Ki hitte volna? Putyin magához öleli a népe által száműzött szír vezetőt.

Bassár el-Aszad, a volt szíriai elnök valóban elhagyta posztját, de nem Magyarországot választotta új otthonául.
Bassár el-Aszad Oroszországba menekült családjával, miután vasárnap sikerrel elüldözték az országból az ellene tiltakozók. A bukott, véreskezű szír diktátornak Vlagyimir Putyin államhatalma humanitárius alapon (sic!) nyújtott segítséget. Mindezt a TASZSZ orosz állami hírügynökség közölte a Kremlhez közel álló források alapján.
Vasárnap délutánra az orosz lázadók sikeresen megszerezték Szíria fővárosát, Damaszkuszt. Az orosz állami hírügynökség azonnal tudósított az eseményekről, de egyelőre nem volt világos, hogy a putyini rezsim hogyan reagál Aszad sorsára.
Időközben a Reuters megtudta, hogy Oroszország zárt ajtók mögötti tárgyalást kért az ENSZ Biztonsági Tanácsától. Hétfőn a Golán-fennsík szolgáló békefenntartó misszió működéséről lesz szó a szövetség érintett tanácsának ülésén.
Bassár el-Aszad 2000 óta uralkodik Szíriában, azonban családja befolyása már jóval korábban kezdődött. Apja, Háfez el-Aszad 1971-ben egy katonai puccs révén került a hatalom csúcsára. Az ifjabb Aszad hatalmát 2011-ben súlyosan megingatta az arab tavasz, amely során széleskörű tiltakozások törtek ki az országban.
Ugyan Aszad megtorlással, véres leszámolással fenn tudta tartani a hatalmát az elmúlt 13 évben, az ellene irányuló indulatokat nem tudta elnyomni. Hatalma fenntartását az orosz és az iráni államhatalom aktívan segítette, így tudott csak hatalmon maradni. Az elmúlt két és fél évben Oroszország energiáit azonban az ukrajnai háború, míg Iránt a Gáza övezeti konfliktus kötötte le.
Az elmúlt két hétben a kormányellenes erők sikerrel előretörtek a főváros irányába, és azt vasárnap sikerrel bevették. Ez végül a rezsim elüldözéséhez vezetett.