Feltárult az ok, amiért a Harsányi feljáró ennyibe került: a költségvetés 257 millió forintot tett ki + videó.
A Miskolcot átszelő 3-as út felett található harsányi felüljáró sorsa egy régi, emlékezetes napon pecsételődött meg. Ekkor egy nehézgépszállító tréler, amely egy munkagépet szállított, a főúton haladt Miskolc belvárosa felé, az M30-as autópálya irányába. A sofőr azonban figyelmen kívül hagyta a város határában elhelyezett, 4,5 méteres magasságkorlátozást jelző táblát, és nagy sebességgel nekiütközött a hídnak – számolt be az esetről a boon.hu. Ez a baleset végzetes következményekkel járt a felüljáróra nézve.
A magyar közlekedési szabályozások értelmében a 4 méter magasságot meghaladó járművek kizárólag érvényes útvonalengedéllyel közlekedhetnek a hazai utakon, és csak a megadott útvonalon haladhatnak. Ezzel szemben a Harsánynál történt balesetet okozó járműszerelvény nem volt feljogosítva ilyen engedélyre.
Az ütközés következtében a szállítójármű platóján elhelyezkedő munkagép súlyosan megrongálta a híd 15 tartógerendájának 13 darabját, szinte teljesen tönkretéve azokat.
A megrongálódott harsányi hídon a balesetet követően az üzemeltető Magyar Közút Nonprofit Zrt. vizsgálatot végzett, majd külső szakértői véleményt is kértek. Ez megállapította, hogy a híd középső, 3-as főút feletti nyílását nem lehet kijavítani, azt teljesen át kell építeni. a szükséges előkészítési, tervezési munkálatok után idén érdemi tevékenységbe kezdtek az építők, hogy aztán szeptember elején újra átadhassák a forgalomnak a felüljárót.
Alig egy hónapja adták át a felüljárót, de máris újabb korlátozások léptek életbe a 3-as főúton, a környéken. Először a miskolci bevezető szakasz külső sávját zárták le, most pedig a kivezető oldal külső sávja is használhatatlanná vált.
Sokan azt hitték, hogy ismét gond adódott a felújított felüljáróval. Az igazság azonban az, hogy egy új védművet emeltek a felüljáró tartóoszlopai közelében, melynek célja, hogy megvédje a szerkezetet egy esetleges, a korábbiakhoz hasonló ütközéstől, ezzel megelőzve a több százmilliós vagy akár milliárdos károkat. A Magyar Közút Nonprofit Zrt. pedig arról gondoskodott, hogy a felüljáró alatt ne tudjon áthaladni egy túl magas jármű, így biztosítva a biztonságot és a zavartalan közlekedést.
A harsányi felüljáró védelmében 257 millió forintért építettek ütközőkapukat.
A kivitelezési költségeket az ütközőkapu technológiája, a felhasznált és beépítésre került anyagok mennyisége, valamint minősége indokolja. A kivitelezés megkezdésekor szükséges volt az érintett közművek kiváltása. Az acélszerkezetű ütközőkapu a szabványokban előírt ütközőerő felvételére alkalmas. Tehát mindent összefoglalva egyszerűnek tűnő, de komplex és összetett beruházásról van szó
- nyilatkozta a lap megkeresésére a Magyar Közút Nonprofit Zrt.