század kiemelkedő magyar mesemondója, Lázár Ervin 2026-ban ünnepelhetné 90. születésnapját. Az utóbbi években a Budapest Bábszínház több emlékezetes produkciót hozott létre az ő meséiből, és a közönség számos népszerű előadást idézhet fel, mint például A legkisebb boszorkány, A Hétfejű Tündér vagy a Szegény Dzsoni és Árnika. Az évad záróelőadásaként ismét Lázár Ervin munkásságának állítanak emléket: a Berzsián és Dideki című költői meseregényéből Veres András készít rendezést az Ország Lili Stúdióban. Ez a már-már klasszikusnak számító történet a barátság és a közösség erejét hangsúlyozza, bemutatva egy kisváros különc lakóinak izgalmas kalandjait, bábbal és élő zenével szórakoztatva a hat éven felüli nézőket.

A színház a következő évad zárásaként ismét megrendezi a 2022-ben hagyományteremtő céllal útjára indított Abstract Budapesti Nemzetközi Kortárs Bábfesztivált. E rendezvény során Budapestre érkeznek a kortárs bábművészet legizgalmasabb alkotói és lenyűgöző előadásaik, gazdagítva ezzel a város kulturális életét.

Ezzel párhuzamosan a tavaszi időszakban már a következő évad első bemutatójának előkészítő munkáin dolgoznak a színház alkotói és műhelyei. 2026-ban Keresztes Tamás rendezésében mutatják be Az ember tragédiáját. Madách Imre műve korábban Garas Dezső rendezésében szerepelt a színház repertoárján, ezzel a feldolgozással a mű új fénytörésbe kerül. A drámai költeményt Gimesi Dóra alakítja bábszínpadra, a bábtervezője Hoffer Károly lesz. A színház tervei között szerepel az alkotófolyamat komplexitásának megmutatása a nagyközönségnek, melynek keretében folyamatosan hírt adnak a munka fázisairól az intézmény különböző felületein, és egy szabadegyetemi előadás-sorozatot is elindítanak.

Related posts